Glicemia raspuns medic

Diabetul zaharat
Intrebare postata de karesz cu 13 ani in urma

Buna ziua

spuneti-mi de ce fluctueaza glicemia?Dimineata este mai mare decat in timpul zilei si dupa 6 seara nu mananca nimic.Sotul meu a cosumat timp de 5 luni de zile Glykofit un produs natural la recomandare,si a avut efect.Din pacate vad ca are organismul slabit,si nu stiu la ce perioada asi putea asa ii ofer vitamine ptr diabetici,pentru ca din alimentatie nu are cum sa asimileze vitaminele necesare(din pacate si criza ne mai "ajuta"Nu pofteste apa deloc numai cand vine de la sevici il fortez pur si simplu sa bea cel putin 1 L putin cate putin.
Ajutatima cu sfaturi va rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (22)

bogdan (acum 13 ani)

Vitaminele le poate lua din fructe si legume ,nu trebuie sa se abtina de la mancare dar trebuie sa consume hrana saraca in grasimi painea sa o reduca 2-3 felii la o masa si sa faca multa miscare mers pe jos cit de mult,eu asa am reusit sa dau kg jos si sa consume apa cel putin 2l,sa bea ceai de teci de fasole ajuta si in scaderea glicemiei Multa Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

karesz (acum 13 ani)

multumesc pentru raspuns ,de fapt miscare face chiar foarte mult,consumam paine hipoglucidica care are 400 de grame si ne ajunge 1 zi iar cu kg am ajuns chiar foarte bine pentru ca l-am tinut la o dieta destul de stricta ,chiar inclin sa cred ca am abuzat dar a avut rezultat pentru ca a slabit mult. sper ca voi mai primi multe sfaturi .Multa sanatate la toata lumea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 13 ani)

Buna seara
Pot sa va recomand o cura cu produse naturiste, care sa asigure organismului necesarul de vitamine si minerale, care va duce la cresterea rezistentei acestuia.Pentru informatii scrieti-mi, va rog, pe e-mail [email protected]. Daca imi lasati un nr. de telefon pot sa va sun eu.
Va doresc multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mery (acum 13 ani)

Buna seara! sunt nelinistita! am luat in greutate 25 kg iar ieri dupa 2 lingurite de miere m-i s-a facut rau1 am fost la doctor si mi-a luat glicemia ieri116, azi 126! Oare e inceput de diabet? Eu aveam glicemia 72 dar aveam si vreo 75kg! ce sa fac,cum sa slabesc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Mihalcea Madalina MDr. Mihalcea Madalina este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

glicemiile daca au fost luate pe un glucometru nu au nici o valoare diagnostica
daca doriti sa aflati cat de bine stati cu glicema, verificati-o la un laborator , din recoltare venoasa dimineata pe nemancate, dupa ce timp de 12 ore anterior nu ati consumat alimente

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diabetul zaharat.

Dr. Mihalcea Madalina MDr. Mihalcea Madalina este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

e normal sa existe oscilatii ale glicemiei pentru ca exista un mecanism foarte complex de reglare a ei
dimineata valorile glicemice sunt mai mari decat in cursul zilei din mai multe motive (mai pe inteles, din ficat se elibereaza glucoza la inceputul diminetii pentru a asigura energia necesara inceperii unei noi zile)
aceste oscilatii ale glicemiei sunt date de nivelul unor hormoni secretati de organism, si deci de sensibilitatea diferita a celulelor la insulina, in functie de perioada din zi, astfel, dimineata insulinosensibilitatea este mult mai mica decat la pranz sau seara, ceea ce explica valoarea diferita a glicemiei
in mod normal, o dieta echilibrata care contine legume, fructe, cereale, carne, oua lapte asigura necesarul vitaminic zilnic
nu este necesara suplimentarea cu vitamine daca aveti un regim echilibrat, decat in cazul in care exista tulburari de absorbtie intestinala sau in cazul unui regim fara grasimi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

karesz (acum 13 ani)

am primit foarte multe sfaturi,si as mai dori unul in legatura cu afinele,mai nou se c***a in piata cu 6 lei kg si stim ca sunt bune pentru cei care au glicemie si nu numai; as dori sa stiu cum as putea sa folosesc de fapt fructele pentru ceai cum as putea sa le usuc sau ce sa fac cu ele pentru a le putea conserva ,nu vorbesc de gem sau compot.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

karesz (acum 13 ani)

spuneti-mi ce sa fac sa scap de pofta de dulce ,sa nu mai poftesc deloc prajituri,sau alte p***ai si sa nu imi spuneti ca trebuie sa ma abtin pentru ca nu pot,pur si simplu trebuie sa mananc ceva dulce mai tot timpul,si sunt constienta ca nu imi face bine ,am 40 de ani 1,68 inaltime si vreo 85 de kg de care nu sunt prea mandra si care sunt prea multe stiu,dar fac munca de birou nu prea misc ce sa fac?? Nu imi permit sa fac sport la vreo sala,iar acasa sa fac singura miscare nu prea merge. Eu personal cred ca daca nu as consuma dulciuri nu as avea aceste probleme deoarece cu mancarea am mare grija stiti am probleme cu fierea si am grija ce mananc.
Astept cat mai multe sfaturi.

va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Mihalcea Madalina MDr. Mihalcea Madalina este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

ma scuzati daca raspunsul nu va va fi pe plac, dar daca reusiti sa aveti mare grija cu mancarea, ar trebui sa reusiti sa va impuneti vointa si la dulciuri. daca totusi nu reusiti, poate fi vorba de o tulburare de comportament alimentar, si in acest caz cel mai indicat medic care v-ar putea intr-adevar ajuta este medicul psihiatru. psihoterapia poate da rezultate foarte bune, trebuie doar sa va faceti curaj sa consultati un medic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

karesz (acum 13 ani)

iar daca exista oscilatii ale glicemiei nu este periculos pentru organism?ce organe ar avea de suferit?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Mihalcea Madalina MDr. Mihalcea Madalina este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

oscilatiile glicemiei la o persoana fara diabet se incadreaza in limitele normalului atat inainte de masa cat si dupa masa.la o persoana cu diabet, glicemia depaseste normalul si atunci o glicemie mai mare persistenta duce la complicatiile cronice ale diabetului ( sunt afectate in principal ochii, rinichii,inima, nervii, vasele de sange, )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

karesz (acum 13 ani)

multumesc frumos pentru raspuns Dr. Mihalcea Madalina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Enculescu Dan-Anton MDr. Enculescu Dan-Anton este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

poate primi vitamine pt diabetici tot timpul dar nu stiu daca are indicatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilinca (acum 13 ani)

nu va suparati poate sa-mi spuna si mie cineva cum e posibil ca o glicemie sa varieze de la un minut la altul? am luato de dimineata si am avuto 202 dupa un minut am repetat testul si am avuto 277 dupa care l-am repetat din nou si am avuto 156 este posibil? va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Enculescu Dan-Anton MDr. Enculescu Dan-Anton este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

aparatul pe care il folositi nu este unul bun sau testele sunt expirate.Cele mai precise aparate de pe piata si cu cel mai mic pret sunt Freestyle papiilon lite .Iar testele le puteti achizitiona de la 60 ron 50 de teste in functie de distribuitor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilinca (acum 13 ani)

va multumesc pentru raspuns chiar ma speriasem ca am diabet am facut analizele si am avut glicemia 100 eu sunt pompier si am facut testele pe salvarea noastra din unitate si ne-a scos pe toti cu glicemia mare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Mihalcea Madalina MDr. Mihalcea Madalina este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

diagnosticul de diabet nu se pune pe o glicemie facuta din deget, cu un aparat de glicemie, ci se pune pe baza unei glicemii recoltate din vena, la un laborator
cel mai bine e sa verificati glicemia in acest mod
glicemiile facute cu un aparat variza in limita unui interval care este trecut pe cutia de bandelete
aprecierea ca un aparat este mai bun decat altele nu se face decat prin compararea cu o glicemie din vena luata in acelasi timp cu glicemia din deget

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

karesz (acum 13 ani)

Buna seara,
deci daca ne luam glicemia acasa dimineata cu aparatele pe care le-am achizitionat inseamna ca nu arata intotdeauna realitatea? Atunci dupa ce ne luam,pentru ca nu avem timpul necesar pentru a merge intotdeauna la laboratoare pentru analize,cu toate programarile de rigoare care oricum nu se respecta. Pana acum am stiut ca glicemia luata din deget este reala nu cea din vena, acum nu mai inteleg care este adevarul pentru ca la nici un laborator nu s-a comparat glicemia luata din vena cu cea din deget oriunde am fost.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Mihalcea Madalina MDr. Mihalcea Madalina este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

pentru a pune un diagnostic trebuie sa se faca glicemia din vena , si daca nu ma credeti acesati pagina asociatiei americane de diabet ADA
pentru verificarea tratamentului cu insulina sau cu pastile pacientii fac glicemia din deget
daca aveti deja diabet va puteti controla acasa glicemia cu glucometrul
daca nu aveti diabet, pentru a spune daca aveti sau nu aceasta boala trebuie sa faceti glicemia din vena la un laborator
glicemia din deget se numeste glicemie capilara care este, si va fi diferita de cea din vena in sensul ca glucometrul de regula arata ceva mai mult
verificarea glucometrelor se face de regula in cadrul sectiilor de diabet din spitale, si acest lucru se face regulat de catre personalul medical
cand va luati glicemia la un laborator, puteti imediat sa va verificati si dvs glicemia cu aparatul dvs, pt ca e clar ca nici un laborator nu va face asta

e mai simplu decat pare, mai ales daca va documentati din surse sigure si nu ascultati parerile care circula prin popor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabi (acum 13 ani)

Pentru problema dvs de sanatate, in primul rand ar trebui sa faceti o analiza a intregului organism cu un aparat total inofensiv, care citeste la nivel de celula, fara radiatii si fara recoltare sange, pentru a vedea cauza problemelor dvs de sanatate. Aceasta analiza dureaza 30 de minute si costa doar 70 Ron. Apoi, in functie de rezultat vi se va recomanda tratament 100% naturist si personalizat pentru dvs. Pentru mai multe detalii si programari puteti suna la tel 0720325245. Gabriela.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2