Aveti probleme in a atinge orgasmul? - Un ghid pentru femei

Disfunctii sexuale feminine
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Am o intrebare:Acum 3 ani am nascut,si de atunci,vagina nu mi se uda,...Noi incercam cu slaiva,...
Credeti ca treb. sa mi cumper lubrificant,si mereu sa ma dau cu el?sau barbatul meu sa se dae cu lubrificant?Alta solutie nu aveti?Am 27 de ani.ce se intampla cu mine?Sunt excitata,dar in vagina uscata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (35)

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

cum evolueaza o operatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am cateva comentarii de adus pe care le voi face strict la anumite idei expuse in textul de mai sus:

"Sa ajungeti la orgasm nu este asa usor, daca sunteti femeie." -> adevarat, adevaratul deliciu pentru femeie este preludiul si nu neaparat sexul in sine (recomand "Ascetul Dorintei") deci ca atare barbatul trebuie sa insiste pe acest lucru;
"Majoritatea barbatilor ajung la orgasm fara probleme" -> complet gresit, daca ne referim doar la procesul fiziologic de ejaculare, intr-adevar asta se poate face foarte repede. Orgasmul adevarat, asemanator cu cel vaginal ale femeii, este foarte greu de obtinut, face apel la ingibarea ejacularii si recircularea energiei sexuale in corp. Acesta este adevaratul deliciu pe care-l poate resimti un barbat. Deci afirmatia este falsa.
"Pentru simplu fapt ca multi dintre ei aveau putina sau nici o instruire in medicina sexuala." -> din pacate si acum exista un procent mare de persoane (femei si barbati) care nu au cultura necesara si sa fie in stare sa realizeze dragostea completa.
"majoritatea femeilor trebuie sa invete sa atinga orgasmul" -> conform unui citat chinezesc, cei doi tineri ar dori sa faca sex dar nu stiu cum s-o faca. In special ea trebuie sa invete, la inceput singura, cum ii place si ce trebuie sa faca, sa-si cunoasca raspunsul).
"Cercetarile arata ca majoritatea femeilor tinere nu reusesc sa atinga orgasmul, decat dupa o perioada considerabila de timp dupa inceperea vietii sexuale" -> este adevarat, e vorba de timpul necesar pentru a se invata cu propriul corp si modul cum raspunde la excitatie. In acelasi timp calitatea vietii sexuale depinde foarte mult de cultura si personalitatea barbatului. Un alt factor destul de important este reprezentat de toate anticonceptionalele care au efecte secundare in privinta capacitatii de a atinge orgasmul (legatura intre acestia este relevata in link-ul de mai jos).
"...varsta a primului orgasm a fost cea de 18 ani, dar in anumite cazuri ar putea aparea si la 40 de ani... Altele au observat ca nu au chef de sex deloc in timpul anumitor perioade ale lunii." -> varful activitatii sexuale este de 30 - 40 ani la femeie, perioada in care ea poate avea cele mai puternice orgasme, dupa aceasta varsta un orgasm f intens generand diverse probleme.
Insa ca sfat, NU abuzati de orgasme!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Emil120864 (acum 15 ani)

Pe link-ul www.actionlove.com veti gasi o serie de sfaturi. Este un site al carui autor si-a dat doctorat in asa ceva, a facut studii, iar pe site anexeaza felurite probleme privitoare la relatia barbat - femeie. In privinta problemei tale din cate stiu poti utiliza un lubrefiant dar este o problema hormonala (mai multe detalii poti gasi pe site). In plus dupa nastere mai usor atingi orgasmul (parca despre asta era topicul). Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am 24 de ani si niciodata nu am avut orgasm.Imi este greu sa vorbesc cu cineva pentru ca ma consider bolnava.Am o viata sexuala activa si nu inteleg de ce nu pot avea orgasm.Ce pot sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

sotul meu are 28 ani si se simte mai bine daca se masturbeaza decat sa faca dragoste cu mine si cu toate astea imi spune ca ma iubeste .Cum as putea sa-l ajut sa scape de siteurile porno fiindca simt ca viata noastra sexuala se rareste din ce in ce mai mult?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Emil120864 (acum 15 ani)

Daca tu ai 23 de ani asa cum s-ar intelege din id-ul tau, atunci teoretic n-ar trebui sa ai asa probleme, pt ca esti tanara. Insa probabil pe undeva in subconstientul lui are o problema. Problema trebuie tratata deschis asa ca intreaba-l. Pe site-ul pe care l-am recomandat mai sus spune clar ca barbatul trebuie sa ofere cat mai multe orgasme pentru o viata sexuala implinita in caz contrar mai bine s-ar desparti. Viata sexuala trebuie traita din plin, mai ales la aceasta varsta. Trebuie tu sa te simti implinita. Iar daca el crede ca e satisfacut cand se masturbeaza inseamna ca traieste degeaba fara sa stie sa pretuiasca adevrata viata sexuala. In plus, pe acelasi site daca vei cauta vei gasi pe undeva scrisa chestia ca vizionarea prea mult a materialelor porno le slabeste tonusul pt ca sunt mereu excitati (in special mental). Nu in ultimul rand, daca tu esti problema, trebuie sa afli ce nu-i place la tine (mai mult ca sigur e ceva fizic de vreme ce a zis ca tine la tine). good luck

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna seara,
Numele meu este Mari si am o problema grava sunt casatorita si sunt virgina.Sunt cu sotul meu de 5 ani(4 ani prietenie si unul casatorie).Pot face operatie pentru dezvirginare?
Va multumesc anticipat si astept raspuns cat mai urgent posibil.:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

sunt casatorita de 2 ani si nu am reusit sa facem sex ptr. ca nu ma dilat ce sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

de ce nu am orgasm cand o fac cu prietenul meu mereu imi spune asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

si ce trtebuie sa facem cin e este de vina eu sau el

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

in primul rand ..bunicel articol .. in al 2 rand ... as avea si eu niste pareri de impartasit : 1. pt Mari ...nu imi e clar ..voi nu ati avut contact sexual deloccc ??? ca dc e asa ...chiar ar trebui sa consultati un medic ceva ... nu stiu ...imi e cam imposibil de imaginat ...adica dc te simti bine si te atrage ...si te stimuleaza ... nu stiu cum nu ati avut pana acum ..
2. pt Alina ..ar trebui sa fiti si voi mai relaxati ..e si normal dc incepi actul cu teama ca nu vei avea orgasm ...cam asa il si termini ... iar el ..nu ar trebui sa iti reproseze nimic ... poate e chiar vina lui ... ar trebui ca orice cuplu inainte sa aibe partenerii atatea pretentii unul de la celalalt ...ar trebui sa invete sa se cunoasca !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan246 (acum 15 ani)

Buna, am uitat sa mentionez ca sunt mai mare ca sotul meu cu 6 ani si ca arat bine , nu cred ca asta ar fi problema , cred ca problema este ca a devenit dependent de asa ceva , iti multumesc ptr raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Madalina10196279 (acum 15 ani)

draga mea am impresia ca traiti pe alta planeta, daca va iubiti mult reusiti daca nu numai Dumnezeu stie .IN PRIMUL RAND BARBATUL TREBUIE SA FIE PASIONAL SI RABDATOR. Pregatiti o seara romantica si incepeti prin a face lucrurile cele mai placute pt voi dupa care sa te ia in brate sa te mangaie, vorbiti, mangaiati-va ,iar el sa te mangaie si sa te descopere de parca atunci te vede pt prima oara si pana ce tu nu esti in al noualea cer nici sa nu incepeti sexul , sa fie continuare la ce ati inceput, lasati pudoarea si rusinea si veti reusi.Sa ma anunti daca ai reusit ceva. dragoste placuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Emil120864 (acum 15 ani)

pt mari, trebuie ca partenerul sa acorde un timp mai indelungat preludiului, astfel ca tu sa fii pregatita. partea a doua e posibilitatea ca el sa aiba un "instrument" prea mare, situatie in care se intampla deseori ca femeia nici sa nu mai fie umeda actul sexual devenind dureros. tu stii mai bine ce ar putea fi. good luck

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Emil120864 (acum 15 ani)

pentru Alina, eu nu pricep cum e posibil ca sa nu ai deloc orgasm. nici macar unul clitoridian? e cel mai simplu si nu-ti trebuie filosofie pentru asta. este cel mai simplu de obtinut. daca tot nu reusesti, uita-te pe www.actionlove.com si poate vei gasi ceva ce ti se potriveste in privinta orgasmului. sunt o multime de factori ce pot impiedica. good luck

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GEORGE24105792 (acum 15 ani)

Buna! eu am 28 de ani si nu inteleg ce vrei sa zici..tu de cand esti impreuna cu sotul tau nu ai facut niciodata dragoste cu el? mi se pare foarte ciudat..cum oare sa te gandesti sa faci operatie pentru dezvirginare? el ce are? nu poate sa faca dragoste cu tine..sau ai tui probleme? orice ar fi mergi la un doctor..deja mi se pare de sec. XIX sa stai 5 ani asa..nu te supara, nu se bazeaza relatiile doar pe sex, dar este o relatie de prietenie sau de iubire? asa poti sta impreuna si cu cea mai buna prietena si cu o matusa, ca e acelasi lucru. Rezolva cat mai repede, dar nu cu operati, ci cu el..daca te refuza, cauta altul, e mult prea ciudat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

consider ca este adevarat ceea ce scrie mai sus.de exemplu si eu ajung la orgasm ffff greu deoarece am nevoie de timp sa pot ajunge la orgasm si in acelasi timp sa ma simt bine.as vrea sa va mai intreb ceva,atunci cand facem sex prietenul meu ejaculeaza f repede si nu stiu de ce.Nu stiu cum pot sal ajut nici eu ca tocmai atunci cand ajung la faza de excitare el isi da drumul.va rog sami dati un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Emil120864 (acum 15 ani)

Sper sa va pot fi si eu de folos cu vreo sugestie. Dupa cum vad in toata lumea si de cand lumea, exista aceleasi probleme: ejaculare rapida, greutatea sau lipsa orgasmului la femei. Pentru Georgiana ar exista 3 variante plauzibile:
- prima ar fi lipsa preludiului, faptul ca tu ai nevoie sa ajungi la orgasm denota o durata scurta a preludiului; de fapt treaba sta exact invers, preludiului trebuie acordat o durata cat mai mare, astfel incat femeia sa doreasca cu ardoare penetrarea (abia atunci ea este pregatita);
- poate fi de vina partenerul, din diverse motive cum ar fi senzitivitatea mare a penisului, sufera de ejaculare rapida (o cauza frecventa este masturbarea/ejacularea excesiva in special de la o varsta frageda), abstinenta prelungita pentru el, etc ;
- poti fi tu de vina "intrinsec", adica fara sa ai vreo vina in asa ceva. Astfel, dupa cum bine stii, in timpul actului sexual, are loc un schimb de fluide intre cele doua organe sexuale. Dupa cum s-a demonstrat practic, exista doi hormoni, E1 (intareste erectia) si E2 (faciliteaza ejacularea). Functie de cat de multi hormoni E2 ai in fluidul sexual, acestia vor intra in uretra lui si-i vor stimula prostata producand reflexul de ejaculare. Daca majoritar ai E1, atunci el va avea o erectie mai puternica si va rezista mai mult.

Obs: pentru a evita ejacularea prematura (lasand la o parte efectul hormonilor), incercati ca in timpul actului sexual penisul sa fie cat mai erect posibil (ora 12) si in plus, in timpul penetrarii, el sa-si fereasca zona cea mai sensibila a penisului (varful) de a fi stimulat direct. De aceea un screwing este recomandat - penetrarea facuta ca o rotatie a penisului in vagin, cu varful tinut permanent in vagin astfel ca acesta sa nu fie stimulat prea tare. In acest fel el iti stimuleaza direct clitorisul si eventual punctul G.
good luck!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

in primul rand ..acest articol este foarte interesant nici eu nu ajung la orgasm mereu as vrea daca puteti sami spuneti ce pozitii te ajuta sa ajungi mai repede la orgasm

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tudor55 (acum 15 ani)

incearca sa te cunosti mai bine, incearca si povoacati-l singura el contribuind doar cu sustinerea miscarilor tale,adica sa stie cum sa faca ca sa te ajute si sa discutati desore asta , ca daca esti inhibata nu o sa-ti iasa.Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2