Posibilitatea intreruperi medicamentoase in cazul diabetului de tip 2 raspuns medic

Diabetul zaharat
Intrebare postata de simona ana cu 12 ani in urma

Bună seara,am 46 de ani si din 2008 am fost depistată cu diabet de tip 2,fara sa mi se de
a un regim alimentar am trecut direct pe medicamente ,este momentan cat decat sub control glicemia doar ca imi scade foarte tare si ajung pe tot parcurcursul zilei uneori si la 60-80mg,am scazut doza de siofor de 850 si diaprel ,intrebarea mea este .....:SE POATE INTRERUPE MEDICAMENTATIA IN DIABET DE TIP 2 VREODATĂ ? nu stiu ce sa fac doar cand mă enervez imi creste voaloarea glicemiei .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

dumneavoastra sunteti in evidenta unui medic diabetolog sau ati primit tratamentul din alta parte? va intreb acest lucru deoarece nu exista aceasta situatie in care sa vi se prescrie doar medicamente de diabet fara sa fiti instruita in legatura cu dieta.
din 2008 pana acum ati fost la control la medicul diabetolog la un interval regulat de timp?
va recomand un consult diabetologic pentru modificarea tratamentului in functie de valorile glicemice din ultimele luni, de hemoglobina glicozilata, de stilul dumneavoastra de viata, de dieta, etc.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diabetul zaharat.

tratament Diabet (acum 12 ani)

exista un medicament care vindeca diabetul!!!!! cautati pe internet, este descoperit de un roman din cluj/ Gasiti medicamentul aici: www.casaplantelor.ro/diavit-100658

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona ana (acum 12 ani)

de 1 an de zile avem medic diabetolog si sunt si luata in evidenta din 2008 in urma analizelor obligatorii de pe timpul ministrului Nicolaescu ,am avut atunci glicemia 203 mgiar medicul de atunci de la diabetologie era de profesie medic primar interne si mi a
dat tratamentul direct fara nici un regim alimentar in prealabil ,iar de cand avem medic diabetolog mi a scazut tratamentul la jumate ,acum i au 1 diaprel si un siofor de 850 dimineata si la fel seara ,atat cele de la amiaza mi le au scos,din pacate doar ce ma documentez de pe internet nici nu mai stiu ce alimente sunt permise si nepermise ptr sunt foarte multe discutii contradictorii,nu stiu dupa ce sa ma ghidez .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona ana (acum 12 ani)

de 1 an de zile avem medic diabetolog si sunt si luata in evidenta din 2008 in urma analizelor obligatorii de pe timpul ministrului Nicolaescu ,am avut atunci glicemia 203 mgiar medicul de atunci de la diabetologie era de profesie medic primar interne si mi a
dat tratamentul direct fara nici un regim alimentar in prealabil ,iar de cand avem medic diabetolog mi a scazut tratamentul la jumate ,acum i au 1 diaprel si un siofor de 850 dimineata si la fel seara ,atat cele de la amiaza mi le au scos,din pacate doar ce ma documentez de pe internet nici nu mai stiu ce alimente sunt permise si nepermise ptr sunt foarte multe discutii contradictorii,nu stiu dupa ce sa ma ghidez .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

pentru a avea un tratament corect al diabetului zaharat, pentru a afla daca pe parcursul tratamentului glicemiile au fost in limite aproximativ normale, la un anumit numar de luni se face un control diabetologic, unde se evalueaza glicemia, hemoglobina glicozilata, eventual un examen fizic si alte investigatii, se ajusteaza tratamentul farmacologic, dar si dieta. daca nu vi s-a spus nimic pana acum despre dieta, puteti cere aceste informatii si cu siguranta veti primi un regim adecvat.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vero (acum 9 luni)

Mergeți urgent la medic,e periculos sun 80

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: