Buna ziua. de trei ani am fost diagnosticat cu diabet. nu sint dependet de insulina. tratamentul medicamentos consta in tablete de Januvia si Diaprel. de doi ani ma supara piciorul, talpa ma ustura, simt intepaturi in degetele picioarelor si imi arde, imi amorteste talpa si degetele. pt acesta medicul diabetolog mi-a prescris talete de Milgama dar nu au efect, nu se simte nicio schimbare. mentionez ca nivelul glicemiei se mentine in limite rezonabile datorita tratamentului medicamentos, doctorul diabetolog este multumit. ce imi recomandati pt piciorul diabetic, pentru neplacerile pe care le simt la p***a piciorului? nu am leziuni sau ulceratii pe picior. va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Polineuropatia senzitiva distala e o complicatie a diabetului.controlul durerilor poate fi obtinut prin adnministrarea de antialgice,gabapentin. Datorita afectarii sensibilitatii, trebuie luate niste masurib de precautie ca evitarea purtarii de incaltaminte nepotrivita, o autoexaminare atenta a picioarelor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diabetul zaharat.

aurel_gradinaru (acum 7 ani)

SI EU AM SI EAU SI MA SIMT BINE THEOSSEN UNA LA AMIAZA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nzoli (acum 12 ani)

Multumesc D-na Dr. pentru raspuns. pe linga administrare de medicamente exista si alte masuri, de ex, masaj sau unele solutii lichide care se aplica pe picior?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tratament Diabet (acum 12 ani)

exista un medicament care vindeca diabetul!!!!! cautati pe internet, este descoperit de un roman din cluj/ Gasiti medicamentul aici: http://www.casaplantelor.ro/diavit-100658

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Tratamentele locale nu au nici unrezultat in acest caz, deoarece cauza manifestarilor este afectarea nervilor periferici (care sunt ca si niste fire electrice ce merg catre piele). Ca tratament simptomatic va recomand ceea ce s-a mentionat mai sus, anume GABAPENTIN, dar atentie, in doze progresive pt ca au un efect sedativ. Iar ca tratament cauzal se ia MILGAMMA si THIOGAMMA. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gianina Farcas (acum 11 ani)

Am cautat medicamentul Diavit (pentru diabet) la mai multe magazine dar nu am gasit. Ziceau ca nu mai au pe stoc si ca vor comanda.
Am incercat si la D-l prof. dr. Roman dar a durat mult pana am primit produsul. Cel mai repede si ieftin am fost servita aici:

http://enzimatic.ro/Plantarom/diavit-pre-497-ron-antidiabetic-naturist

www.enzimatic.ro este la Cluj
Sper sa va fie de folos,
Vaida Maria - Iasi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nzoli (acum 12 ani)

va multumesc mult si doresc o seara frumoasa, o saptamina placuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yry (acum 12 ani)

am auzit ca sunt anumite aparate, cu anumite tipuri de terapii (magnetoterapie,electroterapie, etc), benefice acestei neuropatii, stiti ceva despre aceste aparate?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buriac Gheorghe (acum 8 ani)

Da domnule ieu sunt cu asemene cazuri si am acest aparat care se numeste Rebuilder Medical,inc Model 2407 Lem cuparat dela US cu anexe ma costat an prpe 1000 de $ dolari Americani Antra devar te ajuta dar pe periode mici nui ceva de ate vindica., Deci boli neuropatice cu dibet zaharat nus vedicabile doar o ameriorare sat poti duce veata an continore dar cu asemenia nacazuri si greutati de suferinta .,Adica vieata fara Calitate si sadisfactie placuta., Dute la compiuter si tipareste cel model pe google si osal vezii cum arata si anexele luii.,O Zii buna Pa"Pa"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Buriac Gheorghe (acum 8 ani)

Pentru ati calma senzorul dela p***a piciorului si bine anteles senzor diabetic trebuie sa folosesti Luryca Ancepand cu 1 capsula de trei ori si an crestere pana la bun rezultat ;Ieu am neuropatie diabetica si acuma am ajuns la 3 trei pastuile de rtei ori pe zii dar am linistea pot dormi fara deranjamente sensori furnicaturi,amorteli ,sau socuri electrice de obicei gadeleturi sensori neplacute pana la durere,LURYCA ieste aceia pentru neuropatie diabetica,Doctorul tau nuii an tema cu asemenea boli daca nu stie de LURYCA care ieste cea mai pop**ara si inportanta pentru neuropatie diabetica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

balan eugenia (acum 7 ani)

sotul meu sufera de aceasta boala de 20 de ani ia opiacee si nici ele nu-si mai fac efectul.Suntem intr-un chin permanent ,un calvar de atatia ani.daca cineva stie ceva mai eficace am sa ma rog toata viata pentru sanatatea lui.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucian (acum 4 ani)

Cum se mai simte sotul dvs. ? Cati ani are si ce medicamente i s-au prescris ptr. neuropatie ? Ce opiacee i s-au prescris si cum le ia ? Are diabet ? De care ? Face insulina ? De unde sunteti ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: