Regim alimentar hipotiroidie

Diete
Intrebare postata de Donamishi cu 14 ani in urma

VA rog sa-mi indicati o publicatie sau un site unde pot gasi retete pentru hipotiroidie, ce alimente sa ocolesc si ce sa folosesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

ionica (acum 14 ani)

Cel mai bine vb cu un endocrinolog pt. o dieta corespunzatoare. Multa santate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Daca suferi de hipotiroidie trebuie sa eviti carnea, alcoolul, cafeaua, conservantii si colorantii alimentari, fumatul;renunta la alimentele cu continut ridicat de grasimi (unt, carne grasa, produse de patiserie si cofetarie), varza, piersici, ridichi, alune, spanac.
Dieta trebuie sa se bazeze in special pe carne de peste si pui(fara piele),fructe de mare, legume, fructe

Pt o buna functionare ai nevoie de:
- alimente bogate in iod: peste marin (sardine, morun, scrumbie), alge marine, fasole verde, soia, sare de bucatarie iodata, creveti, oua.
- alimente bogate in seleniu: nuci, fructe de mare, ton, organe (ficat, rinichi), carne rosie, oua, cereale integrale, germeni de grau, drojdie de bere, ceapa, rosii.
- alimente bogate in zinc: lactate, oua, fructe de mare, carne, ficat de vita, varza, sfecla rosie, ciuperci, rosii, portocale, piersici, stafide.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Donamishi (acum 14 ani)

Sheila, multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt.Sunt un pic confuza, pentru ca nu prea inteleg, doctorul mi-a interzis pestele oceanic si fructele de mare, nuci, alune.Pentru ca am si colesterol mare trebuie sa le imbin "armonios";)).De fapt mananc numai pui fara piele,vita si peste , fara unt, smantana, grasimi, lactate degresate.De fapt urmaresc etichetele de pe fiecare oprodus si caut cele mai mici valori la lipide si carbohidrati.Deoarece cred ca este important cum le imbini as fi dorit niste retete.Un ex: paste milaneze.Fiecare produs luat singur este indicat , dar nu stiu daca sosul care rezulta este indicat.Iti multumesc foarte mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LilianaE (acum 9 ani)

aici te contrazici. cu sau fara carne, piersici, varza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Daca ai probleme si cu colesterolul tine cont si de recomandarile medicului el stie mai bine decat noi situatia ta.
Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

livia (acum 14 ani)

sheila, ai gresit..iod se da in hipertiroidie.
si eu personal am hipotiroidie si nu am voie sare de bucatarie iodata si nimic ce contine iod.
Deci atentie cu glanda tiroida nu e de joaca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra (acum 13 ani)

iodul nu se da in hipertiroidie ci doar in hipotiroidie
hipotiridie=insuficienti hormoni,lipsa de tiroxina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LilianaE (acum 9 ani)

corect

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 13 ani)

livia - ai gresit, iod se da in hipotiroidism = lipsa de iod, asa am citit peste tot - pana acum

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 13 ani)

Haideti sa lamurim lucrurile. Hipotiroidismul este una iar hipotiroidia autoimuna (Hashimoto) este un pic altceva. Pentru hipotiroidism, intradevar se recomanda iod insa pentru Hashimoto, trebuie sa ai o atentie deosebita la consumul de iod deoarece Euthyrox-ul 100, adica medicamentul prescris pentru Hashimoto, va suplimenta in totalitate lipsa hormonilor tiroidieni. Eu am fost diagnosticata doar de 1 saptamana si va inteleg de ce sunt atatea discutii. Poate deveni chiar o obsesie treaba asta cu mancatul si cu slabitul pentru ca, pe de o parte prin suplimentarea in totalitate a hormonilor tiroidieni, trebuie sa te alimentezi astfel incat sa eficientizezi la maxim medicamentul prescris prin stimularea metabolismului, adica mancand, iar pe de alta parte, trebuie sa slabim de obicei un numar mare de kg.
Acum mi-am pus in functie toate cunostintele, si am 2 prietene, una un USA care lucreaza in cercetare farmaceutica iar alta in Canada care este medic si se ocupa foarte serios de nutritie si acupunctura. Daca sunteti interesate, imi puteti scrie in viitor pe adresa [email protected] si va tin la curent cu tot ce este mai nou in acest domeniu, in special de nutritie. Numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ariana (acum 13 ani)

te rog sa ma tii la curent cu noutatile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: