Regim alimentar

Diete
Intrebare postata de daniela_madalina04 cu 10 ani in urma

Am 24 si nu stiu cum sa mai discut cu mama toata ziua ma obliga sa slabesc , adica ma forteaza ma suna ai grija sa nu mananci mult la sapt. ma cantareste imi zice grasa si ma simpt prost , nervoasa imi spune ca daca nu slabesc nu o sa ma casatoresc si mai rau face cu mine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Raluca (acum 10 ani)

Salut Daniela,
Imi pare rau ca "te chinuie" mama ta in loc sa iti intareasca confidenta de sine.
Am 31 de ani si inca nu m-am maritat...casatoria nu mai este o prioritate.
Daca slabesti este bine sa o faci pentru tine si pentru sanatatea ta si nu pentru cei din jur.
Este adevarat ca sutem superficiali (oamenii) si suntem atrasi de fizicul unei persoane si daca aratam bine ne simtim bine...si coafura cand iti sta bine, te simti bine!
Incearca sa ii explici mamai tale cat de mult iti afecteaza psihicul, fa-o sa inteleaga ca daca te aduce intr-o stare de depresie este mai rau decat cateva kg in plus. Am o prietena care avea cateva kg..ceva normal... dar s-a ingrasat si mai tare de la medicamente antidepresive. ( cauza pt care a luat medicamente a fost alta).
La multi ani!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FLOW (acum 10 ani)

Daniela, mama ta ori incearca sa iti salveze viata incercand sa te motiveze prin "dragoste dura" ori e cretina pentru ca iti dispretuieste delasarea, atata poate. E neimportant acest lucru oricum.
Omul e as la un lucru de cand se naste si pana mare, sa se minta.
Ex: suntem superficiali ca ne uitam la aspectul fizic.
Aspectul fizic e cartea de vizita a sistemul din interior. Tu ca specie in primul rand vrei sa iti gasesti partener sa te multiplici si pentru asta ai nevoie de partener puternic cu fizic care sa duca job-ul de mama sau de tata cu tot ce include e.
Apoi ca noi ca specie ne-am dezvoltat si alte nivele de comunicare si ne uitam la partea cu "ce-i poate capul" asta e altceva. Asta e ciresa de pe tort. Cand te uiti pe strada dupa cineva te uiti la corp - de la parul din cap pana la picioare inclusiv limbajul trupului - nu la suflet si la ce gandeste. Astea sunt pentru Cosmopolitat si alte gunoaie de reviste de mult banii la ignoranti.
Ce iti recomand eu e sa nu mai pui botul la ce spune lumea si sa te intrebi simplu si sa-ti raspunzi sincer.
Vrei sa slabesti ? NU - DA ?
Daca da - de ce ?
Daca nu - de ce ?
Vrei peste ani sa iti schimbi decizia ? NU - DA
Si dupa asta nu mai are nimeni nici o putere asupra ta, atat timp cat esti sincera.
Cand lasam ipocrizia fata de noi insine deoparte ne aceptam asa cum suntem si asa cum vrem sa fim. Si cand ne acceptam, incepem sa ne iertam. Si cand incepem sa ne iertam incepem sa ne promovam si sa evoluam...samd

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: