Lipsa erectiei raspuns medic

Disfunctii sexuale masculine
Intrebare postata de miki11 cu 9 ani in urma

Buna ziua,

Sotul meu intampina de 2 saptamani cateva probleme, mai exact nu mai are erectie dimineata si are libidou foarte scazut. Mentionez ca este sub tratament cu Olanzapina data de un medic psihiatru. E posibil sa fie o reactie la pastile? Ce este de facut in acest caz? Mentionez ca are 34 de ani.

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

Madalin (acum 9 ani)

aceleasi probleme le intampinam si eu cu sotia mea.. ajunsesem intr-o stare de disperare .. am luat tratamente din farmacii care aveau serioase reactii adverse.. gen somnolenta, ameteala, lipsa poftei de mancare..

La recomandarea unui amic am gasit pe un site un produs VIMAX. Am aproape o luna de cand il folosesc si deja simt ca s-a imbunatatit atat erectia cat si stare de spirit in casa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion (acum 8 ani)

Mars mah de aici! Aici expun oamenii probleme serioase si tu vii reclama mascata la trucuri parsive.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Mihaita Viorica Mihalceanu MDr. Mihaita Viorica Mihalceanu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Olanzapina poate avea printre efectele nedorite scaderea libidoului si a erectiei. Nu trebuie insa intrerupt brusc tratamentul. Cel mai bine ar fi sa mearga din nou sotul dumneavoastra la medicul care a prescris tratamentul si sa solicite prescrierea unui alt tratament pentru boala de fond.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Disfunctii sexuale masculine.

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Da, olanzapina are ca efecte secundare lipsa erectiei si scaderea libidoului, insa e reversibil.Trebuie sa mergeti la psihiatru si sa-i prescrie altceva, sau daca e in regula sa renunte treptat la acestea, daca se renunta brusc, acestea pot da niste efecte secundare destul de deranjante.Deci in functie de problema lui, se va decide ce e de facut.Oricum stati linistiti, totul e REVERSIBIL.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miki11 (acum 9 ani)

Multumec mult de sfaturi. O sa discute cu medicul psihiatru cu privire la aceasta problema, cel mai probabil sa ii inlocuiasca tratamentul, asta daca organismul lui nu va trece peste acest efect deoarece, in primele saptamani de tratament a inceput sa ia in greutate. Am discutat cu medicul si a zis ca sa controlom un pic cantitatea de mancare si orele la care mananca. Am tinut sub observatie greutatea timp de 2 luni si nu au fost probleme. Poate si asta este o etapa in tratament. Ne gandeam ca este reversibila problema, dar totusi nu este chiar o situatie placut.
Multumesc inca o data pentru raspunsurile oferite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Chestia cu luatul in greutate este un alt efect secundar al tratamentului.Cel mai bine este sa se rezolve problema lui altfel decat cu medicamente, chiar psihoterapie, asta daca boala lui nu e grava si nu este obligatoriu tratamentul medicamentos.Dar ce problema are de i-a fost prescris olanzapina? nu de alta dar sunt o multitudine de terapii pt astfel de probleme fara medicamente.Psihiatrii mereu vor da medicamente, asta e stilul lor, dau medicamente pt orice problema psihica, chiar unele usoare, fara sa se gandeasca ca omul isi poate vindeca problemele sufletesti si pe cale naturala, prin propria vointa si prin autoeducare.Daca nu se poate fara tratament, atunci sa i se dea unul fara aceste efecte, sunt sigur ca exista, poate un pic mai scumpe, dar merita.Oricum eu as recomanda sa faca si alt gen de terapie, pe langa psihoterapie, cum ar fi o ocupatie relaxanta si frumoasa, un sport care sa il fortifice pe interior si exterior, eu unul asa as recomanda oamenilor care au un psihic mai fragil, i-ar ajuta mai mult decat niste medicamente.Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miki11 (acum 9 ani)

Multumesc de idee. Ideea este ca e o problema veche din adolescenta care doar acum a "rabufnit " daca mi se permite folosirea acestui termen. La inceputul anului mai exact, din cate am discutat cu medicul, din pacate nu stiu termenul exact acum, este vorba de o depresie mai veche netratata si neexteriorizata la care se adauga stres la locul de munca si alte cateva probleme personale. Eu am propus ideea unei psihoterapii, medicul a zis ca ar fi ok dar ne-a spus ca necesita si tratament medicamentos fiind foarte veche problema, pentru a o trata si evita episoadele de acest gen pe viitor. Oricum de la inceput doctorul ne-a spus ca va fi un tratament de minim 1 si jumatate. Medicamentul il ajuta intr-o anumita masura in sensul ca trece mai usor peste probleme si peste stres. Dar efectele adverse se pare ca sunt destul de multe. Am incercat si hobby-uri, activitati sportive, plimbari, dar nu este destul. Partea cu autoeducarea si eu sunt de acord ca este cea mai importanta, problema este ca e un pic cam greu fiind o persoana care pune totul la suflet si nu prea comunica probleme. O sa discutam cu medicul sa vedem ce zice in legatura cu tratamentul. Multumesc inca o data.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Deci pana la urma este vina lui, pt ca traieste in trecut in loc sa-si vada de viata si sa traiasca cu adevarat.Faptul ca pune totul la suflet numai el si-o poate trata pt ca necesita vointa individului respectiv, numai ca ar fi bine venit si un ajutor din partea familiei, inclusiv si din partea ta.Tratamentul medicamentos este fara sens, iti spun de pe acum, ca nu se va face bine, atata timp cat nu isi schimba mentalitatea si atitudinea, iar asta depinde foarte mult de fiecare om in parte, de nivelul de educatie, de inteligenta, de echilibrul emotional etc.Puteti impreuna cu un psiholog, sa ii deschideti mintea, incet incet, si peste catva timp, isi va da seama ca toate problemele lui din trecut trebuiesc ingropate si sa mearga mai departe alaturi de familie.Nu stiu cat va dura procesul, depinde FOARTE MULT de el si de vointa lui personala, insa tratamentul nu e de folos, pt ca nu sufera de o boala psihica incurabila, depresia fiind, in cazul lui, cred, ceva care tine de mentalitate si mod de viata, fata de boli, care tin de defectiuni la nivelul receptorilor cerebrali.Psihiatrul stie mai bine, insa incercati sa nu ii mai dati nimic, si tratati-l fara medicamente, mergeti la psiholog si incercati sa-i deschideti mintea.Daa este destul de destept sa inteleaga ca trebuie sa se puna pe picioare si sa aiba o atitudine masculina adevarata, atunci va putea sa se faca bine mult mai usor, si fara prea multe probleme.Datii timp, si isi va reveni.Acum voi decideti ce vreti sa faceti mai departe.O seara buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miki11 (acum 9 ani)

Multumesc mult de sfaturi. Eu sunt langa el si o sa fiu si in continuare. O sa incerc sa programez o intalnire cu un psiholog, poate prin anumite tehnici ale acestuia reuseste sa il faca sa treaca peste acest "hop" din viata lui. E un pic greu sa incerci sa schimbi felul de a fi al cuiva, mai ales daca lucrul acesta nu a fost facut in timpul copilariei si adolescentei, dar suntem optimisti si mergem inainte. O sa incercam si cu un psiholog sa vedem ce o sa iasa. O zi placuta in continuare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua,

Miki11, psihoterapia e foarte indicata pentru astfel de probleme deoarece actioneaza asupra cauzelor reprezentate de atitudini, convingeri, stiluri cognitive disfunctionale. Moduri de a vedea si interpreta lumea un pic nerealist si care ne pot genera diverse probleme emotionale, precum depresia etc.
Psihoterapia e cu atat mai eficienta cu cat omul isi doreste mai mult astfel de sedinte si participa activ la ele.
Daca aveti intrebari, puteti sa-mi scrieti dar si sa cititi accesand link-urile:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/depresie/
http://www.psihoutil.ro/consilierea-cuplului/sexualitate/

Toate cele bune!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
E-mail: [email protected]
Telefon: 0764.443.184
Site: www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miki11 (acum 9 ani)

Multumesc, o sa studiem cu atentie link-urile trimise. O sa recurgem si la psihoterapie. Multumesc inca o data de raspuns si indicatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua,

Cu placere, doamna Miki
Toate cele bune!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
E-mail: [email protected]
Telefon: 0764.443.184
Site: www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GEO (acum 9 ani)

Buna ziua,
De ce nu incercati terapia complementara?
Va pot ajuta sa gasiti calea:0722344290

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roman (acum 8 ani)

Pastile pentru erectie – http://bit.ly/14zSpt1
Inca de la prima pilula am inceput sa simt cum lucreaza si deja am erectii tari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

BatmanHelp (acum 8 ani)

Am si eu o problema de tipul acesta.Am 15 ani si de doua zile nu mai am erectii.Nici spontane dimineata nici cand sa zicem sarut fata pe care o iubesc(moment in care de obicei am o erectie imensa).Nu stiu ce sa fac.Am avut o mica problema acum doua zile.Am inceput sa vars,nu am mancat nimic de 30 si ceva de ore,am stat imobilizat la pat....lucu datorat stresului "emanat" de scoala.De la 15 cm in timpul erectiei am ajuns la 12.Imi este foarte frica de ce se poate intampla in continuare.Nu am curajul sa le spun parintilor si nici nu am cum sa merg la un medic de familie,ac***a in vedere faptul ca mama mea e medic de familie si cum am zis,nu pot sa le spun.Va rog ajutati-ma,sunt disperat

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21552699148 (acum 5 ani)

Cum mai esti Batman?
Stresul "emanat" de scoala, de presiunea cerintelor curriculare, sau datorita colegilor de clasa/scoala toxici? sau datorita unor profesori toxici?
Ce ti se intampla? Cand se intampla sa te simti stresat, dupa ce momente?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: