Am doua fibroame pe uter.as vrea sa stiu daca este necesar sa ma operez o sa pot avea copii dupa operatie?

Disfunctii sexuale feminine
Intrebare postata de Adriana Adryy cu 11 ani in urma

Acum trei luni am fost la medic am facut un control si o ecografie si mia iesit ca am un fibrom pe uter chisturi la ovare si uterul intors din nastere.mi sa zis ca problema cu uterul intors din natere nu este grava deloc si ca pot avea copii chiar daca il am intors.am inceput sa am probleme de cand mi-am inceput viata sexuala de acum 4 ani tot aveam dureri dupa actul sexual in partea ovarelor imi venea sa urinez des ma ustura foarte rau iar dupa actul sexual am spalam cu apa rece.au fost cumva aceste lucruri care acum ma afecteaza?insa acum cand am fost la control ginecologic si mi sa dat acest diagnostic am luat tratament timp de 3 luni cu germoderivate de coacaz-negru si de zmeura,echinaceea pt imunitate deoarece am imunitatea foarte slabita si supozitoare capricon acestea doar pana sa imi treaca durerea asa mia spus doamna doctor ginecolog si pt ca am si o ciuperca psioriazis pe pielea capului pe corp si pe organul sexual feminin pt infectie dansa mia dat niste ovule preparate timp de o saptamana.pe data de 4 am fost din nou la dansa la control pt ca am terminat cele 3 luni de tratament si am facut din nou control si ecografie si mia iesit ca mai am inca un fobrom mai mic si ca primul fibrom mia mai crescut.doamna doctor mia spus sa cer si o a doua parere la craiova la cluj la timisoara sau la bucuresti pt ca pe ea o depaseste situatia,insa mia explicat ca s-ar putea sa am nevoie de operatie ca sa mi se extirpe primul fibrom.as dori sa stiu daca in urma unei asemenea operatii pot avea copii si daca la scurt timp dupa operatie imi creste si cel de al doilea fibrom si am nevoie de operatie din nou si daca pot avea copii cu doua operatii de acest gen si ce se poate intmpla cu chisturile de pe ovare care le am???????va multumesc!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Doctorulstietot (acum 11 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Toaleta cu apa rece si alte lucruri nu au fost cel mai fericit lucru. Faceti urmatoarele lucruri : 1. Urocultura 2.Culturi din colul uterin: chlamydia , mycoplasma-ureaplasma , ex. bacteriologic general. Tratamentul cu antibiotic dupa antibiograma . Nu faceti echografii repetate , nu va inbunatateste starea de sanatate cu nimic . Sunt sigura ca aveti o infectie bacteriana care va da simptomatologia suparatoare . Trebuie sa va tratati psorizisul , in peroadele de acutizare va amplifica mult simptomatologia ginecologica . Va sugerez tratament cu gemoterapie Plantextrakt: extract de Cedru. libanez mladite 50 de picaturi in 50 ml. apa dimineata cu 30 minute inainte de masa, extract de Platan muguri 50picaturi in 50ml. apa la prinz cu 30minute inainte de masa , Secale cereale 50 picaturi in 50 ml. apa seara . Cu aceasta terapie ( documentata stiintific) ve-ti obtine rezultate uimitoare , de urmat 60 de zile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: