NU POT SA SLABESC DELOC raspuns medic

Diete
Intrebare postata de Otilia1252 cu 10 ani in urma

De multa vreme incerc sa slabesc si nu reusesc deloc... Fac exerciti in fiecare seara, cam 30 de min - o ora, ma hidratez, nu mananc fast food sau alte tampenii.. De obicei multe fructe si legume, mancare sanatoasa, dar nu pot slabi. VA ROG, AM NEVOIE DE AJUTOR.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Ce inaltime si greutate ai?Ce program alimentar si de sport ai?Slabirea se face cu cap nu dupa ureche si in nici un caz dupa regimuri facute de noi insine.Daca nu stiu unele detalii despre ce faci tu nu am cum sa-ti spun de ce nu slabesti.Este posibil sa ai un metabolism mai lent care nu iti permite sa slabesti usor.In cazul asta tot ce trebuie sa faci este sa reduci carbohidratii si grasimile saturate la 0, iar exercitiile fizice sa fie de tip cardio, cel mai bine la sala in 2 serii de 15 minute fiecare de 4-5 ori pe saptamana, asta daca vrei sa slabesti mult, daca nu fa de maxim 4 ori pe saptamana.Alimentatia sa contina multe proteine(carne sp***a de pui, curcan, vita, peste), dar nu in exces pt ca nu faci antrenament de forta si masa, legume in special verzi, fructe mai putin dulci, lactate slabe si apa cam 2-3l pe zi.Exista la sala niste suplimente de topit grasimea, cele mai bune sunt cu l-carnitina, sunt perfect naturale si ajuta corpul sa-si dubleze eforturile de a topi grasimea corporala, dar numai combinat cu alimentatie si exercitii, altfel e egal cu zero.Si cred eu ca cel mai important este motivatia, daca iti doresti cu adevarat sa slabesti si sa te mentii, adica sa mentii si un stil de viata sanatos alimentar si fizic, atunci vei reusi foarte usor.Gandeste-te cat de frumos vei arata tu la greutatea dorita si ca te vei simti mai bine fizic si psihic datorita stilului de viata sanatos, pentru ca iti spun sincer, te vei simti FANTASTIC DE BINE, mai ales daca iti si place ceea ce faci si vrei cu adevarat.Dupa ce vei slabi iti recomand sa faci si exercitii musculare de tonifiere corporala, ca sa arati mult mai bine, decat sa fi sp***a si batuta de vant, defapt poti sa le faci in paralel cu slabirea.Iti urez bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Petre Muresan MDr. Petre Muresan este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Cum slabesc in mod sanatos? Foarte multa lume se confrunta cu aceasta problema si cauta solutii.Ceea ce vreau sa spun este ca nu exista si nu trebuie cautata frumusetea fara sanatate. Adica nu putem incerca sa obtinem ceva in domeniul frumusetii corporale daca acest lucru ar pune in pericol sanatatea. De aceea cei care vor sa-si regleze greutatea corporala fie in sensul scaderii ei fie in sensul cresterii ei ( deoarece exista si persoane care mai vor sa puna cateva kilograme ), trebuie si le recomand sa-si faca si un set de analize medicale . Pot exista dezechilibre hormonale care nu te lasa sa atingi greutatea pe care ti-o doresti si care ar fi corecta. De aceea daca in urma unor astfel de analize se contata asemenea dezechilibre , acestea trebuie corectate sub coordonarea unui medic si apoi va fi mult mai usor de obtinut o greutate corporala buna. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Medicina estetica homeopata ,
Reflexoterapie , Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diete.

Dr. Catrinel Macovei MDr. Catrinel Macovei este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua,
este greu de dat o solutie intr-un raspuns de cateva fraze pe net. Incercarile repetate de a slabi si oscilatiile repetate de greutate pot incetini metabolismul, asa incat la fiecare noua incercare rezultatele sunt mai slabe si mai frustrante. Pentru inceput cateva analize, inclusiv hormonale ar fi bune, asa cum s-a recomandat mai sus; scrieti un jurnal alimentar real cu cantitati cantarite cat se poate pe cateva zile pentru a vedea cu adevarat ce si cat mancati (ochiul inseala foarte mult, auzim des nu mananc gras, nu mananc mult) si mergeti cu toate la un medic pentru un program de slabit structurat si adaptat persoanei Dvs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Irina (acum 10 ani)

Uita-te la filmul acesta http://www.filmedocumentare.com/gras-bolnav-si-aproape-mort/ si citeste cartea "Studiul China" apoi, aplica metodele descrise acolo, extrem de simple, sanatoase si necostisitoare: alimentatie predominant vegetariana cu vegetale integrale (sau total vegetariana, fara nici un fel de produs de origine animala) cu continut redus de grasimi si miscare fizica (gimnastica) zilnica.
Succes !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADELIA (acum 8 ani)

Buna ziua,

analizele hormonale de care spuneti, pot fi mai detaliate?
Si eu ma confrunt cu aceeasi problema...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriel (acum 10 ani)

Buna Irina ,
este foarte greu pentru unele persoane sa renunte la consumul de carne in totalitate si la mancarurile traditionale romanesti ( ciorbe, fripturi , prejeli , prajituri , etc ) . Din aceasta cauza foarte multe persoane alerga dintr-un program de slabire in altul . Ar mai trebui ca cei care vor sa slabeasca sa consulte un medic nutritionist sau un consultant pe nutritie si sport pentru a vedea recomandarile lor fata de cazul lor personal. Va recomand un mail la [email protected] - raspuns gratis

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alin (acum 8 ani)

da ideea este buna de a consulta un nutritionist, dar la salariile pe care le au romanii ar trebui sa lucreze nonstop sa aiba cat de cat bani si de nutritionisti...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Petre Muresan MDr. Petre Muresan este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Da, asa este si asa cum am spus-o mereu, sunt necesare investigatii . Daca exista un dezechilibru hormonal care nu e corectat, toata munca si tot efortul de a scadea in greutate poate fi zadarnic. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Medicina estetica homeopata ,
Reflexoterapie , Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )
www.medreflexline.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuliana (acum 10 ani)

Buna,

Cu aceasta problema m-am confruntat si eu pana acum o luna. Am incercat diferite diete (ex. Dukan) , am incercat pastile dar pana nu am ajuns la nutritionist, nu am slabit dupa toate metodele incercate. Acum sunt asistata de un nutritionist adevarat, care te asculta si te sustine in acest program. Este costisitor programul Clinicii de Nutritie KILOSTOP, unde sunt sub observatie dar sa stii ca merita efortul financiar care trebuie sa il faci. In primul rand faci toate analizele : hemoleucograma, teste endocinologice, rata metabolismului in stare de repaus, cantarirea scanata unde iti spune la fiecare sedinta cate kg de grasime ai slabit sau dupa caz cata masa musculara ai pus pe tine. Cu drag te indrum spre aceasta clinica dar sa stii ca fara vointa si ambitie nu reusesti.
Spor la slabit!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alania (acum 10 ani)

Cu problema asta m-am confruntat si eu ,eram ferm convinsa ca mananc putin si totusi nu slabeam ,acum nu stiu care este plusul de care trebuie sa scapi ,eu eram pe plus cam cu 8 kg.In primul rand fiindca nu imi pemitea timpul sa merg la sala ac***a si 2 copii ,mi-am cumparat o bicicleta eliptica .Nu pot sa zic ca prima oara cand am urcat pe ea nu stateam mai mult de 4 sau 5 min ,dar in decurs de 2 saptamani cu exersat zilnic am ajuns la 6 km pe zi cu 400 de calorii arse . Cel mai important lucru cand vrei sa ai si rezultate este miscarea.....apoi am renuntat total la paine (fara graham ,fara paine neagra ) fara dulciuri ,fara sucuri acidulate ,neacidulate ,fara paste , fara faina ,fara zahar nimic din ce vezi alb nu este bun ,fara orez , poti consuma legume carne sp***a ,peste . Apropo de fructe eram o mare devoratoare de fructe , nu exagerez cand spun ca mancam 2 kg de portocale pe zi ( bine nu zilnic) le poti consuma cu moderatie ,si fara mancat dupa 19 ..asta am facut eu si a avut rezultat maxim ,sanatate maxima .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emilia (acum 9 ani)

Buna am si eu intrebare.. am 42 ani .am o viata cam sedentara,.merg cu bicicleta, fac ceva miscare dar nu mult, dar imi plac dulciurile, am 81 kg. In luna iunie am fost operata de colicist de atunci si inainte de operatie am tinut fel si fel de diete.dar actual am incercat sa reduc la zero dulciurile.paine nu maninc, miscare fac dar nu pot slabi macar 1 kg.in tro saptamina.va multumesc astept . raspuns.r

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

junelys (acum 8 ani)

buna!
exista solutie la problema ta si nu presupune doar dieta echilibrata. cum zicea dr de mai jos, trebuie sa verifici echilibrul hormonal. si de acolo sa incepi. sunt niste hormoni specifici responsabili pentru fiecare zona a corpului unde se depune grasime. daca re-echilibrezi acei hormoni efectul indirect va fi scaderea in greutate usor fara lupte crancene cu mancarea. contacteaza-ma si te voi ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miha (acum 8 ani)

Eu am mai slabit acum vreo 7 ani 12 kg am tinut cura sanatoasa :cereale ,piep pui ,peste,vita sp***a ,curcan(fiert sau gratar),salate ,supe slabe ,fructe si legume etc.M-am lasat de tigari acum 4 ani si m-am ingrasat 16 kg si nu mai pot sa slabesc tin cura o sapt doau maxim sunt dependenta de ciocolata ,mananc pe sistem nervos nu stiu ce sa ma mai fac ,imi vine sa plang de ciuda ca nu mai am vointa .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11535585687 (acum 5 ani)

Bună. Ce fel de analize trebuie făcute? Acum 3 ani aveam 55 kg iar acum am 80 și stilul meu de viata e același.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: