Ejaculare precoce in relatia de cuplu

Disfunctii sexuale masculine
Intrebare postata de Filomel cu 12 ani in urma

Buna ziua! Am 37 de ani si sunt casatorit de 4 ani. V-am scris fiindca ma confrut cu urmatoarea problema bizara: Aproape de fiecare dragoste cand fac dragoste cu sotia se intampla sa ejaculez prematur. Dupa un preludiu atent pregatit acordat sotiei, confirmat prin semne certe si vizibile (respiratie, usoare miscari generate de tensiunea erotica etc..) trec la treaba, dar, dupa cateva miscari cop**atorii, ejaculez. Continui cu gesturile tandre, dar sotia dupa 15-20 min de asteptare, se ridica din pat si merge la baie.... Cand am discutat cu ea pe tema asta m-a sfatuit sa merg la un medic sa ma consulte, ceea ce, cred eu ca nu este cazul. Dupa aproximativ o ora de la contactul nereusit revine erectia, chiar turgescenta, dar nu mai vrea sotia...Ideea cu masturbatul inainte de contact nu o agreez, asadar va rog veniti cu alte sugestii. Sunt un barbat normal, sensibil, dar nu stiu cum sa inlatur aceasta problema. Contacte avem destul de rar: la 2-3 saptamani! Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (26)

Iuli (acum 12 ani)

Nu cred ca se poate rezolva problema atata timp cat distamta intre contacte se va mentine la fel de mare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dada (acum 12 ani)

Totul se intampla din cauza contactelor rare. De acea nu te poti controla. Ar trebui sa faceti sex macar de 2 ori pe saptamana. Dupa 2-3 saptamani cred ca majoritatea barbatilor dau rateuri. Daca sotia ar accepta sa faceti si a doua oara, ar fi mai bine. Cred ca nu comunicati prea bine, vad aici o problema. Ar trebui sa consultati un psiholog pt o terapie de cuplu. Problema nu-i la tine, ci la voi. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filomel (acum 12 ani)

Multumesc mult pentru raspuns!Sunt ferm convins ca aveti dreptate! Problema nu este numai la mine (o simt pe...pielea mea)! Multa stima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ochi negri (acum 12 ani)

Trebuie sa rezolvati neaparat aceasta situatie,intr-un fel sau altul,pana nu se deterioreaza relatia voastra.Discuta cu sotia ta,afla si de ce...atat de rar,povestiti si spune-i ca te preocupa cu adevarat problema.Nu lasa situatia asa,nu te culca pe-o ureche,cum se spune,sa nu aveti alte surprize!Ti-o spun din proprie experienta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marcus34178 (acum 10 ani)

Pastile ejaculare precoce – http://bit.ly/12gG1e7

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george (acum 12 ani)

divorteaza si gaseste o femeie mai fierbinte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bubulina (acum 12 ani)

si cat timp crezi ca o sa fie "femeia"fierbinte?...solutia cea mai corecta este comunicarea si perseverenta...incercati sa va "redescoperiti"reciproc...faceti toate lucrurile care va placeau la inceput si obligatoriu faceti dragoste mai des..cu rateuri sau fara!! succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Problema este mai degraba in "ograda" sotiei, este foarte indiferenta la viata voastra de cuplu. Ce a facut-o sa se raceasca atat de mult fata de dvs.? Ce preocupari are mai importante decat relatia dintre voi?
Mi se pare doar mie poate, ati ajuns pe o linie moarta, poate ar trebui intr-adevar sa va analizati amandoi sentimentele, sa vedeti ce mai simtiti unul pentru altul, si sa actionati cumva, pentru remedierea situatiei. Altfel "since we sharing the same bed, we aren''t sharing the same dreams anymore" (Oscar Benton - "Different Dreams").

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sunshine (acum 12 ani)

si noi avem aceleasi probl in cuplu,m-a sfatuit cineva sa cumpar cartea cele 5 limbaje ale iubirii ca e foarte buna pt cuplu,incercati asta poate va ajuta.eu mi-am comandat-o si astept sa vina.daca puteti reinvia acele mom placute de la inceputul rel,va veti putea bucura iarasi impreuna de un sex placut pt amandoi,nu unul frustrant.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ali (acum 12 ani)

nu este vina nimanui ci a conjuncturii in care au ajuns.Comunicarea va poate scoate din impas. Si un sfat!!! Incearca, dupa ce ea nu mai vrea si te respinge indiferent de cat de mult insisti, sa ai si a doua oara shansa de ai face preludiul de care vorbesti. DAAAR COMUNICATI oameni buni! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hairadin (acum 12 ani)

Si noi am avut aceeasi problema.Dar eu(femeia) am fost mai rabdatoare si probabil mai interesata de a remedia situatia,asa ca dupa fiecare ''''''''rateu'''''''',daca erectia lui a revenit,am incercat si a 2-a oara.Si chiar a meritat.Sunt femeie si in general dau dreptate femeilor fara sa stau pe ganduri,dar aici clar e vina sotiei.Devine frustrant faptul ca ea fuge la baie si nu mai acorda circumstante atenuante esecului avut cu cateva minute inainte.Pacat.Si da,e adevarat,ejacularea precoce avea loc MAI ALES atunci cand pauzele dintre partidele de dragoste (nu sex,pt ca noi ne iubim) depaseau 2 saptamani.Asa ca...discutati deschis cu sotia,explicati-i ca aveti nevoie si de suportul ei si ...faceti dragoste mai des.Exercitiul duce la perfectiune :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

livia (acum 12 ani)

Mergeti si va spovediti la acelasi duhovnic si veti fi fericiti pentru ca ea ori nu te mai place si o face din simplu motiv ca esti sotul ei ori are ea ceva pe suflet. Un bun duhovnic va va sfatui mai bine ca oricine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

abow (acum 12 ani)

cred ca este vb mai mult de autocontrol.incearca ceva exercitii cu muschiul ce se contracta in timpul ejacularii, asa am reusit sa scap de aceasta problema si mai mult de atat imi pot opri ejacularea ca apoi sa o reiau cand doresc si cu sotia incerca sa fii mai rational fiecare avem nevoie de intelegere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amr (acum 12 ani)

ai mare nevoie de sprijinul si intelegerea sotiei tale,si sotul meu are aceasi prob ...COMUNICATI MAI MULT.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

didi (acum 12 ani)

Parerea mea, cred ca ar trebui sa faci un exercitiu mental in timpul actului sexual. Adica sa te gandesti la cu totul altceva decat la cat de minumat e momentul, sotia sau actul in sine. Numara in gand ceva, gandestete la ce vei face maine sau dupa..... ,dar nu cu voce tate , totul trebuie sa se petreaca doar in mintea ta. Sotia trebuie sa simta placerea( femeile ajung la extaz mai greu decat barbatii). Doar cand ai satisfacut-o pe ea incepi sa te gandesti la sexul pe care il faci. Exerseaza si sa vezi ca va merge.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adi (acum 12 ani)

puneti-va pe treaba cel putin de trei ori pe saptamana si sa vezi cum se schimba treaba...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eagle (acum 12 ani)

Aproape toti au incercat sa-ti dea sfaturi pertinente doar niroft si livia au pus degetul pe rana .Daca nu este un alt barbat intre voi cu putina dragoste si multa intelegere se poate rezolva prolema dar........NICIODATA singur nu vei reusi!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

justme (acum 12 ani)

Eu sunt de parere ca problema e undeva la mijloc. Intr-o relatie sunt intotdeauna doua persoane si nu poate fi doar vina uneia sau a celeilalte. Din cate spui tu va lipseste comunicarea. Daca singuri nu reusiti sa comunicati cereti ajutorul unui consilier sau unui psihoterapeut. Apelati cu incredere! E imposibil sa nu va ajute. Dar pentru toate astea e necesar sa fie de acord si sa colaboreze si sotia ta. Sunt convinsa ca si pentru ea este frustranta aceasta situatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adi (acum 12 ani)

Daca tot ai nevasta bag-o in fiecare seara in pat, lucreaza de doua ori si intr-o luna esti fresh. Ce e chestia asta ca nu vrea? De ce ai mai luat-o. Apoi are si ea rolul eu ei , nu doar sa ia pozitie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefan185 (acum 12 ani)

ca sa primesti un raspuns potrivit trebuie sa raspunzi la mai multe intrebari
asa te sti tu pe tine dintotdeauna
asa a fost si cind va-ti impreunat de la inceput
ati avut momonte perfecte? orgasme simultane
cit de des ati facut sex in trecut
este vreo diferenta in ce a fost si ce este acum sotia referitor la sex si preludiu mai calda mai rece
simtiti aceiasi pasiune in preludiu ca la inceput ? si mai ales ea
dorinta de a participa la preludiu tau este la fel ca la inceput //am 20 ani de casatorie si la mine nu sa schimbat nimic in preludiu dimpotriva cu timpul am descoperit noutati care o fac mai proaspată de fiecare data
simtiti aceleasi sentimente puternice ca la inceput // in mod normal in dragoste trebuie sa creasca

Raspunde-ti sincer tu si dai si ei aceste intrebari comunicati intr-un fel pentru ca puteti sa va pierdeti unul pe altu fara poate modive intemeiate. sau undeva poate ca exista totus motive serioase si asta din partea ei. succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2