Cura de slabire

Diete Pericardita constrictiva
Intrebare postata de luiza53 cu 13 ani in urma

Am 43 de ani si in ultimele luni am adunat foarte multe kg,110 kg anul trecut in aceasta perioada aveam 84kg,totul este pe sistem nervos cred,cand ma supar ma apuca brusc foamea.Am si o retentie mare de lichid in organism,sunt ca un burete,daca stau 2 minute in sore incepe si curge transpiratia pe fata,ca la dus.Consum 2,5l lichid pe zi,pt ca altfel simt ca mi se face rau din lipsa apei.Urmez o cura cu Colon help,credeam ca ma ajuta,la inceput a fost ceva ,dar acum nici un rezultat.Acum 4 ani aveam tot greutatea aceasta,am tinut 6 saptamani cura si am slabit 30kg,o cura cu multe salate ,fructe,si lactate,apoi am fost internata in spital si ajunsesem la 72kgdupa iesirea din spital am pus10kg si ma-m mentinut pana in aceasta iarna cand a inceput calvarul.Practic am ramas fara servici,si de aici tot stresul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Iuli (acum 13 ani)

Nu ati precizat ce inaltime aveti. Ati facut niste analize endocrinologice? Sunteti sigura ca nu aveti un inceput de diabet? Transpirati mult, beti multa apa si mancati mult. Urinati cumva des? Daca da, acestea ar fi simptome de diabet. De asemenea, sunteti sigura ca nu aveti vreun chist ovarian sau ceva care sa determine o astfel de pofta de mancare? La care, desigur, contribuie si problemele nervoase pe care le puteti rezolva fie singura, fie la un psiholog. Va mai spun ceva: ORICE OM care sta acasa "degeaba" ca sa zic asa are sanse sa se ingrase. Pentru ca nu face nimic, se plictiseste si da o raita prin frigider. Mi s-a intamplat mie, i s-a intamplat unei prietene care este foarte sp***a (51 kg la 1m70) si care nu putea sa se ingrase de nici un fel. Cand a terminat facultatea si negasindu-si de lucru, a stat cateva luni acasa, luase 5 kg, ea care nu punea nici un gram! Inactivitatea si plictiseala, precum si stresul, la multe persoane, inseamna luat in greutate.
Incercati, daca tot aveti timp, sa iesiti sa faceti miscare. Puteti merge sa alergati (eu asa am facut), daca nu aveti posibilitatea unei sali de fitness sau unui bazin. La inceput e mai greu, si cu timpul veti rezista din ce in ce mai mult. De asemenea, cautati-va fie un serviciu, fie o ocupatie oricare ar fi aceea care sa nu va tina in casa. Si desigur, incercati sa mancati cat mai putin si sanatos, dar stiu ca este foarte greu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 13 ani)

Buna ziua
Pot sa va recomand o cura cu produse naturiste care sa va asigure reglarea si mentinerea greutatii corporale. Daca nu aveti loc de munca pot sa va recomand o activitate pe care sa o desfasurati in familie, cu prietenii si cunostintele. Daca doriti informatii scrieti-mi, va rog, pe e-mail [email protected].
Va doresc multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaelasimion (acum 13 ani)

Celebra cura cu supa de varza .Cea mai buna .Dar respectati-o cu strictete .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luiza53 (acum 13 ani)

Iuli.Am 167m inaltime,iar pofta de mancare nu este zilnica,alterneaza oarecum,dupa cum imi este starea sufleteasca.Am fost operata de pericardita constrictiva( lichid la inima 2,5 l) ,operatia am facuto in Spania,la Madrid intr-un spital universitar.Acolo am facut toate analizele,si la acel moment eram bine cu tiroida,dar a trecut ceva timp.In ianuarie am facut un test pt diabet,dar glicemia avea un indice normal.Uneori am stari de slabiciune,din care imi revin consumand ceva dulce......
La chist ovarian nu m-am gandit,va trebui sa merg sa-mi fac un control,pt ca da am ceva dureri care ma pun pe ganduri.Multumesc frumos.Nu stiu daca voi putea sa alerg,dar promit ca voi merge mult pe jos,pt ca da aveti dreptate stau foarte mult in casa,in ultimul timp nu imi este foarte confortabil sa intalnesc cunostinte care sa se mire cat de mult m-am ingrasat.Cat despre servici,ce sa spun tot caut dar intr-un mic orasel de provincie e foarte dificil.
Multumesc frumos pt raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristiniq (acum 13 ani)

Buna luiza,
iti propun sa vii cu noi pe http://forum.slabute.ro, suntem aici sa discutam despre diete, experientele noastre, ne dam sfaturi, ne ajutam reciproc foarte mult si conteaza enorm atunci cand vrei sa slabesti, sa sti ca cineva de asculta si iti este alaturi.
Aceasta invitatie nu este o reclama, este pur si simplu un ajutor, vei vedea!
Te astept pe acolo, eu sunt Cristiniq.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: