Glicemia raspuns medic

Diabetul zaharat
Intrebare postata de sabinapca cu 10 ani in urma

Buna seara! Sunt insarcinata in 17 saptamani,maine ma duc sa fac analizele la sange,urina si testul ptr glicemie unde ar trebui sa beau glucoza. La primele analize,cand aveam 13 saptamani am cut analizele si mi-a iesit glicemia 90 mg dl.daca am mancat zilele trecute dulciuri,caramele si ciocolata,e posibil sa fi aratat atat din aceta cauza? Acum ca sa fiu sigura,nu am mancat dulciuri 2 zile si am mancat mai putin si mult mai sanatos,sug de portocale in fiecare zi,facut in casa. Ce parere aveti? Mi-e teama sa nu fac diabet!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Catrinel Macovei MDr. Catrinel Macovei este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua,
daca aveti o greutate mare, sau ati luat mult in greutate pana acum in timpul sarcinii, aveti diabet in familie, aveti risc de a face diabet gestational sau de sarcina; testarea este cu testul cu glucoza, iar glicemia de 90 pe care ati avut-o este la limita pentru diagnosticul de diabet de sarcina, valoarea limita fiind de 92 mg/dl. Daca faceti restrictie inainte de analize si apoi reveniti la dulciuri si paine multa, rezultatele ies mai bune, dar nu sunt corecte, iar diabetul de sarcina netratat poate aduce riscuri pentru mama si copil. Este bine sa mancati de fond mai sanatos si mai putine dulciuri, de preferat din surse naturale si nu procesate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diabetul zaharat.

sabinapca (acum 10 ani)

Multumesc mult! Am facut analizele,la inceputul sarcinii aveam 70 de kg,acum am 71 sau 72 la 18 saptamani. Rezultatele inca nu le-am luat,mi-au luat glicemia la inceputncu un apafat si mi-a iesit 86,apoi am baut siropul si a repetat analizele de doua ori la ,prima la 60 min si a doua la 120 min. In familie nu am auzit sa fi avut cineva diabet,cred totusi ca am exagerat cu dulciurile mai exact cu caramelele. La prima sarcina am avut 86 mg dl,insa nu am putut duce la bun sfarsit testul du glucoza ptr ca mi s-a facut rau si am varsat. Beau suc de portocale in fiecare zi,facut in casa,eliminahd dulciurile din comert,insa din cate stiu si portocalele au zahar,fructoza,glucoza ,insa are si multe vitamine,calciu mai ales si m-am gandit ca fac bine fatului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sabinapca (acum 10 ani)

Au si multe vitamine,imi cer scuze.scriu in viteza si uneori nu sunt ateta la formulare. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: