Tratament diabet

Diabetul zaharat
Intrebare postata de Andrei R. cu 10 ani in urma

Buna ziua ! Ma numesc Andrei Rau,am 52 de ani si acum 3 luni mi s-a gasit glicemia 210,apoi repetata 265.Am fost diagnosticat cu DZ tip 2 si am urmat 3 luni dieta 160HC,metforminum 1000mg 2/zi.Acum valorile sunt:glicemie:124,repetata tot 124,iar hemoglobina glicozilata:5,4%.Pt. edificare iata toate analizele,vechi si noi(3luni):
colesterol 354, acum 142
trigliceride 922, acum 260
HTA 17/10, acum 12/7
greutate 85Kg, acum 76kg
As dori sfatul dvs in privinta tratamentului,deoarece in judetul Buzau nu exista momentan un medic diabetolog la Policlinica din cadrul Spitalului Judetean si nu sunt convins 100% ca as avea diabet,datorita valorii HG de 5,4% iar tratamentul cu metfogamma 1000mg 2/zi ma face sa ma simt rau,ameteli,vertij,fatigabilitate.
Va rog respectuos un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Studenta anul vi MG (acum 10 ani)

aveti diabet, primele analize au spus totul iar acum aveti noroc ca glicemia si grasimile din sange s-au echilibrat dupa tratament, desi glicemia nu a ajuns la valori normale si nici TG. scaderea in greutate pe care o relatati este foarte benefica, intrucat scade insulino rezistenta; incercati sa scadeti doza de metformin, daca nu il tolerati, dar nu renuntati la el. asociati exercitii fizice regulate - o plimbare in ritm alert 30 min pe zi, intrucat exercitiile fizice favorizeaza captarea glucozei de catre muschi si scad insulinorezistenta

puteti merge la un consult de specialitate pentru a evalua posibilitatea schimbarii medicatiei - de ex o tiazolidindiona, in loc de metformin, dar trebuie sa stiti ca nici un tratament pentru diabet nu este lipsit de efecte adverse

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei R. (acum 10 ani)

Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra,mi-am recapatat motivatia de a lupta cu diabetul.Acum imi este clar ca trebuie sa continui la fel de strict pe cele trei cai:tratament,dieta si activitate fizica.
Cu respect,Andrei Radu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: