Dieta raspuns medic

Diete
Intrebare postata de NICOLETA10530366 cu 14 ani in urma

Buna
a folosit cineva pastilutele de slabit alli? sunt f. disperata. vreau sa slabesc in jur de 10 kg si nu pot, nu stiu cum. acum un an si jumatate am nascut si dupa nastere am inceput sa iau kg pentu ca mancam multe dulciuri, ca niciodata. in timpul sarcinii am luat doar 9 kg, pe care le-am pierdut imediat dupa nastere. ajutati-ma . am inceput sa iau alli , una pe zi. sunt ok?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Psih. Sorinel Mocanu MPsih. Sorinel Mocanu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Cred ca aceasta noua "sarcina" (chiar mai mare decat precedenta, cu 1 kg), va necesita un alt fel de "nastere", dincolo de pastilele pe care le luati. E bine sa investigati posibilele cauze fizice ale luarii in greutate (posibil legate de activitatea hormonala, sau altele), iar daca este cazul, dupa aceea sa luati in cosiderare si pe cele psihice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diete.

dedilia (acum 14 ani)

pastilele alli nu sunt indicate decat daca greutatea e fff mare de ex ai la vreo 110 120 kg
efectele secundare ale acestui medicament sunt dezastruoase la nivel stomac si intestine
eu am slabit 25 de kg fara sa tin regim deloc
am redus cantitatea de alimente consumate si am renuntat la pain e
trebuie sa faci f multa miscare sdi sa bei 1,5 l apa pe zi

o zi buna si sa stii ca daca nu poti slabi nu e nici o catastrofa ,si femeile grase sunt frumoase si mai ales pline de viata!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NICOLETA105 (acum 14 ani)

merci mult pentru sfat. Problema nu este ca nu ca sunt grasa si nu sunt frumoasa, ba din contra, eu zic ca arat destul de bine si asa, numai ca nu ma simt eu bine, sa car toata ziua atatea kg in plus dupa mine. Cred ca o sa ma apuc de sport, si nu o sa mai mananc seara
O seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mona (acum 14 ani)

sunt de acord cu tine.si mai ales cind stii ca altadata aratai super iti vine sa-ti iei cimpii.si eu cred ca cea mai buna solutie e sportul si nemincatul seara succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aidi (acum 14 ani)

Sunt de acord cu Dedilia... Si eu am luat in timpul sarcinii cam 25 kg... Nu am dat jos dupa nastere decat greutatea fetitei si a placentei si imediat dupa am mai pus vreo 3 kg. Am fost tare nefericita din pricina asta insa nici eu nu am tinut nici un fel de dieta. Cand m-am simtit destul de in putere, sa zic asa, am inceput sa fac sport, am redus dulciurile (eu eram dependenta de ciocolata si am ajuns sa nu ma mai pot controla si astfel a trebuit sa rneunt complet... nici macar nu imi mai cumparam sa am in casa), mi-am micsorat treptat portiile de mancare astfel incat sa nu ma ridic satula de la masa, multa multa apa si nu mai mananc seara. In caz mi se face foame fie beau apa fie mananc un fruct. Totul tine de vointa ta si de cat de mult iti doresti sa slabesti si in ce fel. De aceea eu spun ca ar fi bine sa nu mai iei pastile ci sa faci sport si sa fii atenta la alimentatie. Eu am avut de dat jos 25 kg. Inca mai am vreo 5-7 kg si sunt multumita. Dar le-am dat jos in timp si cu rabdare si pot sa spun ca facand sport si corpul arata altfel mai ales ca nu mai am de mult 20 ani. Daca chiar vrei sa dai mai repede si nu ai probleme cu stomacul, aciditate etc, poti incerca dieta cu portocale dar se tine doar doua zile apoi faci pauza si daca vrei mai reiei. Doua zile mananci doar portocale sau suc din portocale proaspete. Eu am incercat sa o tin pt detoxifierea organismului dar nu am reusit decat o zi si intr-adevar in ziua aceea am dat jos 1,2 kg. Cam asta ar fi sungura chestie pe care am facut-o ca dieta sa spun asa dar nu am mai repetat-o. Doar daca nu ai probleme cu stomacul!!!
Mult succes si sanatate si sa iti traiasca bebeul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pop Aurelian (acum 14 ani)

Sotia mea este manager intr-o companie americana, care promoveaza produse naturiste { suplimenti nutritivi}. Compania disppune si de produse care asigura reglarea greutatii corporale, asigurand totodata organismului, vitaminele si mineralele necesare. Cunosc persoane care cu ajutorul produselor au slabit cca 20 kg, printre care si un medic. In toamna trecuta cu ajutorul produselor oferite de sotia mea,2 persoane au slabit cca 10 kg. Daca sunteti interesata, va rog sa ne scrieti pe e-mail [email protected] si va vom oferi si alte informatii.
Va doresc multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NIKOLETA105 (acum 14 ani)

Buna seara d-na Aidi!
Multumesc mult pentru sfat. Aveti perfecta dreptate. Am sa incep chiar de maine sa las dulciurile pt musafiri si sa nu mai manac seara. sper sa reusesc. si bineanteles sport. o sa-mi fac abonament la sala de fitnes. deja am inceput sa merg o data pe saptamana si la aquafitness
O seara placuta si multa bafta in continuare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aidi (acum 14 ani)

Mult succes in ceea ce ti-ai propus sa faci! Si nu uita ca suntem multe ca si tine si ne sustinem reciproc. Asa ca... fii tare si nu lasa pe nimeni si nimic sa te intoarca din drum. Poti fi tot ceea ce vrei sa fii. SUCCES!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florea Marin (acum 14 ani)

Buna seara.Am 49 de ani,iar in octombrie 2009 aveam greutatea de 118kg., si glicemia de 178.Incepand cu data de 01/01/2010 am intrat intr-un program de slabire si de scadere a valorilor glicemice. Acest program a fost facut de mine, folosind date foarte utile de pe net referitoare la valorile glicemice si calorice ale diferitelor alimente pe care le-am consumat, plus o jumatate de ora zilnic, de activitate sportiva.Dupa o luna de zile am reusit sa slabesc 7kg.,iar glicemia a coborat sub 140(valoare medie pe/zi.Mentionez ca nu am folosit nici un fel de pastile nici pentru slabit nici pentru scazut glicemia, ci numai printr-o dieta foarte atent studiata si acel program de miscare fizica zilnica! Intrebare: daca voi slabi pina la greutatea de 80kg.,v-a disparea si pericolul de a avea DZ tip 2?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Balaci (acum 14 ani)

Femeile însărcinate sau cele care alăptează nu trebuie să urmeze nici o dietă de slăbire.
Aici aveti mai multe informatii:
http://www.amway.ro/cms/brand_center_V3/nutrition_healthcare/lifestyle_balanced_solution

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lavinia (acum 14 ani)

Miscarea si produsele naturiste care sa reduca pofta de dulciuri (produse care contin Crom) m-au ajutat sa slabesc cca 10 kg in trei luni. Detalii despre produse puteti gasi pe siteuri de specialitate, cum ar fi
www. vitamine-naturiste.com
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Monica (acum 14 ani)

M-am regasit 1001% in tabloul descris de tine.Dificultatile au aparut dupa nastere, cind pofta de dulciuri era ff mare, in special in perioada alaptatului(am alaptat timp de 1 an si jumatate, fara a lua nici o vitamina-mare greseala din partea mea!!!). In plus, insa,fata de tine, am "declansat" ceva probleme de sanatate: sinuzita cronica cu aspect de migrena, o criza pe saptamana, dureri articulare (fisura de menisc la ambii genunchi, dureri lombare si cervicale), oboseala(cu o senzatie de val pe ochi), depresie. Iata citeva din actiunile pe care le-am intreprins pentru a-mi recupera forma si sanatatea:
- initial am eliminat total din alimentatie doua produse extrem de nocive: zaharul si laptele. Cauta informatii pe internet despre ele si vei intelege de ce spun ca sunt nocive. Cind vorbesc de "lapte", inteleg, de fapt, toate produsele susceptibile de a contine proteine de lapte!!!Deci: unt, brinza, smintina, frisca, creme etc + orice produs care le-ar putea contine. Ex: biscuitii!
Am inlocuit laptele cu "laptele de orez", iar zaharul, cu nimic! Mierea este singura care nu ingrasa, dar trebuie consumata cu moderatie. Nutritionista mea mi-a spus ca mierea este "un medicament", datorita calitatilor ei.
- consum cereale care nu contin gluten sau il contin in proportii reduse (deoarece glutenul prezent in grau este f alergenic, la fel ca si lactoza din lapte). Ex: quinoa, orez, hrisca, secara...Dar nu trebuie sa combini mai multe cereale intre ele, in timpul unei mese!
- nu amestec mancaruri calde cu mancaruri reci la aceeasi masa! In general, mincarurile reci incetinesc digestia, cele calde o faciliteaza. Masa de prinz poate fi constituita de o super salata constituita dintr-o combinatie de legume crude, de sezon, taiate fin + cel putin doua tipuri de salata verde+ ulei de masline de prima presiune+ patrunjel,coriandru, lamaie, mirodenii.
- masa de seara e intotdeauna calda si e constituita de legume gatite la vapori+carne alba(pui, peste) sau cereale, totul asezonat cu moderatie, ca si salata de la prinz
- beau ceai verde, am eliminat cafeaua, eventual beau cicoare in locul ei; 1,5 l de apa minim pe zi!
- respect combinatiile permise intre alimente( a nu se combina carbohidratii, adica ceea ce e dulce, cu proteinele si cu lipidele, adica grasimile).
- am ajutat organismul sa elimine toxinele luind Spirulina, care nu doar energizeaza, dar este un fel de transportator al deseurilor catre caile de eliminare (chelator).
In plus, pentru oboseala am luat Magneziu, pentru regularizarea metabolismului zaharului am luat Crom, si am mai luat si vit. B(un complex de vit. B).
Daca doresti sa iti mai dau informatii, scrie-mi pe mail : [email protected];
In orice caz, slabirea trebuie sa se inscrie intr-un proces de constientizare a propriei persoane, de trezire spirituala, de disciplinare a manierei in care traiesti, altfel nu este decit o procedura mecanica, pe care o suporti ca pe o tortura si ca pe o obsesie, care te vor impinge inspre alte comportamente "de risc".
Igiena de viata este o arta de a trai, corpul si spiritul sunt una, nu le putem separa,iar simplicitatea, in tot ceea ce faci,in toate domeniile vietii tale, este un principiu de viata care ne permite sa TRAIM, si nu sa agonizam!
Te imbratisez!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Monica (acum 14 ani)

M-am gindit sa iti indic pentru lectura, citeva carti care te pot ajuta: "Puterea momentului prezent" de Eckhart Tolle, "Arta simplicitatii", de Dominique Loreau, "Greutatea care imi convine" de Dr. Deepak Chopra, "Alimentatia adecvata celor 4 grupe sanguine" de Dr Peter J D'Adamo.
Iata o adresa de net de unde poti descarca citeva carti interesante,in plus de cea a lui Eckhart Tolle pe care ti-am recomandat-o deja http://www.aum.ro/carti/carti/
Tot de pe pagina acestui site poti accesa un alt site, Astromagia, care nu are nimic de magic, poate doar efectul pe care-l pot avea unele scrieri
postate de Yuri si de c***aa...
Te poti si abona la site-ul lor,gratuit, si atunci vei primi zilnic in e-mail-ul tau informatii care te vor interpela, in functie de personalitatea ta...
Ah, si era sa uit: renunta cit mai repede cu putinta la tot ceea ce este medicament pentru slabit "miraculos"! Corpul nostru functioneaza dupa legi inteligente, nu are sens sa incerci sa il minti si nici sa il supui unor tratamente de "soc", decit daca vrei neaparat sa devii un potential client al puternicei industrii farmaceutice, care ne vindeca pe o parte si ne imbolnaveste pe alta. Pentru ilustrare, asculta interviul pe care il poti accesa la adresa urmatoare www.razbointrucuvant.ro/recomandari/2009/11/05/microbiologistul-rom.
Este dat pentru «Issue d'observation scientifique" pe Radio Cluj in Octombrie 16, 2009 de catre Vania Atudorei, directorul général al Industriei Farmaceutice Sterigen din Canada. Un tip inteligent si responsabil, care nu se teme sa spuna adevarurile care se ascund in spatele Industriei Farmaceutice!!!
Tot binele din lume!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius A (acum 14 ani)

As dori sa slabesc si eu cam 40-50kg si nu stiu cum. Am urmat enorm de multe diete care mai de care mai pricepute dar fara folos. Tratament medicamentos si alte cele nu au efect. Analizele facute si recomandarile medicilor sunt bune dar ineficiente. Vreau neaparat sa slabesc si nu stiu cum daca cineva are o idee buna va rog sa imi spuneti sunt disperat, multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cum puneti linc? (acum 14 ani)

google

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: