Lipsa apetitului sexual raspuns medic

Disfunctii sexuale masculine
Intrebare postata de housepet208 cu 13 ani in urma

Sunt cu iubitul meu de aproape 5 ani. Acum 2 ani a fost diagnosticat cu cancer limfatic dar a fost tratat cu succes in Italia. Face sport de performanta de aproape 5 ani. In ultimele cateva luni am avut cateva probleme si certuri mai dese si acum 1 luna mi-a marturisit ca nu mai simte niciun fel de excitare sexuala. A fost plecat 2 saptamani in cantonament si mi-a marturisit ca nu se mai excita, nu mai simte apetit sexual nici macar sa se masturbeze. Lipsa apetitului sexual poate fi cauzata de stres sau suprasolicitarea organismului cu antrenamentele? Care alte cauze mai pot exista pentru lipsa apetitului sexual? poate fi boala pe care a avut-o legata de acest fapt? pentru ca mi-a marturisit de asemenea ca in ultima luna s-a simtit epuizat si bolnav... Desi grija mea cea mai mare este faptul ca el face un sport greu cu toate ca a avut cancer, grija lui cea mai mare este aceasta disfunctie erectila. Vad ca este deosebit de frustrat si ca incearca sa isi rezolve singur problema dar as dori sa stiu cum pot comunica cu el mai bine si cum il pot ajuta sa depaseasca aceasta etapa. Exista un tratament naturist sau medicamentos pentru rezolvarea problemei? sau este in vre-un fel legata de psihicul lui, pentru ca simt ca desi s-a vindecat de cancer, nu a reusit inca sa depaseasca boala din punct de vedere mental. Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Iuli (acum 13 ani)

Intrebare: are erectii matinale?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

housepet208 (acum 13 ani)

nu. de asemenea si acestea au incetat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Atunci consultati un urolog inainte de toate. Sportul ar trebui sa ii confere o functie erectila si o activitate sexuala buna, insa daca este suprasolicitat si obosit desigur ca nu va mai avea nici o putere. Faptul ca nu mai are deloc libido insa nu e normal. Mergeti la urolog si daca fizic totul e in regula, abia atunci luati in calcul ideea unui psiholog/sexolog.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Maria - Laura Cojocaru MPsih. Maria - Laura Cojocaru este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Dupa cum ai observat si tu, este posibil ca el sa nu fi depasit stresul cauzat de boala. Este bine sa-l indrumi catre un cabinet de psihoterapie, daca este bineinteles si dorinta lui.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Disfunctii sexuale masculine.

housepet208 (acum 13 ani)

Daca puteti va rog sa imi dati un sfat despre modul in care pot sa abordez problema aceasta fara sa il supar sau cum as putea sa comunic cu el astfel incat sa isi dea seama ca sunt de partea lui. Cum as putea oare sa il determin sa ma lase sa il ajut? asta e cea mai importanta intrebare a mea pentru ca am mereu impresia ca ma indeparteaza de el. sau e mai bine sa il las sa rezolve problema singur? va multumesc mult pentru atentie si pentru efort.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: