Vreau sa slabesc peste 10 kg...

Diete
Intrebare postata de BettinaSchwartz cu 14 ani in urma

As vrea sa slabesc 10 kg poate chiar mai mult si as dori o dieta cat de cat severa pt a scapa de kg in plus si celulita...Am 18 ani,1,68 si 68 de kg...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (73)

violeta (acum 14 ani)

am 1,70 si 88 de kg.nu pot ancepe tratamentul ptr hepatita c din cauza greutati am 44 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana-Maria (acum 10 ani)

daca iti doresti cu adevarat o solutie contacteaza-ma 068763567/79008554 nu vei regreta la sigur

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 10 ani)

buna ma numesc Ana si am 24 ani ,1,64 m inaltime si 80 kg. cum imi poti garanta ca voi slabi? chiar vreau sa slabesc si am incercat multe diete si medicamente,ceaiuri s.a.md ajuta-ma si pe pine daca poti si te voi rasplati ,chiar nu vei avea regrete multumesc si astept raspunsul tau curand

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anamaria (acum 9 ani)

In niciun caz nu urma diete drastice si de înfometare. Eu am slăbit f frumos si mâncând sănătos acum 5 ani si nu m-am ingrasat după (evident am avut grija sa mă mentin). Cu dieta South Beach am dat 9 kg in 6 sapt, o recomand cu mana pe inima, o gasiti pe Google.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Varga (acum un an)

Bună.Am ficat gras de un an ,Am slăbit 20 de kg.nustiu cum să prezinte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Buna BettinaSchwartz,

Nu stiu daca prin dieta vei scapa de celulita. Pentru a mai slabi cateva kilograme poti tine o cura prin scoaterea unor alimente ca; dulciurile in primul rand, mai putina paine, nu ai voie nici un fel de grasime, poti manca carne doar la gratar sau fiarta, cat mai multe salate si fructe.

Ce este important, trebuie sa bei cel putin 2 litri de apa pe zi.
Mai poti folosi ceaiul verde care arde grasimile din organism si ajuta la un tranzit mai bun.

Nu uita ca si sportul te va ajuta, incearca sa faci abdomene, sau poti sa faci innot daca iti palce.
Succes?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FlorinaB (acum 14 ani)

Buna ,
Iti trimit un regim alimentar echilibrat cu care eu am slabit 10 kg in 3 luni , urmat strict . Pot spune ca il urmez si in prezent pentru mentinere , cu mici abateri ...
In acelasi timp trebuie sa faci si putin sport si sa bei seara o cana de ceai antiadipos cu gingseng .

Regim alimentar echilibrat , pentru slabit

Alimente interzise:
carnea grasa sau impanata de porc, vita , miel ( ceafa, cotlet, costite, jambon, carne tocata, mici )
toate produsele tip fast-food
carnatii si salamurile
toate branzeturile fermentate
toate dulciurile
toate produsele de patiserie
sucurile de fructe
orice bautura alcoolica
fructele uscate, alunele, semintele, smochinele, alunele, maslinele
toate produsele tip aperitiv : covrigei, chips, popcorn, sticks-uri
cartofii prajiti, buletele de cascaval
fructele dulci ( banane , struguri, rodii, mango, pere, prune, cirese )

Alimente permise in cantitate limitata ( max 2 potrii pe zi din aceasta categorie ):
painea ( o portie = o felie )
pastele fainoase, orez, mamaliga ( o portie = 1 ceasca mare )
cereale de mic dejun tip fulgi ( o portie = 1 ceasca mare )
legume uscate mazare, fasole, ( o portie = 1 ceasca mare )
cartofi fierti sau copti ( o portie = un cartof )
Alimente permise in orice cantitate:legumele proaspete sau congelate preparate salata, la gratar, la cuptor sau inabusite fara ulei
muraturile
fructele proaspete ( fara cele dulci )
cafea si ceai
coca-cola light, pepsi light, prigat light
apa minerala sau plata
Ratia calorica 1300 calorii repartizata in 3 mese principale si o gustare
REGULI: Se vor manca obligatoriu 3 mese pe zi , pe cat posibil la ore fixe si cu un interval de maxim 6 ore intre ele
Intre mese nu se ve manca absolut nimic ( se pot bea doar lichide din categoria celor permise )
Gustarile atunci cand sunt recomandate pot fi intre mese si vor consta in fructe prosapete
Se vor bea zilnic minim 7-8 pahare de lichide : apa plata sau minerala, ceai si cafea cu indulcitor, bauturi light
Nu se consuma nici un fel de suc de fructe , nici chiar cele fara adaos de zahar sau cele proaspat stoarse. Exceptie face sucul de rosii care este permis in cantitatea de un pahar pe zi
Pentru cafea se poate folosi lapte proaspat degresat 0,5 grasime
Alcoolul este interzis

MICUL DEJUN:
Reprezinta 35% din necesarul caloric zilnic adica 460 cal
Continut:
un aliment din grupa glucidelor lente
un aliment din grupa proteinelor
legume proaspete

Glucide lente
un pesmet - 30 cal
o felie de paine toast proaspata sau prajita - 80 cal
o chifla alba - 170 cal
40 g fulgi de cereale - 150 cal

Proteine
o cana mare de lapte (0.5) - 100 cal
un iaurt mic Danone natural - 80 cal
un iaurt mic Vitalinea - 55 cal
un iaurt de baut Danone - 180 cal
o branzica de casa - 240 cal
branza de vaci - sp***a ( 1/2 pachet de 200 g ) - 90 cal
grasa ( 1/2 pachet de 200 g ) - 140 cal
un ou ( fiert, prajit fara ulei sau ochi romanesc )- 80 cal
2 felii de muschi file, pastrama de vita, porc sau pui, piept afumat de pui sau sunca de curcan - 150 cal
un cremwurst - 150 cal
2 felii somon afumat ( 40 g ) - 80 cal

Legume proaspete : se calculeaza aproximativ 50 cal pe portie

ATENTIE:
o lingurita de zahar - 40 cal
o cana de cacao cu lapte - 200 cal
o lingura de miere - 400 cal

DEJUNUL
Reprezinta 40% din necesarul caloric zilnic – 520 cal
Continut:
un aliment din grupa proteinelor
un aliment din grupa glucidelor lente
legume

Proteine:
carne sp***a de vite ( 200 g) - 400 cal
muschi de porc 2 felii (150 g) - 350 cal
1/2 piept de pui (150 g ) - 240 cal
o pulpa pui ( 125 cal ) - 200 cal
2 felii ficat porc sau vita ( 150 g ) - 180 cal
o portie ficatei pui ( 5-6 buc ) - 180 cal
un file peste alb ( 200 g ) - 280 cal
o conserva ton in suc propriu - 150 cal
Carnea se va gati doar la gratar, fiarta sau la cuptor fara adaos de ulei si fara piele.
Glucide lente:
o felie paine alba - 80 cal
un cartof copt sau fiert - 100 cal
3 linguri orez sau paste fierte - 100 cal
3 linguri mamaliga - 100 cal
3 linguri fasole boabe sau mazare - 100 cal

Legume:
o salata mare de legme proaspete - 150 cal
o portie salata de sfecla - 100 cal
o potrie de legume congelate ( preparate fiert sau inabusit fara ulei ) - 100 cal
Se pot folosi urmaroarele sosuri:
o lingura ulei de masline+2 linguri otet+ sare+ piper+ierburi aromatice
2 linguri iaurt+2 lingurite mustar+2 linguri zeama de lamaie+sare+piper+ierburi aromatice

CINA:
Reprezinta 25% din necesarul caloric zilnic adica 320 cal
Continut:
un aliment din grupa glucidelor lente
un aliment din grupa proteinelor
legume proaspete

Glucide lente
un pesmet - 30 cal
o felie de paine toast proaspata sau prajita - 80 cal
o chifla alba - 170 cal
40 g fulgi de cereale - 150 cal

Proteine
o cana mare de lapte (0.5) - 100 cal
un iaurt mic Danone natural - 80 cal
un iaurt mic Vitalinea - 55 cal
un iaurt de baut Danone - 180 cal
o branzica de casa - 240 cal
branza de vaci - sp***a ( 1/2 pachet de 200 g ) - 90 cal
grasa ( 1/2 pachet de 200 g ) - 140 cal
un ou ( fiert, prajit fara ulei sau ochi romanesc )- 80 cal
2 felii de muschi file, pastrama de vita, porc sau pui, piept afumat de pui sau sunca de curcan - 150 cal
un cremwurst - 150 cal
2 felii somon afumat ( 40 g ) - 80 cal

Legume proaspete se calculeaza aproximativ 50 cal pe portie

ATENTIE:
o lingurita de zahar - 40 cal
o cana de cacao cu lapte - 200 cal
o lingura de miere - 400 cal

Mult succes si vorbim in martie 2010 sa-mi spui cat ai slabit !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bettina Schwartz (acum 14 ani)

Multumesc mult de tot...;):X

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalina (acum 14 ani)

imi pare foarte rau dar te contrazic
ceea ce ai prezentat mai sus nu poate fi decat o bomba culinara
1.cartofi in diete ? cred ca glumesti....
2. necesarul de calorii .. daca-l tii mai slabesti eventual peste 2 ani
3. cu asta da , sunt de acord :
Alimente interzise:
carnea grasa sau impanata de porc, vita , miel ( ceafa, cotlet, costite, jambon, carne tocata, mici )
toate produsele tip fast-food
carnatii si salamurile
toate branzeturile fermentate
toate dulciurile
toate produsele de patiserie
sucurile de fructe
orice bautura alcoolica
fructele uscate, alunele, semintele, smochinele, alunele, maslinele
toate produsele tip aperitiv : covrigei, chips, popcorn, sticks-uri
cartofii prajiti, buletele de cascaval
fructele dulci ( banane , struguri, rodii, mango, pere, prune, cirese )

in rest totul deriva dintr-un stil de viata , tranzite intestinale si miscare.
mentionez ca am mancat prudent , in sensul ca nu am amestecat mancarurile pana n-am mai stiut ce mananc. De ani de zile sunt plinuta si in ultimile 2 luni am slabit 10 kg numai pt ca am avut gtija ce mananc. Combinatia e cheia caci asocierile nepotrivite ingroasa randurile femeilor disperate de proprortiile luate (eu fiind una dintre ele)
A.Nu ai sa combini nicodata cartofii cu ceva . CARTOFII sunt cei mai rai intr-o dietata si un stil de viata sanatos din cauza de
B.Nu combini fructe (sau legume) cu branzeturi
C. nu combini A+B
D. nu combini proteine cu verdeturi (carne , oua , etc + salata, etc)
E. in general lactatele le manaci ca atare , eventual cu ceva fulgi de porumb
F. musai o cana de ceai verde seara cand mergi la nani
G. secretul : putin sport. Eu intot-deauna m-am ferit de sport din cauza unei mici pb la inima , ghi ce ! cand mi-am spus ori eu ori kg ..... am inceput sa merg la sala , intai cardio sa capat putina rezistenta dupa care aerobic.
pot spune ca m-am "chinuit" vreo luna... acum mananc cat de cat normal , fac sala si chiar simt cu slabesc .
Mai am vreo 7 kg.. Doamne ajuta daca merg inca 10 kg , de ce nu ! ...
sanatate , fiti frumoase si atentie la ce mancati si la retetele"minune" de pe net.
Net-ul are multe porcarii daca nu stiti sa "filtrati" prin propria voastra fiinta informatie.
lumina.
mada

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 9 ani)

nu cred ca esti sanatoasa la cap....pai ai enumerat toate alimentele posibile.in afara de iarba...o sa mananc iarba....NU SUNTETI NORMALI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ene costel (acum 14 ani)

buna Betina Schwartz,
draga mea, am solutia cea mai buna ptr tine nu trebuie sa tii nici-o dieta nici sa te infometezi ci trebuie sa stii ce vrei si sa urmezi intocmai ce iti recomand eu.
sunt nutritionist Herbalife si iti pot recomanda un program foarte eficient, ptr a slabi si remodela corpul cu rezultate foarte bune, dar ptr aceasta am nevoie niste date si de unde esti? ma poti contacta pe e-mail [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 14 ani)

Buna,,Ma numesc Mihaela si am 26 de ani.Intrebarea mea este cine stie un tratament de ingrasare.?!Am incercat tot felul de produse dar nu m-au ajutat.Am 1.68cm si 45 kg...Astept raspunsul vostru cu nerabdare.

Mihaela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Incearca sa bei in fiecare dimineata, pe stomacul gol, cu o jumatate de ora inainte de micul dejun, si seara, inainte de culcare, bea miere si scortisoara pudra, fierte intr-o cana de apa.

Daca se administreaza in mod regulat, acest remediu duce la reducerea greutatii, chiar si a celor mai obeze persoane.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sery (acum 14 ani)

buna seara am incercat sa slabesc cu ciorba de varza dar imi dauneaza am dureri de stomac mentionez ca am fost operata de colicist biliar si inca am dureri si crize am 2 ani de cand m-am operat am 90 kg si 1,65 inaltime nu pot sa tin regim as vrea sa slabesc cu pastile de la stres am observat ca iau in greutate ce sfat imi puteti da ? la medic nu am fost multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

any (acum 14 ani)

CURA DE SLABIRE SI SCHIMBARE DE METABOILISM

Cura dureaza 13 zile, este grea, dar este foare eficienta. Schimbarea metabolismului este asa de profunda incat la sfarsitul dietei se poate reveni la alimentatia normala fara a mai lua in greutate timp de 2 ani. Daca se respecta regimul zilnic punct cu punct, se poate pierde toata grasimea acumulatata in tesuturi. Cura trebuie urmata 13 zile, nici o zi in plus, nici o zi in minus.

Recomandari:
- Orice adaos de aliment in afara celor permise in cura (o bomboana, o guma de mestecat, un biscuit, un pahar de bere sau vin) impune oprirea imediata a curei, fiindca ea nu mai are nici un efect. Cura poate fi reluata abia peste 6 luni.
- Daca nu rezistati sa tineti dieta mai mult de 6 zile (respectand corect prevederile alimentare), opriti-va si reluati cura dupa 3 luni.
- Pentru a putea respecta dieta prescrisa, evitati in cele 13 zile vizitele sau musafirii.
- Daca va chinuie foamea, beti apa, cel putin 2 l/zi.
- Salata verde cuprinsa in dieta trebuie sa fie proaspata.
- Codul (pestele) poate fi inlocuit cu pastrav sau calcan.
- Cafeaua nu poate fi inlocuita cu ceai sau invers.
- Iaurtul natural este cel nepasteurizat, fara adaos de zahar sau fructe.

Ziua 1
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea 1 cub de zahar
- pranz: 2 oua fierte tari 400 g spanac 1 rosie
- cina: 200 g friptura de vac 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 2
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea 1 cub de zahar
- pranz: 250 g sunca 1 cutie iaurt natural
- cina: 200 g friptura de vaca 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 3:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea 1 cub de zahar 1 felie paine prajita
- pranz: 2 oua fierte tari 1 felie sunca 1 salata
- cina: telina fiarta 1 rosie 1 fruct proaspat (mar, para, portocala)

Ziua 4:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea 1 cub de zahar 1 felie paine prajita
- pranz: 200 ml suc de portocale 1 cutie iaurt natural
- cina: 1 ou fiert tare 1 morcov ras 250 g branza de vaci

Ziua 5:
- mic-dejun: 1 morcov mare ras
- pranz: 200 g cod fiert cu zeama de lamaie 1 lingurita unt
- cina: 200 g friptura de vaca 1 telina rasa

Ziua 6:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea 1 cub de zahar 1 felie paine prajita
- pranz: 2 oua fierte tari 1 morcov mare ras
- cina: 1/2 pui 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 7:
- mic-dejun: 1 ceasca de ceai fara zahar
- pranz: nimic (bea multa apa, ajuta!)
- cina: 200 g cotlet de miel 1 mar

Ziua 8:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea 1 cub de zahar
- pranz: 2 oua fierte tari 400 g spanac 1 rosie
- cina: 200 g friptura de vac 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 9:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea 1 cub de zahar
- pranz: 250 g sunca 1 cutie iaurt natural
- cina: 250 g friptura de vaca 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 10:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea 1 cub de zahar 1 felie paine prajita
- pranz: 2 oua fierte tari 1 felie sunca 1 salata
- cina: 1 telina fiarta 1 rosie 1 fruct proaspat (mar, para, portocala)

Ziua 11:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea 1 cub de zahar 1 felie paine prajita
- pranz: 200 ml suc de portocale 1 cutie iaurt natural
- cina: 1 ou fiert tare 1 morcov ras 250 g branza de vaci

Ziua 12:
- mic-dejun: 1 morcov mare ras
- pranz: 200 g cod fiert cu zeama de lamaie 1 lingurita unt
- cina: 250 g friptura de vaca 1 telina rasa

Ziua 13:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea 1 cub de zahar 1 felie paine prajita
- pranz: 2 oua fierte tari 1 morcov mare ras
- cina: 250 g pui 1 salata cu ulei si zeama de lamaie
EU AM SLABIT 8 KG IN 13 ZILE (SE POATE SI MAI MULT}. -

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurora (acum 14 ani)

eu am tinut cura de schimbare a metebolistimului si am facut si sport iar in 13 zile am slabit 600 grame,poate depinde mult de la persoana la alta dar pt mine nu a functionat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sasha (acum 11 ani)

Si dupa ce te lasi de dieta si o sa incepi sa mananci normal o sa pui dublu!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

albert alexandru (acum 14 ani)

buna ziua as dori tare molt sa stiu cum pot scapa de tesutul acela gras de pe abdomen am facut f molte abdomene nu sunt chiar f gras dar sa format niste sunculitze si sint destul de tanar ca sa traiesck cu asemenea sunculitze...adresa mea unde ma poate ajuta cineva este albert_preda mesenger sau email [email protected] si astept un raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

himalaya (acum 14 ani)

Alaturi de un regim alimentar corespunzitor si putina miscare, preparatele naturiste ce contin Crom pot contribui la atingerea greutatii ideale si pastrarea acesteia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FlorinaB (acum 14 ani)

Buna BettinaSchwartz ,
Cum stai cu greutatea ? Te-au ajutat sfaturile noastre ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4