Dieta

Diete
Intrebare postata de lussy cu 13 ani in urma

Buna ! sunt noua aici si nu ma prea descurc..sper ca scriu totusi intrebarea unde trebuie :))
Am o nelamurire.Eu mananc dimineata cereale cu lapte.Din cate stiu ca m-am informat dupa net nu sunt bune toate cerealale si nu in orice fel de cantitati.Eu am tinut o dieta si am slabit 10 kg ac***a 65kg la 158m la varsta de 16 ani.Acum am 55kg..dar mai vreau sa mai slabesc 5 kg.Mananc sanatos,beau lichide multe si fac sport (sar coarda,abdomene,tae-bo,alerg).Tosusi nu stiu daca cerealele care le consum sunt bune pe eticheta scrie : "ingrediente:faina integrala de grau,tarate,zahar,malt,sare,emulgator(E471) 357kcal/100g ,proteine-10g,lipide-2,4g,glucide-72,6g"
Lapte consum din cel slab la 1,8 grasime si doar 150ml la cereale.
Este buna alegerea mea de a consuma cereale de tipul fulgilor de grau in cazul in care vreau sa mai si slabesc?
Va rog frumos sa ma sfatuiti,astept raspuns.Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

ina (acum 13 ani)

ar fi bine sa gasesti unele fara zahar

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreutza:) (acum 13 ani)

ce dieta ai tinut?
in cat timp ai slabit?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lussy (acum 13 ani)

nu prea pot zice k o dieta anume
am mancat sanatos si am facut sport (abdomene-am facut exercitiile dupa google am scris "abdomen plat in 8 minute" si le-am facut dimineata si seara si am sarit coarda)
de ceva timp insa fac si tae-bo pt ca nu stiu..simt ca nu prea mai slabesc..am stagnat..probabil s-a obisnuit corpul si am hotarat sa cresc dificultatea si numarul exercitiilor.
in 3 luni de zile am dat 10 kg jos :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lenny (acum 13 ani)

Incearca cereale integrale de la plafar fara zahar si consumale cu lapte de soia sau iaurt de soia pentru

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lussy (acum 13 ani)

Astazi am fost si mi-am luat cereale fara zahar de la plafar care contin si fructe uscate.
dar lapte de soia?
asta pe unde il mai gasesc?ma indoiesc ca daca as cauta intr-un supermarket as gasi ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali547 (acum 13 ani)

da,Iussy,lapte de soia gasesti la supermarket.Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lisa (acum 13 ani)

eu zic sa mananci acele cereale in continuare, organismul tau are nevoie si de zahar.
nu cred ca se intampla nimic daca mananci doar dimineata (le consuma organismul tau in timpul zilei)
in ceea ce priveste stagnarea este foarte normala
nu-ti pierde rabdarea vei slabi in continuare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lussy (acum 13 ani)

Multumesc pentru informatie Lisa dar totusi din cate stiu eu zaharul creste glicemia rapid deci creste si insulina. insulina blochează arderea grăsimilor. (e un hormon care stimulează depunerile de grăsim)i. tot ce conţine zahar duce la descarcari mari de insulina :)
Iar cerealele fara zahar nu prea au gust..si nu-mi plac..cu toate ca unele au si stafide.Cred ca voi renunta la ideea de a consuma cereale la micul dejun.Pot manca la fel de bine o felie de paine integrala cu lapte ca e cam acelasi lucru nu (asta am facut in astea 2 saptamani si chiar a dat rezultate am mai slabit 3kg)
Problema mea este la burta.Am slabit peste tot numai burta am dat-o greu jos,si chiar si acum tot mai am grasime mai ales in partea inferioara a abdomenului + foarte putin pe solduri.
Un sfat ceva?
:((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex. (acum 13 ani)

Buna...lapte de soia gasesti sigur in Real,Metro ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 13 ani)

si eu am nevoie de un sfat am baietelul de 10 ani si ar trebui sa slabeasca cam 8 kg am inceput tratamentul de la herbalaif sper sa dea randament voi ce parere aveti??????????????j

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lussy (acum 13 ani)

Ionica sa sti ca am si eu cunostinte care au consumat Herbalife si a dat roade.E un inceput bun.Dar si alimentatia trebuie schimbata in primul rand pt sanatate si apoi pt aspect.Mai ales ca dupa ce va termina tratamentul cu Herbalife va trebui sa ai grija ce-i dai sa pape sa nu puna dublu la loc,pe cat posibil evita sa-i dai prea multe dulciuri sau prea gras.Bafta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 13 ani)

buna eu tiam raspuns mai jos nu prea ma pricep oricum o sati dai seama ca tie si celor ce mi citesc durerea vam raspuns as vrea sa mai tinem legatura bafta si tie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 13 ani)

iti multumesc pentru sfat cred ca am reusit sal fac sa inteleaga ca nu mai are voie dulciuri si trebuie sa slabeasca mai ales ca trebuie sal operez la ambele picioare si nu putem pina nu slabeste .mai tinem legatura te rog sa ma crezi sunt foarte disperata ma gindesc prin ce o sa treaca el dar si eu ca mama .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lussy (acum 13 ani)

Ms frumos bafta si tie,sper sa se faca baietelul bine cat mai repede dar u te supara ca te intreb, pentru ce este necesara aceasta operatie?ce problema are?
oricum in privinta slabitului iti garantez ca este buna alegerea facuta.Am consumat si eu herbalife 2sapt inainte de a incepe sa imi schimb alimentatia si sa fac sport,dar din pacate am renuntat pentru k nu-mi permitea bugetul.Si totusi slabisem 3kg in acele 2 saptamani.Am luat formula 1 dimineata si seara si-ti da senzatia de satietate + ca e cu diferite arome si tine loc si de dulce.Iar la pranz poate consuma o ciorbica,o tocanita,o fripturica (pe teflon sau fiarta)cu niste legume,poate papa ca gustarele fructe(de care vrea) etc.Se va obisnui cu timpul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 13 ani)

buna nu ma supar nu e un secret din cauza greutati a facut ruptura de menisc la ambele picioare dar nul pot opera pina nu slabeste sper sa reusim sa sti ca eu am luat pastile de slabit super sllim si a dat randament de unde esti? iti dau adresa de mess ionica8000 o scri asa cum tiam dato sa vorbim mai mult cind poti si ai timp pa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 13 ani)

buna eu va rog din suflet sunt mama unui baietel de 10 ani care trebuit sa ajung urgent la bucuresti spitalul 9 obreja la profesor doctor magureanu sanda cine ma poate ajuta va rog sa luati legatura cu mine lasati un mesaj aici sau la urma va las nr de telefon va rog sa ma ajutati cum as putea sa iau legatura cu dinsa va roaga mama unui copil va multumesc din suflet .0734052447

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daria (acum 13 ani)

Cerealele fara zahar sunt cel mai indicate. Dar sa nu uiti ca desi esti la dieta corpul tau are nevoie si de glucide si de grasimi si de proteine etc. A avea un stil de viata sanatos nu inseamna sa privezi organismul de ce are nevoie. Si totusi in timpul unui diete este recomandat sa iei produse pe baza de probiotice care mentin stomacul sanatos. Eu le folosesc pe cele de la Biotics ca dupa parerea mea sunt cele mai bune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lussy (acum 13 ani)

Multumesc pentru sfaturi.
acum sunt detinatoarea a 49 kg..
si am reusit si fara cereale cu lapte..oricum am auzit ca cerealele nu se combina cu lapte si ca asta e mai mult cura de ingrasare.
Oricum fibrele le-am luat din alte alimente si ma simt chiar bine.Pa,pa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: