Necroza cap femural-poate duce la disfunctie erectila?

Disfunctii sexuale masculine
Intrebare postata de sergiu.s cu 12 ani in urma

Va salut cu respect.Am 35 de ani, dar la varsta de 29 de ani am fost diagnosticat cu "necroza aseptica de cap femural, bilateral". Operat in 2005 pe partea stg, urmand a fi operat si protezat la ambele solduri. Acest lucru nu l-am facut deocamdata , datorita recomandarii ortopedului de a mai prelungii/decala daca se poate operatia, intrucat varsta e relativ mica , proteza necimentata, etc. Apelez la sfatul Dvs deoarece apetitul, libidoul sexual scade de la an la an. In timpul contactului sexual am erectii intermitente, dar daca am dureri in zona soldurilor(care defapt se intampla des) sau zona inghinala nu se pune problema de reusita dacat cu pauzele necesare sau deloc. Recunosc ca am urmat si tratamente de diminuare a durerilor gen AINS(Diclotard, Arcoxia) si am citit ulterior ca nu fac bine vietii sexuale. Intrebarea este daca am ajuns la disfunctie erectila, daca aceasta poate disparea dupa operatie si ce este de facut ptr. a mai avea o viata sexuala normala pana la operatia de protezare(1 an, 2ani). Astept un raspuns si va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (29)

Bogdan158112350 (acum 11 ani)

salut , nu stiu ce sa zic dar am nevoie de ceteva raspunsuri de la tine, eu am 31 de ani si am avut niste dureri nu prea puternice in sold si am mers la o radiografie , acolo mi-a iesit o tasare de verterbra L5 si o usoara desrotunjire a capului femural stang, am mers acum cu rezultatul la medic si mi-a povestit de aceasta boala si m-a trimis la computer tomograf in observatie cu necroza aseptica cap femural stang. spune el ca doar la tomograf poate vedea exact ce e desrotunjirea aia , acum m-a speriat ca a zis ca daca e necroza nu ma mai poate salva decat o proteza de sold adica operatie, am citit mai sus ca tu ai facut deja o operatie, cat e de grav ai cicatrice mare, mergi rau dupa operatie , cum te simti , e asa rau? Eu pana la anii astia am o operatie la ochi , una la stomac , doua la apendicita , una de hernie inghinala, si una de varicocel si crede-ma ca nu mai vreau , offf Deci te rog daca vezi mesajul meu sa imi raspunzi. In leg cu ceea ce te ingrijoreaza pe tine nu pot avea un raspuns , dar dupa gandirea mea logica cred ca nu are treaba cu erectia, ea poate fi influentata de tratamentul respectiv asta daca este mentionat in prospect si cam atat dar eu iti dau un sfat cand simti ca ai problema nu te panica , las-o usor si cu rabdare pt ca iti revii, daca te sperii revine f greu .. MULTA SANATATE SI ASTEPT UN RASPUNS.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionescu bogdan (acum 10 ani)

cauta centrul de medicina hiperbara. eu am fost cu sotia care are necroza de cap femural bilaterala stadiul 3 din 4. dupa 25 de sedinte de oxigenare hiperbara este aproape vindecata. in ciuda faptului ca este foarte scump (400 lei sedinta), merita. iti dai seama, fara cutit? multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela matei (acum 11 ani)

buna seara ma numesc daniela am 26 ani am 4 saptamani de cand am fost operata de necroza aseptica cap femural stang vreau sa va spun ca a fost o operatie reusita vreau sa le multumesc domnilor doctori Cristescu ioan si domnului dr plastician pentru tot . multumesc spitaluluo floreasca sectia ortopedie un personal extraordinar

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Suvac Elena (acum 11 ani)

buna ziua ma numesc Elena vreau sa aflu mai multe detalii despre operatie in cazul necrozei aseptice?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionescu bogdan (acum 10 ani)

cauta centrul de medicina hiperbara. eu am fost cu sotia care are necroza de cap femural bilaterala stadiul 3 din 4. dupa 25 de sedinte de oxigenare hiperbara este aproape vindecata. in ciuda faptului ca este foarte scump (400 lei sedinta), merita. iti dai seama, fara cutit? multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bodistean viorel (acum 10 ani)

buna sint si eu diagnosticat cu necroza aseptica cu cap femoral am 30 medicul zice ca peste vreo zece ani o sa fie nevoe de operatie .poate stie cineva cum se poate de tratat .ca am inteles ca nu exista tratamen asa ca sa despara oricum tre de intervenit cu operatie .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionescu bogdan (acum 10 ani)

cauta centrul de medicina hiperbara. eu am fost cu sotia care are necroza de cap femural bilaterala stadiul 3 din 4. dupa 25 de sedinte de oxigenare hiperbara este aproape vindecata. in ciuda faptului ca este foarte scump (400 lei sedinta), merita. iti dai seama, fara cutit? multa sanatate. (am citit mesajul lui danut, asa este din 3000 de necroze tratate la constanta nu au reusit in 20 de cazuri din care 4 au trebuit protezate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdanu (acum un an)

Buna ziua. A mai aparut necroza sotiei dvs?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danut (acum 10 ani)

Ai mare grija sa nu te pacaleasca aia de la Constanta cu hiperbara!!!!!!nu are nici un efect tratamentul.eu am cheltuit 7000euro acolo si tot la operatie am ajuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel (acum 10 ani)

Eu am facut acum 3 ani 25 de sedinte de hiperbara si m-am vindecat (m-am dus si eu la recomandarea altuia care s-a vindecat de aceeasi problema).
Acum fac RMN din 6 in 6 luni si nu a mai aparut nicio leziune ( exista un risc de 5-10 % sa revina in cazurile in care nu se stie cauza- caci din pacate la 30% din cazuri nu se stie de ce faci NACF). Riscul revenirii bolii nu are nicio legatura cu hiperbara.
Faptul ca la cativa nu are efect este frustrant ( la banii astia e chiar enervant), dar asta nu inseamna ca nu trebuie incercat.
Eu m-am dus cu RMN-ul la ortoped sa-i arat ca a mers si nici nu a vrut sa se uite. Tot zicea ca e o vrajitorie si o intamplare. Nu ESTE!. Rata de vindecare este de 70-90%. Procentul ar fi si mai mare daca ar fi descoperit mai din timp ( din pacate, multa vreme este asimptomatic sau vag simptomatic si cand incepe sa doara mai tare, cam esti la limita).In privinta asta am avut noroc si l-am prins in stadiul II cu zone de II spre III.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sergiu.s (acum 10 ani)

Daniel, ca hiperbara sa reuseasca sunt multe de luat in calcul. Iar stadiul bolii este cel mai important. Daca boala are o inaintare rapida si ai descoperit-o in stadiul 3 spre 4, nu mai are rost sa cheltui banii pe care ii poti da la operatie. De aceea alti useri sunt nemultumiti si le dau dreptate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel (acum 10 ani)

Poti sa trimiti doar RMN-ul la Centrul de medicina Hiperbara ( gasesti pe pagina lor cum) si sa discuti prin telefon cu ei. Crede-ma ca dr. Ion chiar stie cu ce se mananca boala asta. Ar fi bine pt tine sa fii in stadii mici ca sa ai sanse. Adica chiar te poti vindeca 100%. Esti tanar.
Este f, f important sa faci repaus, sa mergi in carje 2-3 luni. Nu asculta ortopezii care zic sa-ti vezi de treaba si cand se prabuseste capul femurului, atunci sa vii la ei sa te protezeze. Cu repaus si hiperbara mie chiar mi-a mers. E scump, nu zic nu, dar si proteza costa mult si nu tine decat 10-15 ani, depinde cum ai grija de ea ( sa nu cari greutati, sa nu alergi, sa nu...etc)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laur (acum 10 ani)

Salut Daniel!
Eu am fost diagnosticat cu necroza de semilunar(la articulatia pumnului) si sunt dispus sa fac un efort financiar sa incerc hiperbara, dar medicii spun ca nu are nici un efect. Te rog mult, daca vrei sa-mi trimiti un RMN ceva la adresa laurentiu05 la gmail.com sa vad ca a reusit la tine...pt ca as vrea sa elimin suspiciuni de genul ca ai fi vreun afiliat sau ceva la centrul din Constanta...sau ca ai avea vreun interes...:(
Multumesc anticipat!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tudorache Nicu (acum 9 ani)

Am fost la spitalul militar din Bucuresti , am facut RMN, si mi-a gasit Discopatie lombara L4 stanga >dreapta faza 3, stadiul 1 . Necroza acuta de cap femural biateral . Ortopedul mi-a recomandat proteza . Ce ma sfatuiti sa fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1493397130 (acum 6 ani)

In septembrie 2016 am fost diagnosticat cu necrozã de cap femural si necrozã de condil femural la acelasi picior.
M-am vindecat în urma unui tratament cu bifosfonat. Mai exact 3 perfuzii, câte una pe lunã cu Pamidronat 60 mg. Ibandronat 60 mg este un alt bifosfonat care ajutã în aceeasi masurã!
Înainte de a face foraje în os sau alte tratamente scumpe, meritã sã cãutati un medic care cunoaste aceastã modalitate de tratament (cu o ratã de succes de aproximativ 70%, procentaj în care m-am încadrat si eu 😉) .
În România aceastã substantã costã aproximativ 350 lei/ perfuzie. Mult mai ieftin fatã de alte modalitãti de tratament si fãrã riscurile si costurile forajelor în os ...
Cine cunoaste limba germanã se poate documenta mai exact din urmãtorul studiu pe care îl puteti citi accesând link-ul urmãtor:
adresa_web_filtrata /app/download/5793962576/KMOe-Artikel+und+CRPS.pdf
Iar În acest link veti gãsi acelasi studiu în limba englezã:
adresa_web_filtrata -osteoporose-zentrum.de/tl_files/OZ/pub_sonstiges/bme_bartl_2012.pdf
În urma tratamentului dupã protocolul descris în acest studiu, repet, m-am vindecat de necrozã de cap femural si de condil femural. Cine are astfel de probleme si sa informat despre aceastã boalã, cunoaste riscurile de a ajunge cu "usurintã" la proteze ... Îmi pare rãu cã sunt multi medici care probabil nu cunosc aceastã variantã de tratament, chiar eu am fost la multi doctori si doar unul mi-a spus de aceastã posibilitate, care cum spuneam, în cazul meu a dat rezultate si a cãrui cost este accesibil.
Sper ca aceste informatii sã vã fie de folos.

Vã doresc multã sãnãtate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp150330210428286 (acum 6 ani)

Salut
Sunt si eu in cauza... necroza cap femural
M-ar interesa numele doctorului la cere te-ai tratat si daca se poate linkurile complete (nu le pot accesa de la adresele pe care le-ai mentionat)
Mail: ionutenecristi@ adresa_web_filtrata multumesc frumos ... si orice alta informatie ar fi bune venita

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp150330210428286 (acum 6 ani)

Adresa mail: ionutenecristi@ adresa_web_filtrata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11581576712 (acum 4 ani)

Buna ziua .puteti sa ma ajutati? La ce doctor ati fost ? Sau pot sa iau legatura cu D- stră?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11581576712 (acum 4 ani)

Buna ziua .am si eu necroza cap femural.as dori sa iau legatura cu D- stră? Dacă puteti scretemi pe nikadecorflorist@ adresa_web_filtrata . va multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicusor (acum 2 ani)

Poti sa ne dai nr. telefon sau legatura cu medicul care ti-a indicat/facut perfuziile?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2