Efecte ale diabetului..

Diabetul zaharat Hipoprotrombinemia
Intrebare postata de ion278 cu 15 ani in urma

Un atac cerebral poate fi pus pe seama diabetului(un diabet de tip 2)?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

carmen658 (acum 15 ani)

Buna,
Factori care cresc riscul accidentelor cerebrale
- diabetul, hipertensiunea, fumatul, colesterolul ridicat, valorile crescute ale trigliceridelor, obezitatea, lipsa exercitiilor fizice, abuzul de alcool

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion278 (acum 15 ani)

Multumesc pentru raspuns ,Misi!
Nu am fost explicita!
O persoana activa,care muncea foarte mult,diagnosticat cu diabet de tip 2 si hipertensiune arteriala,face un accident vascular ischemic silvan stang cu hemiplegie dr. si ataxie.
Ce nu inteleg eu ,e cum a fost posibil sa se formeze un cheag de sange la un diabetic ? Am inteles ca ei chiar au pb. cu coagularea sangelui...Hipertensiunea poate cauza formarea acelui cheag de sange?Cauza poate fi de natura mecanica?Isi zugravea apartamentul si se mai lovea uneori...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen658 (acum 15 ani)

Buna,
Exista doua tipuri de accidente vasculare cerebrale: ischemice si hemoragice. Accidentul ischemic apare atunci cand circulatia sangelui este obstruata printr-un tromb (cheag de sange) sau embol (cheag de sange desprins din alte artere sau de origine cardiaca).
Accidentul hemoragic a pare prin ruptura unui vas de sange cu formarea unui hematom in substanta cerebrala si inundarea cu sange a structurilor cerebrale.
In cazul pacientilor cu diabet, cel mai frecvent apar accidentele ischemice si mult mai putin frecvent cele hemoragice.
Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexxa (acum 13 ani)

Buna ziua, am o intrebare , in cazul unui diabetic care a facut 2 atacuri cerebrale, cu semipareza pe partea dreapta (70 de ani).
De curand i s-a umflat gatul foarte tare si si-a pierdut vederea partial.
De ce s-a umflat in zona gatului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: