Glicemie ridicata dimineata

Diabetul zaharat
Intrebare postata de crisnita cu 13 ani in urma

Si eu am acceasi problema ca si Tiberiu:desi seara, la 2 ore dupa masa glicemia se incadreaza in limite normale,dimineata, pe nemancate este mare-peste 130.Care sa fie explicatia?Sa aiba leagatura cu faptul ca dorm prea putin noaptea?
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

silvica (acum 13 ani)

Este o problema cu secretia insulinei pe timpul noptii.Incercati sa stati de vb. cu un specialist si sa va recomande un tratament adjuc***a Va recomand un nr. de tel .0725816042.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan2003 (acum 13 ani)

Am deschis si eu un site pentru diabetici, unde ai putea gasi ceva raspunsuri (si eu sufar de aceasta boala)
http://psihologiadiabetului.blogspot.com/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sanomi (acum 13 ani)

Ca sa raspund interbarii tale trebuie sa stiu ce fel de insulina/ tratament ei si ce doza si de asemenea, ce tip de glucide mananci la masa de seara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crisnita (acum 13 ani)

Seara iau o pastila de Siofor-1000 dupa ce mananc.Problema e ca iau masa foarte tarziu-ora 22-23 si nu am o dieta calculata.Cina, inseamna legume si foarte putina carne sau uneori mamaliguta cu branza.Medicul diabetolog mi-a dat doar o lista cu alimentele principale si ce procent de carbohidrati contin dar nu mi-a spus si ce cantitate de carbohidrati am voie sa consum zilnic si cum sa-mi combin alimentele.Masa de dimineata o iau la ora 9 si se compune dintr-un iaurt si un covrig iar pranzul e la ora 12.30-13 si consta in legume(ghiveci,salata sau legume inabusite) si carne de pui.Mai iau o gustare seara pe la ora 19.Am reusit sa slabesc 13 kg in vreo 10 luni dar acum,am pus la loc 5 fiindca am avut o perioada foarte agitata din punct de vedere profesional si am neglijat regimul acela strict pe care mi l-am impus de la inceputul bolii.Diabetul mi-a fost depistat in aprilie 2010.La inceputul anului aveam 89 kg,(inaltime 1,63 m si 42 ani) pana in aprilie am mai slabit vreo 4 kg fiindca beam foarte multe lichide(peste 4 l/zi si urinam foarte des)iar apoi pierdeam cam 2 kg/luna.(asta cat timp am fost disciplinata-adica pana in noiembrie 2010).Am inceput tratamentul cu Siofor 1000-2 tablete/zi-dimineata si seara si Amaril 3mg-1/zi.Acum nu mai iau decat Sioforul.As vrea sa inteleg mecanismul de producere al insulinei si sa gasesc un regim detaliat pe care sa-l pot urma si care sa-mi devina stil de viata.
Va multumesc pentru ajutor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eva (acum 13 ani)

Buna ziua

problema mea este urmatoarea,de fapt problema sotului meu ,are diabet tip 2 si am o problema cu dieta care ar trebui sa o tina,incerc sa ii ofer cat mai multa mancare gatita chiar si la servici fara sendvisuri,ceai de afine(cica regleaza glicemia)dar tot avem probleme de glicemie marita din pacate,si cred ca nici medicamentul Siofor 1000 nu prea are efect.Dupa ultima asa zisa consultatie la medicul diabetolog, i s-a prescris deja a doua oara si pentru dimineata 1/2 tableta de Siofor pe langa cea din timpul zilei si respectiv seara( cate 1 buc) dar pur si simplu nu a reusit sa il foloseasca pe cea de dimineata pentru ca avea diareee de multe ori pe zi.Dar tind sa cred tot mai mult ca aceste medicamente nu prea au efect.Am avut o discutie cu o farmacista despre aceasta boala si am ajuns la concluzia ca nu i-a folosit nici mamei dansei acest Siofor (avea diaree) dar de cand i s-a schimbat medicamentul nu mai are acesata problema.Nu inteleg nici faptul ca dimineata are glicemia marita de la ce????Tot o dau inainte si nutritionistii cu legumele inabusite si cu dieta saraca dar sotul meu face mult efort si munca fizica si are nevoie de hrana consistenta ,fara grasimi normal si cat de cat tinem la dieta ,dar este foarte greu.Pur si simplu nu mai stiu ce sa gatesc sa fie variata dieta,nu am un plan, o reteta anume ce as putea sa ii ofer si in timpul acestei crize,pentru ca este foarte greu si financiar.As dorii mai multe retete si sfaturi de la oameni care au deja o dieta gata conceputa si ar putea ajuta si pe altii.

Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: