Greutatea

Diete
Intrebare postata de marilar cu 13 ani in urma

Am 30 de ani ,165 ,75 de kg si mi-as dori din tot sufletul sa mai slabesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Maria (acum 13 ani)

Buna ziua
Va pot recomanda o cura cu produse naturiste care sa va asigure reglarea greutatii corporale.
Pentru detalii scrieti-mi, va rog, pe e-mail [email protected].
Va doresc multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANISOARA (acum 13 ani)

Regulile de Baza ale Regimului Alimentar Dietetic “SCARSDALE”:
Acestea sunt simple. Consulta-le ori de cate ori esti in dubiu. Mananca exact ceea ce prevede regimul. Nu inlocui nici unui aliment. Abtine-te de la orice bautura alcoolica. Intre mese, daca iti este foame, mananca doar morcovi sau telina, pe saturate daca vrei. Singurele bauturi permise sunt cafeaua obisnuita sau decafeinizata fara zahar, frisca sau lapte; ceaiul; apa gazoasa (cu lamaie, daca doresti); si bauturile acidulate dietetice cu orice aroma. Poti bea lichide oricat de des vrei.
Prepara-ti toate salatele fara ulei, maioneza sau alte sosuri bogate in grasimi. Nu folosi decat lamaie si otet, vinegreta sau sos cu mustar. Mananca legumele proaspete fara unt, margarina sau alte grasimi; poti sa le pui suc de lamaie.
Toate carnurile trebuie sa fie foarte slabe; inlatura orice urma de grasime vizibila. La pui si la curcan da pielea deoparte.
Nu este nevoie sa consumi toate alimentele prevazute in meniu, dar nu inlocui nici un aliment cu altul. Trebuie sa respecti combinatiile de alimente indicate. Nu-ti supraincarca niciodata stomacul. Cand te simti satul(a), Opreste-te!
Nu tine regimul mai mult de 14 zile la rand.
Pregateste un tabel de 14 zile pentru a-ti supraveghea scaderea in greutate:
Regimul Alimentar Dietetic “SCARSDALE” de 14 zile:
MIC DEJUN ZILNIC: O jumatate de grapefruit (daca nu gasesti, il poti inlocui cu fructe de sezon);
O felie de paine neagra (sau Graham) prajita, fara unt sau margarina;
Cafea sau ceai (fara zahar, frisca sau lapte).
ZIUA PRANZ CINA
LUNI Platou de carne rece, variata dupa gust (carnuri slabe: pui, curcan, limba, vita fara grasime);
Rosii felii, coapte sau inabusite;
Cafea, ceai sau bautura acidulata dietetica. Peste sau fructe de mare;
Salata asortata, verdeata si legume dupa pofta inimii;
Grapefruit (daca nu gasesti, il poti inlocui cu fructe de sezon);
Cafea sau ceai.
MARTI Salata de fructe asortata: poti combina toate fructele pe care le ai la indemana;
Cafea sau ceai. Biftec tocat, la gratar (din belsug);
Rosii, salata verde, telina, masline, varza de Bruxelles sau castravete;
Cafea sau ceai.
MIERCURI Salata de ton sau de somon (scurge uleiul), stropita cu otet sau cu lamaie;
Grapefruit sau pepene galben sau un fruct de sezon;
Cafea sau ceai. Gratar de berbecut (dupa ce ai dat deoparte orice urma de grasime);
Salata verde, rosii, castravete si telina;
Cafea sau ceai.
JOI Doua oua, preparate cum doresti, dar fara grasime;
Branza de vaci degresata;
Dovlecei sau fasole verde, sau rosii felii inabusite;
O felie de paine neagra sau Graham, prajita;
Cafea sau ceai. Pui la gratar sau la frigare, din belsug (inainte de a-l manca, da deoparte pielea si grasimea);
Spanac din belsug, ardei grasi, fasole verde;
Cafea sau ceai.
VINERI Felii de branza;
Spanac, din belsug;
O felie de paine neagra sau Graham, prajita;
Cafea sau ceai. Peste sau fructe de mare;
Salata asortata, dupa gust, cu oricate legume proaspete sau fierte, lasate sa se raceasca, taiate cubulete;
O felie de paine neagra sau Graham, prajita;
Cafea sau ceai.
SAMBATA Salata de fructe oricat doresti;
Cafea sau ceai. Curcan sau pui la gratar;
Salata verde cu rosii;
Grapefruit sau fruct de sezon;
Cafea sau ceai.
PRANZ ALTERNATIV:
Daca doresti, poti inlocui orice masa de pranz din orice zi de RAD Scarsdale cu meniul urmator: O jumatate de cana de branza de vaci amestecata cu o lingura de smantana fara grasime, facuta in casa;
Fructe taiate felii, din belsug;
6 jumatati de nuci obisnuite sau de pecane, intregi sau tocate, amestecate cu ingredientele de mai sus sau presarate peste fructe;
Cafea sau ceai, sau bautura acidulata dietetica cu orice aroma, dar fara zahar.
In cea de-a doua saptamana de regim repeta toate meniurile din prima saptamana. Daca dupa paisprezece zile de regim tot mai trebuie sa scazi in greutate, urmeaza in continuare atat cat este necesar, dar mimim doua saptamani programul (Mananca pastrandu-ti supletea), care este explicat in continuare. De fapt este un mou mod de alimentatie sanatos, care poate fi urmat oricat de mult timp fara nici un pericol.
Recomandarea mea este ca in timpul sau imediat dupa cele 2 saptamani de dieta sa faci 10-12 sedinte de bioenergie pentru reglarea energetica a glandelor specifice.
2. Instructiunile Programului (MANANCA SI PASTREAZA-TI SUPLETEA):
Cele doua saptamani consacrate RAD Scarsdale it vor fi permis nu numai sa pierzi in greutate, ci si sa iti schimbi fara complicatii obiceiurile alimentare, datorita meniurilor prescrise, care sunt sarace in grasimi si hidrati de carbon si, prin urmare, sarace in calorii.
Daca esti la fel ca majoritatea celor care au urmat RAD Scarsdale, inseamna ca ai capatat, fara sa-ti dai seama, un anumit gust pentru o hrana mai sanatoasa, mai putin bogata in calorii, in substante grase si in hidrati de carbon, precum si o aversiune fata de mesele prea copioase si alimentele prea dulci si prea bogate in calorii. Acesti doi factori iti vor face mai placuta si mai usoara sarcina de a urma programul (Manaca si pasteaza-ti supletea).
Linia de conduita ce trebuie urmata e foarte simpla. Acest program cuprinde o gama de alimente mult mai larga decat primul. Pentru a va convinge, studiaza lista restrictiilor enumerate mai jos. Nu te razvrati in fata rutinei pe care iti cer s-o respecti; te asigur ca iti vei atinge scopul usor, fara nici un pericol.
Iata deci in ce consta acest regim (Manaca si pastreaza-ti supletea).
Lista restrictiilor:
Nu mai mult de doua felii de paine neagra sau Graham pe zi.
Fara zahar, dar sunt permisi inlocuitorii de zahar.
Fara cartofi, paste fainoase sau alimente pe baza de faina.
Fara produse lactate bogate in materii grase.
Fara dulciuri sau deserturi (cu exceptia celor cu gelatina, fara zahar, si a fructelor).
Consum redus de alcool: 4,5 cl. de alcool pe zi, sau 13 cl. de vin sec, sau 23 cl. de bere cu putine calorii (sa nu bei bere obisnuita).
Alimentele interzise:
Alimentele interzise care urmeaza ar trebui s-ti raspunda la toate intrebarile pe care ti le-ai putea pune:
Fara zahar, dar poti folosi inlocuitori.
Fara smantana.
Fara lapte integral; bea lapte degresat sau lapte cu 2% grasimi daca vrei, dar cu moderatie.
Fara inghetata, nici cu frisca, nici cu lapte; fara serbeturi sau produse care contin zahar sau smantana de lapte.
Fara prajituri, tarte, biscuiti, jeleuri dulci, dulceturi, bomboane si ciocolata.
Fara cartofi, orez, cartofi dulci, fasole uscata, avocado.
Fara spaghete, macaroane sau alte produse asemanatoare, taitei sau alimente pe baza de gris.
Fara carnati, parizer, salam, mezeluri de orice fel, etc., sau carnuri grase.
Fara deserturi facute cu zahar; poti manca deserturi cu gelatina, cu orice aroma.
Fara sosuri satioase, fara maioneze sau alte condimente de acest gen.
Fara unt, margarina, ulei, slanina sau substante grase, indiferent care; nici pentru gatirea alimentelor, nici pentru pus pe paine, nici pentru asezaonari.
Fara unt de arahide.
Nu mai mult de doua felii de paine pe zi si, de preferinta, paine neagra, sau Graham.
Alimente diverse permise:
Studiaza cu atentie lista de alimente excelente pe care le permite acest program. Ea cuprinde o mare diversitate de alimente delicioase, care iti vor satisface apetitul:
Un pahar de alcool (fara zahar) pe zi, daca doresti: 4,5 cl. de bautura tare (whisky, vodca, gin, rom sec, coniac sau altele) sau 13 cl. de vin sec. Fara lichioruri dulci. Fara cocktailuri cu bauturi dulci. Un Manhattan sec sau un Martini sec sunt permise. Fara amestecuri cu bauturi acidulate dulci: numai bauturi acidulate dietetice sau apa gazoasa.
Toate vinurile seci - roze, albe, negre - precum si sampanie sau cherry sec. Fara vin de Porto, de Murfatlar sau alte vinuri dulci. Este permisa numai berea cu putine calorii .
Orice carne sp***a , servita calda sau rece: vita berbecut, vitel, jambon slab si porc. Curata intotdeauna orice urma de grasime inainte de a manca.
Pui si curcan , cald sau rece, gatit dupa diverse retete, dar niciodata prajit. Curata intotdeauna orice urma de grasime inainte de a manca.
Toate felurile de peste proaspat sau congelat; evita insa conservele cu sosuri bogate in calorii. Pregateste-l dupa gust, dar fara a folosi niciodata unt, margarina, ulei sau alte substante grase.
Fructe de mare de tot felul: creveti, sp***aci, homar, crab.
Oua (nu mai mult de trei pe saptamana) pregatite dupa fantezia proprie, dar fara unt, margarina, ulei sau alte substante grase. Varietatea ramane mare: oua batute, omleta, oua fierte moi, tari, ochiuri (in putina supa de pui din concentrat sau facute intr-o tigaie de teflon).
Branzeturi - branza de vaci obisnuita, degresata, cascaval de tot felul, Camembert; pe scurt, aproape toate branzeturile.
Supe, ciorbe cu legume, carne, peste, pasare; dar fara smantana sau lapte integral si fara grasime.
Legume - portii generoase, dupa placul inimii.
Fructe - mere, portocale, pere, cirese, prune, struguri, grapefruit, pepene galben, pepene verde.
Sucuri de fructe si de legume, dar numai din cele la care nu s-a adaugat zahar - suc de mere, de portocale, de grapefruit etc. Sunt permise sucul de rosii si de legume, fara zahar.
Nuci sunt permise, dar cu moderatie.
Painea este permisa, dar trebuie sa te limitezi la doua felii pe zi. Pentru a varia putin, din cand in cand poti manca si altfel de paine: chifle, de exemplu, dar cu conditia de a nu mânca mai mult de doua pe zi si sa nu fie dulci.
Jeleuri si gemuri de fructe, fara zahar, pot fi mancate cu moderatie.
Salatele , facute cu toate legumele verzi pe care le gasesti si in orice cantitate, sunt recomandate. Poti sa le asezonezi cu vinegreta cu putine calorii (nu mai mult de 15 calorii la o lingura) sau cu lamaie, otet si amestecuri fara ulei.
Bauturi , calde sau reci, cat doresti ? cafea, ceai, bauturi acidulate dietetice, fara zahar. Nu folosi niciodata zahar, dar inlocuitorii sunt permisi. Daca vrei, poti pune in cafea sau ceai lapte degresat sau cu putine grasimi.
Condimente - ketchup, sos cocktail, mustar, hrean, marinate, masline de tot soiul - sunt permise, dar cu moderatie.
Ierburi, condimente , dupa gust.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 13 ani)

nu folositzi medicamente. am folosit shi eu multe dar nu au efect. facetziva un regim cum credetzi. asa am facut si eu si am slabit 40kg intr-o saptamana.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miiki (acum 13 ani)

sa io spui lui mutu ca ai slabit 40kg intr-o saptamana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LOREDANA (acum 13 ani)

Buna,as fii si eu curioasa cum ai facut de ai slabit ata de mult,si eu as vrea sa incerc ,macar 10 kg nu 40.am incercat sa tin si eu dar dupa o saptamana cand am vazut ca nu are nici un efect,m-am lasat pagubasa.am incercat si pastile de slabit dar mi-a fost rau de la ele si le-am abandonat.daca stii tu vreo metoda buna de slabit zi-mi si mie)))).ms

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valyy (acum 13 ani)

40 de kg intr-o saptamana?????sincer mi se pare un pic exagerat si imposibil!!!:((((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nico (acum 13 ani)

am luat si eu capsula de slabit timp de 3 luni si chiar a avut efect am slabit 20 kg.in tot acest timp am tinut si regim si am facut sport.regimul l-am facut eu in functie de ce mi-a placut sa mananc.multe salate,carne de pui si carne de peste,fructe si legume multe.cel mai grav este ca am ramas cu multe urme pe corp.dar incet cu multa rabdare si sport incerc sa recuperez ce se mai poate.am uitat sa mentionez am 35 ani,1.60m si 57kg. Am inceput regimul cand aveam 80kg.pot sa demonstrez ca nu mint.am poze.deci tuturor celor ce vor sa slabeasca le urez succes!!!!!! chiar se poate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 13 ani)

ce pastila ai luat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

Eu de o luna am inceput sa nu mai mananc dupa ora 4; mananc absolut tot ce vreau, dar nu mai tarziu de ora 4. Beau cel putin 2 l de apa pe zi. Nu trece nicio zi in care sa nu mananc fructe si legume. De mentionat ca sunt vegetariana. Dimineata mananc musli cu iaurt si un fruct proaspat, iar la pranz mananc legume (rosie, castravete, ardei gras) si un pic de branza. Cu alte cuvinte, am invatat sa mananc sanatos. Nu mananc pana dau pe dinafara si nu termin tot din farfurie. Astfel am slabit 5 kilograme. Asadar, multa vointa si un stil de viata sanatos. Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yulya (acum 13 ani)

nu incerca sa tii vreo dieta pe care ti-o zice vecina sau pe care pur si simplu ai auzit o la tv...nu o sa rezolvi nik si asta pentru ca nu o sa o poti tine a` la longue....schimba-ti modul de alimentatie, renunta treptat la alimentele care sti k nu sunt sanatoase dar care totusi te tenteaza, incepe prin a consuma lichide, cel putin 2l pentru ca organizmul are nevoie de o detoxifiere; mult mai usor slabesti cand esti curata pe interior decat atunci cand corpul tau e imbacsit de toxine..fa-i miscare si ai sa vezi ca totul se rezolva...insa trebuie sa inveti de pe acum sa ai rabdare!!
Daca poti da un search pe keiko.slim.spa,e ceva care te poate stimula si te poate ajuta...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 13 ani)

si eu am luat capsula de slabit,si am slabit 10 kg in 3 luni jumate,eu sunt f multumita caci nu am slabit dintr-o data ,ci treptat,si fara reactii adverse

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cami (acum 13 ani)

ce capsula de slabit si cat costa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Corina (acum 13 ani)

Buna ziua! Eu va pot ajuta sa va atingeti scopurile, deoarece in urma unei evaluari de sanatate si alimentatie, veti primi recomandari personalizate. Totul se rezuma la o dieta echilibrata. Daca doriti sa aflati mai multe, nu ezitati sa ma contactati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 13 ani)

As dori si eu sa dau jos kg acumulate in sarcina.v-as multumi daca ma puteti ajuta
O zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Corina (acum 13 ani)

Buna ziua! In aceasta perioada oferim in cadrul centrului nostru de sanatate din Bucuresti, evaluari de sanatate absolut gratuite. Daca va intereseaza sa beneficiati de o astfel de evaluare, trimiteti un mail la adresa: [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: