O sa raman dependenta de insulina

Diabetul zaharat
Intrebare postata de blondy 87 cu 12 ani in urma

Buna seara.in urma cu aproximativ un an am pierdut sarcina in luna a saptea,ajungand cu glicemia 468 la urgenta..nu mi-au facut medicii nici un test de toleranta la glucoza.s-au speriat si mi-au administrat insulina spunand ca am diabet zaharat tip 1,si zicandu-mi ca intr-o luna s-ar putea sa scap de insulina deoarece facusem diabet gestational.....mentionez ca in zilele ale inainte sa ajung la spital am mancat foarte multe dulciuri si struguriam fost luata in evidenta de diabetolog si asa am ramas pe insulina.fac humalog de 2 ori p zi si humalog mix seara.mentionez ca nu am avut probleme cu glicemia niciodata si la 3 luni de sarcina am avut analizele bune...credeti ca a fost bine sa-mi injecteze asa repede insulina??daca sa obisnuit corpu?......o sa mai scap de insulina???acum am glicemia in limite ormale pana in 120,cu toate ca nu mai tin regimu strict,doar orele de masa si cantitatea de paine o mai respect.de aceea cred ca nu era nevoie sa fac insulin. puteti sa-mi spuneti o parere,va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

La glicemia 468 este nevoie urgent si obligatoriu de insulina, altfel nu scade.
Nu e nevoie de test de toleranta la glucoza, asta se face in caz de suspiciune de diabet, atunci cand glicemia este normala. La dvs era diabet clar (valori peste 180 inseamna diabet automat).
Testul de toleranta la glucoza se face asa:
1. se recolteaza glicemie pe nemancate 0- a jeun si se obtine o valoare.
2. se bea 75 mg de glucoza dizolvata in apa, care intra direct in sange.
3. peste o ora se recolteaza din nou glicemia si se obtine a doua valoare.
4. peste 2 ore se recolteaza din nou glicemie si se obtine a treia valoare.
Din cele 3 valori se face o curba care se interpreteaza. In mod normal nici una din valori nu trebuie sa depaseasca 180. La dvs glicemia era de la inceput 468, ce rost mai avea sa va dea sa mai beti glucoza - este un nonsens!

Si inca ceva: insulina nu da dependenta, nu e ca medicamentele psihotrope!
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ego (acum 12 ani)

da diabetici tip II sunt dependenti de insulina pentru ca ei (pancreasul) nu o mai produce
in cazul tau iti recomand sa soliciti un al doilea consult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tratament Diabet Naturist (acum 12 ani)

O sa scapi treptat de insulina, Exista un medicament care vindeca diabetul!!!!! cautati pe internet, este descoperit de un profesor roman din Cluj. Gasiti medicamentul aici: www.casaplantelor.ro/diavit-100658

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

tipul I este insulino-dependent, nu tipul II

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

si nu medicamentul (adica insulina) da dependenta, ci asa este boala. Doamana care a pus intrebarea are impresia ca dependenta apare din cauza ca i s-a dat insulina... ceea ce nu e adevarat...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: