Ulceratii pe anus raspuns medic

Diabetul zaharat
Intrebare postata de camioana25 cu 13 ani in urma

Buna ziua!am o mare nevoie de niste raspunsuri concrete si reale.mamei mele i-a fost descoperit un diabet zaharat de tip 2.a suferit si o operatie, defapt 2 , la degetele de la picior (picior diabetic),ramanand fara nici un deget la piciorul drept. intre timp a aparut o alta problema, o diaree pt care medicul nu i-a facut nici un fel de tratament in afara de "orez si covrigi"(specific ca era tot internata).dupa vreo 6 astfel de zile a pornit o hemoragie la fund.in urma unei colonoscopii au spus ca sunt niste ulceratii la anus/ intestin.dupa alte cateva saptamani de stat la terapie intesiva, acasa iar terapie (din cauza sangelui pierdut) s-a ajuns sa faca o alta operatie in urma careia i s-a pus provizoriu acea punga la burta , in exterior pt a face caca.acu dupa 2 zile de dureri ingrozitoare hranita doar prin perfuzii prezinta stari de voma. nelamuririle mele sunt: era necesara aceasta operatie?are vreo legatura cu dibetul?e din cauza diariei netratate ? sunt normale starile de voma?credeti ca e competent acest medic chirurg (el facand operatiile de picior si anus).va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Mihalcea Madalina MDr. Mihalcea Madalina este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

ce diagnostic exact s-a pus ? acele "ulceratii " nu cumva erau ceva mai mult...?, fapt care a necesitat rezectia unei parti a intestinului gros si anusul iliac ( punga aceea la burta)

faptul ca a suferit o amputatie a doua degete denota fie un diabet mai vechi de 2 ani fie o afectare importanta a arterelor de la picior si prin urmare posibil o ischemie acuta , fie cel mai probabil combinatia celor doua

trebuie sa aduceti informatii mai detaliate pentru a avea parte de raspunsuri concrete si reale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diabetul zaharat.

camioana25 (acum 13 ani)

acesta a fost raspunsul doctorului "niste ulceratii pe intestin " si ca dansul nu a mai vazut asa ceva pana acum.eliminand in urma colonoscopiei suspiciunea unei tumori.oricum nu prea are timp de vorba sau cand am intrebat de diagnostic evita sa raspunda concret.cat despre degete s-a pornit ca doar primul era de taiat,cand a iesit din operatie erau taiate doua 5 si 4.apoi a doua oara a zis ca a trebuit sa curete tendoanele si a mai taiat si degetul 3.de vreo cateva zile am aflat intamplator de la o asistenta(cand era in terapie) ca nu mai are nici un deget ceea ce doctorul nu ne-a adus la cunostinta.specificand TOT timpul acesta ca piciorul e bine si ca totul decurge bine.e normal dpdv medical sa ti se ascunda sau sa evite sa -ti se dea informatiile necesare privind diagnosticul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Lucian Lazarut MDr. Lucian Lazarut este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Reactia fata de boala cuiva apropiat , cea initiala se numeste DENIAL. Un refuz...Un refuz de a accepta. Din pacate suntem des nevoiti sa acceptam ca uneori e prea tarziu. Complicatia diabetica care a dus la necroza si amputatie denota o evolutie indelungata, peste 1 an cu siguranta , a unui diabet neglijat.Probabil ati auzit de profilaxie si medicina preventiva..
Cand a avut mama dumneavoastra ultimul examen medical anual?? Care sa includa un bilant de sanatate.
In tari civilizate, fara acest examen asigurarea medicala se intrerupe de la sine
Referitor la colonoscopie si decizia de amputatie colorectala, sunt convins ca decizia medicala a fost luata in baza examenului colonoscopic.
Intrebati de rezultatul histopatologic.
As vrea sa va precizez ca la baza practicii medicale sta un pricipiu in baza caruia sunt tratati bolnavi nu boli....Fiecare bolnav face boala in felul lui, ac***a propria evolutie mai mult sau mai putin grevata de riscuri.
Cea mai indicata persoana sa va consilieze este medicul de familie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Balica (acum 13 ani)

am diabet cu complicatii neuropatie diabetica.ma tratez cu tiolin dar stie cineva dupa cat timp isi face efectul ca eu de 20 de zile nu simt nimic am aceleasi dureri ca la inceout,sau alte produse verificate ca am constatat ca numai reclama ce este de ele incolo...Astept raspunsul dstra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: