Slabit

Diete
Intrebare postata de raf cu 15 ani in urma

As dori sa slabesc.am 1,64 inalt.si 88kg.ce regim imi recomandati?grasimea de pe burta cum se poate da mai usor jos?va rog ajutati-ma!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

(acum 15 ani)

buna Margo,

In primul rand e nevoie de multa ambitie.
Trebuie sa incerci sa determeni alimentele de la care iei in greutate si sa le eviti.
Nu iti recomand nici o dieta stricta, deoarece efectele de lunga durata sunt contrare asteptarilor: slabesti, apoi, fara sa-ti dai seama, te ingrasi dublu.

Incearca sa consumi foarte multe alimente cu calorii negative: kivi, lamai, mere, etc.

Este absolut necesar sa faci sport; grasimea de pe burta nu o vei elimina cu nici o dieta alimentara; trebuie sa-ti tonifici muschii abdominali.

Daca ai posibilitatea financiara, iti recomand niste sedinte de masaj; daca sunt facute de un profesionalist, sunt miraculoase.
Important este sa le asociezi cu o dieta alimentara echilibrata si neaparat sport.

Poti sa incerci acasa niste impachetari in zona abdomenului, dupa cateva minute de sport: aplici o crema anticelulitica, apoi te invelesti in celofan (cel cu care se invelesc alimentele e f bun) si incerci sa dormi noaptea asa. Ideea este sa transpiri pe perioada noptii si astfel mai aelimini din tesutul adipos.

Incearca sa bei mult ceai verde sau limonada.

Ca si regim alimentar, un efect foarte bun asupra siluetei il are tonul cu lamie: o conserva de ton in care storci zeama de lamaie (indeparteaza uleiul din conserva). este foarte gustos si contine multa vitamina C, necesara unei diete armonioase.
Incearca ca macar de 2-3 ori pe saptamana sa inlocuiesti cina cu aceasta mini-reteta.

Cel mai bun sfat totusi, este sa consulti un nutritionist; este singurul in masura sa-ti prescrie un regim alimentar sanatos, adecvat metabolismului tau.

Iti doresc numai bine si evita sa cazi in patima dietelor de pe internet sau din alte surse!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna Margo,
Cum ti-a zis si Omnia, de grasimea de pe burta scapi cu sport. Daca nu ai posibilitate sa amergi la sala, incearca sa faci acasa abdomene.
De slabit eu am slabit band multa pa calda (cat d ecalda o puteam suporta); daca nu iti palce gustul, poti pune si putina lamaie.
Si atentie la alimentatie, desigur.
Bafta multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dumitru129124748 (acum 15 ani)

Nu stiu cat de hotarata sunteti sa slabiti, si cat de mult efort vreti sa depuneti in acest sens, dar va pot sugera o solutie foarte eficienta. Am o prietena care la inceputul anului 2008 avea 90 de kg si cam 1,66 inaltime. Cand a auzit ca merg la tae-bo la o sala din oras, a inceput si ea vina. Eu mergeam o data sau de 2 ori pe saptamana, ac***a un program mai aglomerat, dar ea - dupa ce a trecut de perioada de inceput, care e mai grea, pana faci putina conditie fizica - a inceput sa vina de 3 ori pe saptamana la orele de tae-bo, a inceput sa tina si un usor regim (paine foarte putina iar dupa ora 17 doar fructe si iaurt) iar acum, in martie va fi un an, e de nerecunoscut. Nu numai ca a slabit 30 de kg, dar are corpul foarte frumos conturat. Nu va recomand regimuri drastice de slabit, pentru ca va afecteaza grav sanatatea, Alegeti calea sportului si a alimentatiei cat mai bogate in fructe, legume si lactate. Si sa nu mergeti la sala sa lucrati cu aparate! Pentru ca va dezvolta muschii si n-o sa fiti multumita de rezultate. Va doresc multa hotarare si sanatate, ca-i mai presus de toate. Numai bine! Danutza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raf (acum 15 ani)

buna,Danuta!am sa tin cont de sfatul tau.multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nutu2126697 (acum 15 ani)

buna.sunt georgiana si am si eu de asemenea o problema.. vreau sa slabesc si stiu ca pentru asta trebuie sa tin regim.toti spun ca regim cu fructe,legume,etc..dar eu am gastrita si aceasta boala este oarecum intr`o forma mai avansata.pentru cei care nu stiu,atunci cand ai gastrita nu ai voie mai nimic,mai ales legume si fructe.deci ce dieta pot tine? cum pot slabi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mikky Ang (acum 13 ani)

tae-bo face minuni..spre fericirea celora care cunosc capitolul......si eu am reusit sa slabesc,nu mult,ca si perioadata in care am practicat a fost scurta.......din pacate din cauza unor probleme se sanatate,dar sper sa fie pe durata scurta...recomand din tot sufletul persoanelor cu vointa si iubire pt sport, sa aleaga tae-bo
e si distractiv si practic
bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nefericita (acum 13 ani)

acum doi ani am avut 52 de kg la 1 55 inaltime ,acum am 72 de kg ,beau zilnic ceai verde ,mananc fructe,fac abdomene ,nu merg la sala dar acasa fac in fiecare zi 10 -20 min pe bicicleta ,beau multa apa si nimic ,de aproximativ un an am aceiasi greutate de 72 de kg ,nu stiu ce sa m-ai fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: