Buna

Diete
Intrebare postata de alexutzacostin_19 cu 14 ani in urma

Am 17 ani si asa dori sa slabesc 10 kilograme..deoarece am dekt 1.70 inaltime si 86 de kilograme...va rog mult ajutati-ma cu o dieta sau cu orice altceva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (42)

raluca (acum 14 ani)

Nu mai manca dulciuri si consuma cat mai multe fructe, legume si cereale integrale...incearca sa faci sport, mergi la sala sau la inot. Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

narcisa (acum 14 ani)

buna alexutza
Vreau sa slabesc e f usor de spus , eu una zic ca nu trebuie sa renuntzi la dulciuri organismul tau are nevoie si de glucide precum si lipide ,proteine eu iti recomand sa mananci la ore fixe sa consumi 2 l de apa pe zi chiar si mai mult daca poti sau ceai verde ,iar cel mai important e sa nu mananci dupa ora 6 nimic si sa nu uitam miscarea care e cea mai importanta daca nu iti permiti sa mergi la sala sau innot iesi la o plimbare :) sa nu uitam ca mersul pe jos face piciorul frumos parca asa era zicala :P bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ina (acum 14 ani)

Dumnezeule !Invata sa te exprimi corect ....ce nebunie mai e si asta cu ...am dekt (decat...)...corect e :am doar ...E o "epidemie"de.... "decat""deci","fato"....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lavinia (acum 14 ani)

Am folosit cu succes preparate cu Crom, asociate cu dieta si miscare. Cromul reduce pofta de mancare, si in special nevoia de a consuma dulciuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adi (acum 14 ani)

Probabil ca esti din Bucuresti,pt ca acolo am intalnit frecvent folosirea incorecta a lui "decat" in loc de " doar"(am DECAT 1,70....)
Referitor strict la sensul intrebarii tale eu te sfatuiesc sa renunti la dulciurile concentrate(ciocolata,prajituri),bauturi acidulate(gen Cola),chipsuri,mancare fast-food si sa faci sport in aer liber.
Succes...si cu limba romana si cu slabitul!:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marcu Gabriela (acum 14 ani)

La subiect: sa stii ca la varsta ta e usor sa slabesti facand miscare, exercitiile de aerobic iti modeleaza f frumos corpul si nu mai manca dupa 18, micul dejun sa fie consistent, nu amesteca alimentele, spre exemplu fructe cu proteine.
Si acum pe langa subiect: Alexutza draga, de ce trebuie sa stalcim in asa hal limba asta romaneasca nu inteleg, e asa greu sa scrii corect? In loc de "ca" e oare mai usor sa scrii "K"? sau si mai grav in loc de "am doar" sa scrii "am dekt", nu crezi ca e mai greu de citit? Si inca ceva , ac***a in vedere faptul ca ai "dekt" 17 ani mi se pare ca nu e corect sa spui am doar 1.70m, pt ca e o inaltime destul de mare, se foloseste "doar" sau cum vrei tu "dekt" atunci cand vorbim de ceva micut.
Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Radu (acum 14 ani)

Parerea mea este ca trebuie sa experimentezi si sa afli ce ti se potriveste mai bine, dar inainte de toate pregateste`te sa renunti la majoritatea lucrurilor care te`au dus la 86 de kilograme.
Ideal ar fi sa incepi sa mergi la o sala, deoarece nu cred ca ai sa iesi afara pe o vreme ca asta sa faci sport.Daca ai ceva retineri cauta un prieten/prietena si mergeti impreuna, pt inceput consider ca e mai eficient sa mergi cu un partener, va incurajati reciproc.Oricat de puternica ar fi febra musculara in primele saptamani nu te lasa, continua sa mergi si rezultatele vor veni in timp.
Pasul urmator ar fi sa renunti la toate alimentele care nu te ajuta in stabilirea scopului propus si aici ma refer la prajeli, fast`food,rantasuri,sucurile acidulate,dulciurile,etc.Fa un efort o saptamana/doua si renunta complet la ele, COMPLET.Mananca doar alimente sanatoase doua saptamani si fa sport. Poate ti se pare greu, dar nimic nu se compara cu sentimentul pe care il vei avea dupa cele doua saptamani cand te urci pe cantar si vei vedea ca esti mai aproape cu cateva kilograme de scopul tau.
Un alt capitol care pe mine m`a ajutat mult a fost stabilirea numarului de calorii.Aici depinde de fiecare om in parte,eu am aflat prin experimente. Am pornit de la o valoare mica si am crescut pana am ajuns la valoarea care m`a ajutat sa imi continui antrenamentul fara sa ma simt obosit. Stabileste`ti niste mese fixe si urmeaza programul, iar intre ele daca te ia foamea consuma cateva fructe sau legume,eventual un iaurt.
C and mergi la sala sa consumi suficienta apa, ca nu se depune.
Dupa sala incearca sa nu mananci nimic consistent 1-2 ore.Asta vara eu imi aranjam programu astfel incat dupa ce veneam de la sala ma apucam sa pregatesc masa de pranz si pana era gata trecea cam o ora/o ora jumatate de cand terminasem antrenamentul.
Nu renunta la scopul tau sub nicio forma, fa sport, mananca sanatos, la inceput va fi greu pt ca nu esti obisnuita cu acest tip de program dar cand vei vedea ca incepi sa slabesti nu vei mai vrea sa te intorci la vechiul stil de viata.
Chiar daca nu faci sport in weekenduri

PS: In oct 2008 aveam 107kg care s`au transformat in 113 kg pana pe 15 iulie cand m`am intors in sala.Ieri cand m`am cantarit la sala aveam 94 de kg.
Cand am vazut 113 kg mam gandit ca 85-90 de kg or sa ma multumeasca, dar acum ca ma apropii de 90 observ ca nu merita sa las un lucru neterminat si voi continua pana la 75 de kg.
Nu`ti stabili teluri mici (10 kg),mergi pana la capat, slabeste pana la 65 de kg sau cat crezi ca iti trebuie ca sa ai un corp de invidiat.Poate pare mult si greu, dar cand ai sa ajungi la greutatea perfecta, satisfactia simtita nu o vei putea descrie in cuvinte.
Iti doresc mult succes in atingerea telului propus ( si poate ai sa`l depasesti).
Daca ai nevoie de incurajari sau sfaturi ma gasesti pe [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOana (acum 14 ani)

Asa e cum au spus toti cei de sus, trebuie sa mananci sanatos si sa faci cat mai multa miscare. Daca nu poti merge la sala, plimba-te cat mai mult 1-2 ore pe zi. La varsta ta nu trebuie sa iti fie frica de miscare si nici de schimbarea stilului de mancare. Toate schimbarile se obtin usor daca respecti cat de cat regulile si rezultatatul te va incanta foarte mult. Vorba comentariului de mai sus 10 kg nu sunt destul, ar trebui sa ajungi pe la 60-65 kg, doar la baieti se calculaeaza cati cm peste metru atatea kg, la fete e cu 10 mai putin!

Gandeste-te ca acum esti in cea mai frumoasa perioada a vietii sa nu ajungi sa zici ca tu la 17-18 ani ai fost grasa si nu te-ai putut bucura din plin de beneficiile tineretii!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hellhelena (acum 14 ani)

Hi there ,
MA uitam prin mailuri si am ajuns sa citesc topicul asta :-? si ce vad :
Fratilor, lasati frustrarile voastre legate de cine nu foloseste corect minunata nostra limba romana si mai bine nu va mai uitati la toate jegurile de emisiuni cu prosti pt p***a!
umpleti barurile toata ziua in loc sa umpleti teatrele! daca vreti sa schimbati ceva, incepeti cu voi, nu va mai dati mari ofuscati ca a gresit cineva folosirea unui cuvant si i-a dat un sens fara sens.
Vai, deja mi-e greata!
Cat despre slabit, mancam in cantitati industriale si ne miram ca suntem obezi.NU stim ce e ala efort.Sunetm prea ocupati sa ne mai pese. Si cand ne pasa.. stam si intrebam in stranga si-n dreapta ce sa facem? cum sa facem?
Inchei aici ca n-am cu cine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Radu (acum 14 ani)

Hellhelena , acum ca ti`ai descarcat frustrarile poti sa pleci.

Crezi ca pe alexutza o ajuta in vreun fel mesajul tau? Inteleg ca ai vrut sa o trezesti la realitate, dar ai expus ideile intr`un mod prea brutal si s`a pierdut esenta.

Ca o completare la postul kilometric de mai sus am sa mai scriu doua sfaturi :).

Cauta niste asocieri de alimente care sa`ti faca placere sa le mananci,sa nu fie bogate in grasimi, si adunate mesele de peste zi sa atingi un nr de calorii pe care il stabilesti tu. Daca nu iti face placere sa tii o dieta/cura sau cum vrei s`o numesti, atunci nu o vei duce pana la capat, ba chiar vei fi mai frustrata ca la inceput.

Iti urez "succesuri" si eventual sa faci cate un update din cand in cand, sa stim ce a functionat mai bine la tine si cum merge treaba.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alma (acum 14 ani)

O sa scriu pe scurt:
- renunta la consumul de zahar si produse care contin zahar (ciocolata, sucuri, prajituri) - poti sa le inlocuiesti cu fructe
- nu mai consuma produse bogate in grasimi (in special cele cu grasimi animale): slanina, carne grasa, cipsuri - ce-a mai sanatoasa carne este carnea sp***a de peste
- inlocuieste o masa pe zi cu o salata de legume proaspete (varza, morcovi, brocoli, conopida, ceapa, usturoi, ardei etc. - se toaca si deasupra lor se pune sare si zeama de lamaie)
- nu uita ca infometarea nu este o metoda de slabit - slabeste in primul rand sanatatea
- minim 2 litri pe apa pe zi
- miscare cat mai multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 14 ani)

Si eu am o problema cu slabitul , am 1,72m si 67 kg.AM O stare generala f p***a din cauza asta , ma simt asa complexata , dar frate nici nu fac nimic sa schimb asta.De vreo 2 zile insa ma gandesc serios sa imi schimb stilul de viata , sa nu mai manac toate porcariile , plus k eu beau 2 litri de apa in o saptamana...Am zis totusi sa incep o dieta dupa sarbatori k akm nu am nicio sansa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 14 ani)

Va rog sa imi dati vreun sfat , sau vreo dieta care v-a ajutat cu adevarat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alma (acum 14 ani)

Citeste si tu ce am scris mai sus desi la inaltimea ta greutatea nu este mare.
In cazul tau as recomanda in special multa miscare si mai multe lichide.
Daca tot vrei sa iti schimbi stilul de viata poti incerca sa adopti o alimentatie cat mai sanatoasa cu multe legume si fructe proaspete.
Poti incerca si sa consumi zilnic o portie din salata de care am scris mai sus - e sanatoasa si are si un gust placut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cosmin (acum 14 ani)

Eu nu inteleg ce are toata lumea cu dietele astea. Sunt constient ca nu trebuie sa pap de la toate restaurantele fast-food pe care le intalnesc, dar nici sa trec pe langa ele, sa ma uit putin si sa plec de acolo salic***a mai rau ca un caine.
Si acum ceva despre cum sa faci magnificul lucru de a slabi. Eu inainte sa ma apuc de slabit mancam dulciuri destul de multe, NU mancam la ore fixe sau doar pana la ora 6 ci doar atunci cand mi se facea foame si nu ma ridicam de la masa doar cand eram satul. Cand mi-am propus sa ma apuc de slabit, m-am dus frumusel la sala si am inceput sa fac exercitii si nu stateam acolo 5 ore/zi, stateam max o ora si jumatate iar cand ieseam ma duceam imediat la un fast-food si papam iar acasa mancam la fel ca si inainte, seara mai alergam 15-20 de min si gata. pot spune ca asa am slabit 7 sau 8 kg in 3 saptamani si fara sa iau creatina sau mai stiu eu ce.
Stiti de ce nu reusiti sa slabiti sau sa va mentineti asa? Dupa ce tii o dieta de 2 sapt doar cu putina mancare si mai mult efort fizic o sa revii iar la obiceiul de a manca normal si de a inceta exercitii fizice. Deci daca chiar vreti sa faceti ceva apucati-va, nu stati o zi intreaga pe scaun in fata calculatorului sperand ca o sa gasiti ceva sa va ajute sa slabiti 20kg in 3 zile si fara efort.
Eu si acum alerg seara cam 30 min si ma mentin la 63kg (1,73 m) si mananc dulciuri mai rau ca un copil de 5 ani, dar nu stau degeaba, eu fac ceva sa raman asa.

Sper ca nu am ofensat pe nimeni si mai sper ca macar 10% din cei care citesc asta vor incepe sa faca si altceva inafara de a sta la PC cautand retete "magice".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

observator (acum 14 ani)

Invata sa scrii corect gramatical mai intai, si apoi cere retete pe internet!!!! "deoarece am dekt 1.70 inaltime si 86 de kilograme..." - u must be kiddin...pai daca asa de bine stii limba romana, e clar cum de nu ai probabil nici macar o baza elementara in ceea ce priveste nutritia sanatoasa.... in loc sa cauti pe internet, unde ai sa gasesti numai stupizenii de ce mai multe ori (pt ca asa are chef google sa ti le sorteze si sa ti le dea front page) mai bine ai pune mana pe o carte, si eventual pe gramatica limbii romane! sa iti fie rusine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cosmin (acum 14 ani)

Nu mai judeca atat, nici tu nu ai scris corect. Acestea fiind spune ori dai un sfat in ceea ce priveste problema ei cu alimentatia si kilogramele in plus ori doar privesti.

O seara placuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu (acum 14 ani)

zat fraere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

any (acum 14 ani)

Buna,
imi cer scuze ca intervin,
poti slabi daca intradevar iti doresti si crezi in ceea ce ti-ai propus,
iti trebuie si putin ajutor din partea parintilor daca locuiesti cu ei si a prietenelor care le ai in jur, iti trebui cateva incurajari din partea lor.
In primul rand ar trebui sa consulti un specialist nutritionist si sa-ti faci niste analize.Sa incerci sa vezi reala probleme a ingrasarii tale, e din cauza alimentetiei de acasa, de la scoala(incearca sa nu mai chiulesti la orele de sport-daca le mai aveti) si mereu sa-ti gasesti un inlocuitor atunci cand ai pofte....
Ex: dimineata inainte de a pleca la scoala mananca cereale cu lapte sau un ou fiert sau chiar o omleta ai sa realizezi ca nu mai ai pofta de mancare pana la ora 12-13,
daca ai posibilitatea sa-ti iei un pachetel la scoala, ia o salata cu tine,niste biscuiti dietetici
sunt doar cateva din parerile mele, le poti lua in considerare, nulta bafta si f f f f multa vointa (il ai pe radu mai sus ca exemplu)
PS:oameni buni fiti la obiect "vorba multa saracia omului"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sabin146638 (acum 14 ani)

Daca chiar vrei sa slabesti poti... Nu cred ca e nevoie de ajutorul parintilor sau a celor din jurul tau.. Sala(haltere) iti creste pofta de macare binenteles in aceelasi timp dai jos si grasime dar nu cred ca te va ajuta asa de mult sala... Cea mai buna solutie parerea mea e alergare si sarit coarda bine imbracat. 10 minute de sarit coarda continu = 1,5 km.. deci astea doua intercalate cred ca te vor ajuta. Si dupa cum au spus si ceilalti alimentatia corespunzatoare. Micul dejun e cel mai important.
Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3