Pofta de mancare

Diete
Intrebare postata de rodica daniela1 cu 13 ani in urma

Este vorba de sora mea,care are un apetit necontrolat si plus de asta are si pofta mare de dulciuri.Dupa ce mananca regreta ca inca o data a gresit.Are 1.69 si 95 kg.A incercat mai multe diete dar......................probabil nu are rabdare sa le termine.De 5 zile a inceput sa ia cate o lingura de otet de mere inainte de masa.Deci si-a format 3 mese regulate pe zi si inainte de fiecare masa cate 1 lingura otet de mere diluat cu apa.,spune ca asa parca nu-i mai vine asa pofta de dulce.Credeti ca acest otet ajuta? A mai urmat cineva aceasta cura? Va rog daca cineva ma poate lamurii.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Iuli (acum 13 ani)

Spune-i sa faca un control endocrinologic complet. Pare a avea o dereglare sau poate diabet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucia (acum 13 ani)

sunt cam in aceeasi situatie cu cea a surorii tale, cu diferenta ca la 1.68 inaltime ajunsesem la 84kg tot cu aceeasi necontrolata pofta de alimente mai ales dulci, am facut control endocrino nu am nimic si nici diabet dupa cum au aratat analizele la sange, deci e vorba doar de vointa in a elimina complet dulciurile si fainoasele (inclusiv painea), am reusit sa incep sa slabesc in acest fel, cam 200-300 g pe zi dar constant si sunt f multumita, bineinteles muuuuulta miscare, numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ileana (acum 13 ani)

Incearca draga mea ca atunci cand poftesti dulce sa mananci o piersica, un mar,pepene,etc. Incearca ca in fiecare dimineata la trezire sa bei un pahar de apa plata sau ceai ( verde, trei frati patati,musetel ) in care storci o jumatate de lamaie.Nu amesteca alimentele in cadrul unei mese, mananca numai carne sau salata, supa,etc si consuma 2 litri de lichid pe zi. O sa vezi rezultatele. Succes si multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana (acum 13 ani)

O inteleg perfect pe sora ta;)) dar din fericire, pentru mine, reusesc sa nu ma las prada dorintei de dulciuri, dar cu retetele astea cu lamaie, cu otet, nu o sa faca nimic..nu poate sa bea la nesfarsit otet si lamaie..si in momentul in care nu va mai bea, va manca din nou dulciuri...incearca sa ii dai un supliment de crom..crom simplu sau picolinat de crom, pentru ca acesta ii scade pofta de dulciuri deoarece intervine in metabolizarea insulinei secretata de pancreas si ajuta glucoza sa ajunga mai repede la celule..si bineinteles regulile generale..niciodata nu se combina carnea cu cartofii la o masa, dupa ora 7 cel mult un fruct, multe iaurturi degresate si fructe si legume proaspete in salate, piept de pui, curcan, peste..etc..trebuie doar sa tina seama de niste reguli generale, nu sa tina diete drastice, pentru ca la nr de kg pe care il are de dat jos, nu o sa reuseasca niciodata prin diete drastice si rapide, poate doar sa se imbolnaveasca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen p (acum 13 ani)

neaparat un consult endocrinologic, analize si ecograf pelvin pentru evidentierea unui ovar polichistic.am aceleasi masuri ca sora ta si acelasi apetit pentru dulciuri plus ca mi se facea foame din 3 in 3 ore.am consultat un endocrinolog si am descoperit ca obezitatea merge mana im mana cu hiperinsulinemia( o secretie de insulina mai mare decat este nevoie la o masa) si cu SOP(sindromul ovarului polichistic).acum iau tratament si am 3 mese pe zi, fara nevoia imperioasa de a consuma dulce.succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica daniela1 (acum 13 ani)

Va multumesc tuturor de sfaturi sunt foarte adevarate si sincere!!!!!!!
Sora mea a facut un consult ginecologic intradevar are un ovar polochistic si are si un fibrom uterin.
De 2 saptamani arenuntat la dulciuri iar paine mananca doar 2 feliute dimineata(paine neagra) iaurturi degresate,fructe ,legume a invatat sa bea si 2 litri de apa/zi,sa facut fata de treaba.
Se simte bine si dat 3 Kg jos mi-a promis ca va avea rabdare pana la capat si in acest timp va invata sa se hraneasca cum si cu ce trebuie.
INCA O DATA VA MULTUMESC TUTUROR PENTRU SFATURI. SANATATAE!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 13 ani)

Buna Rodica, eu am 165 cm si 50 kg. Adevarul e ca da, otetul ma ajuta sa ma mentin si sa nu iau in greutate. Nu voi zice ca stiu multe etc, zic ce fac eu. Nu iau o lingurita de otet inainte de masa etc
dar mananc salata cu otet. Poate e din pacate, dar salata cam e mancarea mea de baza, adica legume de care vrei, neaparat ceva care are fibre, varza sau salata verde, laptuca,, andive - deci una din aceste legume treb sa fie neaparat - daca ai scopul de slabire - cea mai indicata este varza alba, din propria experienta ea cea mai bine curata si elimina rapid din corp tot ce e metabolizat. La varza adauge ce vrei, castraveti rosii, ceapa etc etc. In salata mereu pun o lingura de otet , o si diluiez. La salata mananci deja ce vrei, orez, carne, chiar si cartofi, desi nu recomand ca iti fac sa mai ai pofte sau piine, deja recomand mai degraba piinea decat cartofii. Deci salata e de baza, si la ea manaci de ce mai ai pofta. Raportul treb sa fie cam 2 la 1. Adica daca vrei sa mananci 200 g orez pai e cam 400 g salata, sau 100 g orez+ 100 g carne si 400 g salata. Pare mult in cantitate, dar nu e, caci legumele in jumatate sunt apa. Deci cat mananc salata eu beau neaparat o cafea sau ceai negru, indulcit cu zahar sau ce vrei. Cand se amesteca gustul de otet cu cel de cafea sau ceai indulcita, nu mai ai gust ca vrei dulce. Stiu ce inseamna sa ai pofta de dulce, ajungi sa mananci si un kg. Nu stiu cum se explica stiintific, dar eu din propria mea experiena observ ca salata cu otet si dupa sau in timpul ce o mananci bei cafea sau ceai (indulcit - asta si e portia de dulce practic) iti da senzatia de satietate si parca nu mai ai gust sa mananci altceva dupa.

Asta mananc zilnic, si sunt sp***a, am 28 ani iar dimensiunile le-am scris mai sus. Daca nu as fi cautat trucuri sa imi gasesc o modalitate de ami tine pofta in frau, cred ca tot ajungeam grasa. Dar din moment ce observ ca depasesc ceva kg, trec imediat la salata, baza si restul e adaos. Apropo, eu recomand sa mananci mai multe legume decat fructe. Fructele iti dau pofte sa mai mananci cate ceva, legumele nu intr-atat, din contra iti dau o senzatie de satietate.

Incercare si vointa. Fiti frumoase.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica daniela1 (acum 13 ani)

Iti multumesc Ana!!!
Sa stii ca si sora mea sa decis sa o dea pe salate ,si rezultatele nu au intarziat sa apara
A slabit vreo 6 kg si a prins curaj.Totul e sa ai vointa,de exemplu ea nu prea manca salate dar acum dispera daca nu are in casa legume.
Multumesc inca o data pentru sfat si-ti doresc numai bine si sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica braila (acum 13 ani)

buna dai surori tale spirulina si ai sa vezi ca da randamentc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Atentie, cura aceasta de slabit cu otet este foarte periculoasa si ar trebui evitata !!!
Exista cazuri documentate de persoane care au murit dupa astfel de cure sau s-au imbolnavit grav.
Oamenii au impresia ca otetul este un aliment, dar nu este, este un acid.
Otetul este un element foarte focos si care luat in cantitate mai mare (o lingura pura este f. mult) este daunator caci duce la atrofierea ("uscarea") anumitor organe ca pancreasul sau ficatul si la daune ireversibile. Efectul nociv care vine din caracterul focos al acestui acid depinde mult si de constitutia persoanei care il ia si de daunele deja prezente la organe.
In salate si mancare otetul este sanatos numai atat incat de abia sa i se simta gustul si in nici un caz nu pur. Daca gustul de otet este prea puternic deja mancarea aceea are un efect daunator asupra corpului, indeosebi la persoanele slabe.
De la o lingurita de otet pur, nediluat cu nimic, efectul este cu mult mai puternic.
Nu este acelasi lucru cand bei apa cu o lingura de otet sau bei o lingura de otet pur caci apa atenueaza din efectul otetului, chiar daca cantitatea este aceeasi efectul nu mai este acelasi.
La orice substanta efectul benefic sau nociv depinde de cantitate si modul de administrare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: