Diabetul si sarcina

Diabetul zaharat
Intrebare postata de alinusgeo cu 13 ani in urma

Buna seara... am diabet de 8 ani.. Am aflat de foarte putin timp ca sunt insarcinata... As vrea sa stiu ce dieta trebuie sa tin, si care sunt riscurile. Va multumesc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

Trebuie sa ai acelasi regim igienic si dietetic de pana acum, sa eviti sa iei prea mult in greutate. Masoara-ti constant glicemia pentru a o tine sub control (inca din primele luni de sarcina; posibil spre sfarsitul sarcinii sa creasca si glicemia si tensiunea arteriala). Evita consumul de dulciuri, normal. Nu ai spus insa, ce tip de diabet ai? In diabetul de tip II medicul ti-ar putea recomanda insulina in locul medicamentelor orale... Cel mai important este ca pe tot parcursul sarcinii sa fii monitorizata si de catre un medic diabetolog, nu doar de obstetrician.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alinusgeo (acum 13 ani)

am diabet de tipul I... imi este un pic frica.. luni trebuie sa merg la doctor sa vad ce imi va spune el.. sper sa fie totul bine...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

de pe net (acum 13 ani)

Femeile cu diabet pot avea o sarcina normala si pot naste copii sanatosi cu conditia de a lua anumite precautii. Se recomanda planificarea sarcinii. Perioada de 7-8 saptamani dupa conceptie este foarte importanta pentru ca atunci se formeaza diferitele organe la copil.

Este important ca in perioada premergatoare conceptiei si in timpul sarcinii sa existe un bun control al glicemiei. Deoarece mama si fatul "impart" acelasi sange, glicemia va fi identica la cei doi. Pe cand adultul poate tolera perioade mai lungi cu nivele crescute ale glicemiei, dezvoltarea fatului poate suferi in aceste conditii.

Deci cu cat dezechilibrul diabetului mamei este mai mare cu atat creste riscul pentru fat! Necesarul de insulina in timpul sarcinii poate creste (revenind dupa nastere la valorile anterioare); tratamentul intensiv si autocontrolul sunt esentiale.

Graviditatea necesita un supliment de calciu, fier si vitamine. Femeile cu diabet pot alapta daca isi iau masuri impotriva hipoglicemiei: fie prin scaderea cantitatii de insulina administrata, fie prin consumul mai multor alimente (in special glucide).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 13 ani)

buna Alina
si eu am o fetita de 9 anisori care are diabet;)
recomandarea mea ar fii sa mergi la Buziasii,acolo te invata ff multe despre diabet si cum sa-l tii in frau,este o fundatie ,,cristian serban''''pt copii si adolescentii cu diabet,cauta penet si ai sa gasesti,din ce am invatat eu,trebuie sa colaborezi pe tot parcursul sarcinii si cu un diabetolog,sa ai hemoglobine de 6,iar daca tu iti controlezii f bn perioada aceasta,toate vor fii bune si la locul lor.
noi am fost in seria x,si am stat in salon cu mamica diabetica,care avea acasa o scumpete de fetita perfect sanatoasa;)
o sarcina usoara,fara probleme....sper ca ti vor folosi informatiile mele...toate cele bune:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alinusgeo (acum 13 ani)

Buna... am fost la Buziasii in primul an cand am aflat ca am diabet.. Eu stau in italia, si nu pot sa ajung din nou acolo... Aici sunt sub observatia medicilor de la verona ma gasesc bn, din 3 in 3 luni imi fac analizele complete.. ultima hemoglobina am avuto de 8.1 un pic cam mare. asta a fost in aprilie.. si cred ca imediat dupa am ramas insarcinata.. Imi este un pic team.. pt ca nu am glicemi bune.. zile astea am avut si 400.. sau chiar hipo de 3 pe zi am facut... saptamna viitoare trebuie sa merg la verona sa vb cu medici, si sa-mi spuna ce trebuie sa fac... Ma voi ruga Domnului sa fie totul bn.. si sa nasc un copil sanatos.. iti multumesc pt sfat.. ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petronela (acum 13 ani)

as dori si eu sa discut cu o mamica diabetica care a nascut un copil sanatos,eu am diabet si as vrea sa fac un bebe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florentina (acum 13 ani)

Buna,
Iti stau oricand la dispozitie daca vrei sa afli mai multe despre acest subiect. Contacteaza-ma pe mess, id-ul meu este [email protected]
Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alinusgeo (acum 13 ani)

eu am nascut in 26 noiembrie o fetita complet sanatoasa!! deci se poate sa faci copii chiar daca ai diabet!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petronela (acum 13 ani)

vreau sa intru in legatura cu florentina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 13 ani)

buna mamici,

Si eu am acceasi problema,am aflat alaltaieri ca sunt insarcinata si am diabet de patru ani.
Mai am un baietel de 4 ani perfect sanatos.Diabetul mi/a declansat in timpul primei sarcinii.Am fost la ginecolog si mi/a dat trimitere la diabetolog.Mi/e un pic teama ca nu am avut glicemi f bune ac***a in vedere ca nu am stiut si de sarbatoriiiiiii.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rada victorita (acum 11 ani)

am diabet de 3 ani si am aflat de curand ca sunt insarcinata,nu am diabetul foarte mare,dar el exista,cel mai mare a fost 200,ce sfaturi imi puteti da? va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lory (acum 11 ani)

buna am diabet de 25 de ani si as vrea si imi doresc un bebe ultima hemoglobina a fost 8,5 cum se face sa ai o sarcina fara prb ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moni (acum 10 ani)

ce s-a intamplat cu sarcina ta? as vrea sa vorbim daca se poate. multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cornelia Teo Stefan (acum 10 ani)

Buna ziua. Numele meu este Cornelia, am diabet tip 1 din ianuarie 2010. In inceputul lunii decembrie am aflat ca sunt insarcinata. Acum avem 8 saptamani :) Hemoglobina glicozilata testata pe data de 16.12.2013 a fost de 8.1:( Am fost la medicul diabetoloc , care nu a fost incantat de aceasta valoare. Mi a prezentat riscurile ( stiute si de catre mine, in prealabil documentandu-ma, insa nu am reusit sa tin valorile glicemice sub control asa cum as fi vrut, adica sa ajung la o glicata de 7 ) Diabetologul a fost putin cam transant, spunandu-mi ca ar fi fost indicata o valore a hemoglobinei glicozilate de 7, insa nici 8.1 nu e ffff alarmanta.Am stat internata cateva zile pt analize amanuntite, neac***a alte complicatii, doar dozele de insulina au fost modificate. La externare sfatuindu-ma bineinteles , sa am grija la alimentatie si efortul fizic. Precicez ca de 2 luni jumate glicemiile sunt f bune ( 90-inainte de masa, 120-140 post prandial) Medicul ginecolog la care am fost, fiind foarte optimist :) mi a prezentat deasemenea riscurile atat pt mine cat si pt bebelus, dar ac***a experiente cu mamici diabetice, am fost la fel de optimista. Mi a spus ca a avut si paciente cu un diabet f dezechilibrat si au dat nastere si la 2 copii sanatosi. Acum , eu sunt optimista, insa apropiatii ( sora, mama) sunt sceptici, si zilnic avem discutii contradictorii pentru aceasta valoare a glicatei :((( de 8.1 Mi as dori enorm sa aflu parerile, experientele mamicilor in situatia mea. Va multumesc mult si va doresc sanatate maxima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cris (acum 9 ani)

Buna! Am diabet de 5 ani insulino dependent!am ramas insarcinata cu o hemoglobina de 9, nu am vrut sa intrerup sarcina la sugestia diabetologului ptr ca toate analizele au iesit perfect si ginecologul mi-a spus ca as face o mare p***ae sa intrerup sarcina! Totul a mers perfect..dupa primul trimestru am avut hemoglobina 6,7, tensiune perfecta, fetita mea s-a dezvoltat perfect..la 2 medici ginecologi mergeam lunar! Totul a fost perfect pana in sapt 37 cand sarcina mea s-a oprit din evolutie! Am nascut prin cezariana fetita de 4,540 gr perfect sanatoasa fara nici o malformatie! Rezultatele autopsiei au aratat ca a fost insuficienta placentara! Medicii au spus ca asa ceva nu se vede la ecograf! E posibil asa ceva?! Sa nu se vada la ecograf?? A mai patit cineva asa ceva? Nici nu pot sa-mi imaginez viata fara copilasi..am ramas repede insarcinata, am avut o sarcina foarte usoara, nu am luat nici o pastila toata sarcina...se mai poate intampla asa ceva la o alta sarcina? Mi-e teama..recent s-a intamplat toata povestea si mi-e groaznic de greu! Am 30 de ani, nu am diabetul demult, nu am complicatii ale bolii..nu inteleg! Ce pot face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliana (acum 8 ani)

buna ziua,ma numesc iuliana si am 34 ani,am o fetita de 5 ani,iar de 4 ani am fost descoperita cu diabet tip 2,iau tratament cu siofor 1000 dimineata si 1000 seara,iar ultima oara acum 6 luni am avut hemoglobina glicozilata 5,9,inrebarea mea este?imi doresc f mult sa mai fac un copil ,,,dar nu stiu ce sa fac cu tratamentul de siofor,,,sa il opresc inainte de conceptie?sau sa il iau in continuare pana atunci cand raman insarcinata si sa il oresc atunci?sau sa merg pe regim strict?va rog sa imi raspundeti,va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana-maria (acum 8 ani)

Buna ziua,am 25 de ani si am diabet tip 1 de 8 ani,in 2010 am nascut o fetita perfect sanatoasa prin cezariana la sp. Cantacuzino Buc.,iar acum la 5ani dupa,am aflat ca sunt iar insarcinata.precizez ca analizele care imi arata riscurile(la ochii,rinichi in special)sunt bune.vreau sa pastrez sarcina.daca este cineva care a trecut prin asta sa lase un raspuns sa imi povesteasca cum a mers sarcina.Curaj viotoarelor mamici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana-maria (acum 8 ani)

Buna ziua,am 25 de ani si am diabet tip 1 de 8 ani,in 2010 am nascut o fetita perfect sanatoasa prin cezariana la sp. Cantacuzino Buc.,iar acum la 5ani dupa,am aflat ca sunt iar insarcinata.precizez ca analizele care imi arata riscurile(la ochii,rinichi in special)sunt bune.vreau sa pastrez sarcina.daca este cineva care a trecut prin asta sa lase un raspuns sa imi povesteasca cum a mers sarcina.Curaj viotoarelor mamici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valentina Pop (acum 7 ani)

Buna seara!Am 27 de ani si am diabet zaharat tip 1 de 13 ani,sunt casatorita de 6 ani si imi doresc din tot sufletul 1 copil dar imi este foarte frica sa nu imi mosteneasca boala,ultima homoglobina mi-a fost 7,2,marea mea teama este sa nu pot da nastere unui copil perfect sanatos si nu stiu ce trebuie sa fac pentru a fi totul OK va rog din tot sufletul sa ma sfatuiti si sa ma ajutati sa imi indeplines visul la care ma rog in fiecare seara sa mil indeplineasca Dumnezeu!!!Va multumesc!!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valentina Pop (acum 7 ani)

Buna seara!Am 27 de ani si am diabet zaharat tip 1 de 13 ani,sunt casatorita de 6 ani si imi doresc din tot sufletul 1 copil dar imi este foarte frica sa nu imi mosteneasca boala,ultima homoglobina mi-a fost 7,2,marea mea teama este sa nu pot da nastere unui copil perfect sanatos si nu stiu ce trebuie sa fac pentru a fi totul OK va rog din tot sufletul sa ma sfatuiti si sa ma ajutati sa imi indeplines visul la care ma rog in fiecare seara sa mil indeplineasca Dumnezeu!!!Va multumesc!!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2