Ajutooor!! vreau sa slabesc! raspuns medic

Diete
Intrebare postata de violeta17125738 cu 13 ani in urma

Am 45 ani . 1.65 m si 77 kg! vreau sa slabesc 5 kg! ce dieta ar trebui sa tin? ne sfatuiesc specialistii in nutritie de pe sfatul medicului? multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

dorina (acum 13 ani)

numai minca piine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 13 ani)

Buna ziua
Pot sa va recomand o cura cu produse naturiste, care asigura reglarea greutatii corporale si mentinerea sanatatii.
Va doresc multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crisan mirela (acum 13 ani)

va rog sa ma ajutati sa slabesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 13 ani)

E simplu! Renunta la dulciuri,fainoase si grasimi,dar in totalitate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

costelo (acum 13 ani)

redu piinea la maxim dulciurile orice fel de carne grasa si incearca sa nu mai mananci dupa ora sase seara incearca daca iti este foame o cana de apa plata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Costel (acum 13 ani)

In primul rand trebuie sa ai vointa.Apoi fereste-te de grasimi.bauturi carbogazoase,bauturi in general,
paine,zaharoase si altele.In creier se formeaza dorinta de a manca.Trebuie sa invingi aceasta dorinta.
Nu stomacul iti cere, ci creierul.Cantitatea de mancare (chiar si sp***a) este esentiala.La inceput va fi
greu, apoi te vei obisnui numai daca ai vointa. Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Enculescu Dan-Anton MDr. Enculescu Dan-Anton este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

10 recomandari pentru o alimentatie sanatoasa si pentru a obtine o silueta mai supla

Autor Dr Enculescu Dan-Anton,
medic specialist diabet zaharat,nutritie si boli metabolice

1)Consumati 1.5-2 litri de lichide pe zi,de preferat apa plata sau minerala(limita inferioara este pentru cei care consuma multe legume ).
2)Evitati consumul de sucuri indulcite,chiar si consumul de sucuri de fructe light deoarece un pahar de suc de fructe contine mai multe glucide decit echivalentul a trei fructe din categoria respectiva si nici un pic de fibre.
3)Consumati legume la liber(cat mai multe)-de preferat broccoli,varza,conopida,rosii,castraveti,ardei,ceapa verde,ciuperci,salata verde,spanac,bame,etc exceptie fac cartofii,mazarea,fasolea boabe,mocovii,telina,pastarnacul,ceapa uscata care trebuie consumate in cantitati limitate deoarece contin intre 10 si 20% glucide.
4)Consumati 2-3 fructe proaspete /zi .De preferat ar fi sa le consumam intre mese ca o gustare si nu mai tarziu de ora 19.
Cele mai indicate ar fi:kiwi,mandarine,capsuni,portocale,grapfruit,pomelo,piersici,mere,ananas,caise
Cantitatea de fructe trebuie limitata deoarece sunt dulci si prin aportul de calorii pot ingrasa.Astfel fructele foarte dulci(perele,bananele,prunele,strugurii,ciresele)sa fie consumate ocazional si nu trebuie sa depasim 100-150 de grame /zi daca vrem sa slabim iar cele care contin 10 % glucide sa nu depasim 200-300 gr/zi.
5)Consumati alune,arahide,nuci,caju,seminte crude zilnic sau la 2-3 zile dar sa nu depasiti un pumn(25 gr)/zi.
6)Consumati 150-250 gr/zi de carne sp***a ;de ex:vita,muschiulet de porc,piept de pui,piept de curcan,peste gatita la gratar,cuptor,fiarta sau inabusita(nu prajita).
In cazul pestelui datorita continutului in acizi grasi nesaturati de tipul omega 3 care scad colesterolul este recomandat ca de 2-7 ori/sapt sa consumam peste,inclusiv peste gras de ex:somn,somon,ton,crap
Evitati conservele de peste cu exceptia tonului in suc propriu(apa+sare).
Degresati carnea inainte de a fi gatita(inclusiv pielea de pe pui).
Toate mezelurile contin grasime in cantitati variabile (10 pana la 70%)si pot fi injectate cu amidon.In plus datorita continutului lor in E-uri mezelurile devin o categorie inferioara din punct de vedere nutritional.Pot fi consumate ocazional si in cantitati mici sunca de Praga si muschiul file care contin cele mai putine lipide saturate.
7)Consumati lactate semidegresate (lapte,iaurt,sana,branza de vaci) in cantitate de 200-500 gr/zi .Iaurtul este sanatos si in plus ne ajuta sa slabim .Poate fi consumat si ca gustare la ora 17 ca sa ne ajute sa mancam mai putin seara .
Branza telemea de vaca,casul,urda,mozzarella e bine sa nu depasim 100-150 gr/zi deoarece au multe calorii.Cascavalul contine pana la 30 % grasimi saturate.
Atentie :branzeturile in cantitate mare pot fi aterogene si ingrasa.
8)Consumati ulei vegetal crud in salate sau adaugat la sfirsit in mancarea fiarta.
Cel mai recomandat ar fi sa consumam ulei de masline extra-virgin in cantitate de 2-3 linguri/zi.Uleiurile vegetale contin grasimi nesaturate care sunt sanatoase daca sunt consumate crude dar aduc un aport mare de calorii(9 Kcalori la 1 gr de ulei)
Evitati consumul de margarina deoarece poate creste colesterolul .Limitati consumul de unt si smantana deoarece contin multe calorii si multe grasimi saturate care pot creste colesterolul.
9)Consumati in cantitati limitate alimentele bogate in glucide :cele mai recomandate sunt cele cu indexul glicemic cel mai mic ;de ex:painea neagra,orezul brun,pastele fainoase integrale,fasolea boabe,mazarea si porumbul.Consumati ocazional paine alba,cartofi,orez alb,mamaliga .
Obligatoriu o portie de glucide la masa principala de dimineata si la prinz adica:dimineata 1 felie de paine neagra sau 3 linguri de mamaliga sau 3-4 linguri de cereale sau musli,la prinz o felie de paine sau 3-4 linguri de garnitura(cartofi natur sau orez salbatic , mazare ,fasole ,porumb fiert sau paste fainoase integrale ),seara o salata mare din legume proaspete (salata verde,andive,castraveti,rosii,ardei ,ceapa verde,varza,telina,varza,broccoli,conopida,varza de bruxelles) sau 5-6 linguri de garnitura (fasole verde,ciuperci,dovlecel,spanac,vinete)
10) Consumati ocazional(o data /sapt)si cu moderatie alimentele care contin zahar si grasimi in cantitate mare.Dintre dulciuri cele mai recomandate ar fi cele cu index glicemic mic de ex: inghetata indulcita cu fructoza , ciocolata neagra sau placinta de mere sau de dovleac facuta in casa si indulcita cu fructoza.Evitati consumul de floricele,cipsuri,sticksuri deoarece au multe calorii si ingrasa. Consumati ocazional si cu moderatie bauturile alcoolice. Cel mai recomandat dintre ele este un pahar de vin sec o data /sapt
Consumati alimentele in 3 mese principale si 2-3 gustari
Gustarile (la ora 11 si 17 )pot fi fructele ,iaurtul ,inghetata sau un pumn de alune ,arahide sau seminte consumate crude
daca nu reusiti singura ma puteti contacta pt a va recomanda un regim pe baza de suplimente proteice care dau rezultate la 80% di femei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diete.

bianca (acum 8 ani)

buna seara
ajutati-ma sa renunt la dulciuri
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: