Diabetul insulino-dependent de tip I

Diabetul zaharat
Intrebare postata de cu 14 ani in urma

Buna.Ce ar trebui sa consume o persoana care are acest tip de diabet la oare 10 seara,fiind si ultima masa.As dori sa stiu mai multe variante.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

raluca (acum 14 ani)

Ar fi bine ca pe aceasta perioada rece, pentru ca este iarna, sa consumi cateva vitamine si minerale, pentru ca tu deja ai un sistem imunitar mai slab, si poti fi mult mai vulnerabila la viroze si alte infectii.

Nu trebuie sa-ti lipseasca din dieta zilnica vitaminele (A, E, C) si cu minerale(calciu, magneziui, fier, zinc si seleniu).

Cred ca ultima masa ar fi bine sa o iei la ora 21 si in ea poate sa includa: cartofi gratinati(100g) cu branza desarata(50g), salata verde si de morcovi cruzi(100g), paine(40g).

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simon antoniu (acum 14 ani)

cartofii nu sunt totusi recomnadati bolnavilir de diabet, au indice glicemic ridicat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorina (acum 14 ani)

Buna.Mersi pentru sfaturi.De obicei seara beau o cana cu lapte cu cativa biscuiti dietetici,sau iaurt natural cu o felie de paine.N-am mai auzit de varianta pe care mi-ai recomandato,dar cred k este buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gina (acum 14 ani)

Baiatul meu de 16 ani este diabetic de aproape 5 ani si are succesiv periaoade in care , practic , insulina nu vrea sa isi mai faca treaba.Nu am observat o ciclicitate a acestor situatii.aPAR CU O GLICEMIE MARE, APROX.300, DUPA CARE INSULINA REDUCE GLICEMIA CAM CU JUMATATE DIN CAT O REDUCEA INAINTE.uNEORI SITUATIILE ACESTEA TIN O SAPTAMANA, ALTEORI AU TINUT MAI MULT.aS VREA SA STIU DACA MAI AU SI ALTI DIABETICI , DE VARSTA APROPIATA DE A LUI, ASTEFEL DE PROBLEME.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sorina (acum 14 ani)

Buna.La mine diabetul a aparut la 21 ani si la inceput glicemia era 400,apoi cand am inceput sa fac insulina a scazut in timp foarte mult,iar in 2,3 luni aveam glicemii normale.S-a intamplat ceea ce spui tu la inceput,insa acum nu mai am astfel de probleme.S-ar putea de pe alta parte sa fie vorba si despre varsta,despre ritmul de viata,stres,fumat daca fumeaza,etc.Cel mai bine ar fi sa consultati medicul pentru mai multe informatii.Daca se respecta dieta si insulina nu ar trebui sa apara probleme majore.Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irinuca (acum 14 ani)

pt Sorinanetoi
Vezi ca se gasesc in librarii carti cu meniu pt diabetici, de acolo vei invata cel mai bine sa-ti controlezi glicemia
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tamara f (acum 14 ani)

am inteles ca sunt foarte multi factori care influenteaza glicemia :calitatea carbohidratilor ingerati, starea psiho-fozica si multi alti care nu se stiu inca asa ca trebuie sa luam situatiile ca atare sa controlam cat se poate si sa reactionam cu aport insulinic sau alimentar dupa caz.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta durama (acum 14 ani)

Buna ziua

Am 34 de ani,am un baietel de 3 ani jumate.In timpul sarcinii am facut diabet care a persistat si dupa nastere,acum fac insulina.Intrebarea mea e ,cum pot sa mai fac un bebe dar sa nu am probleme,si ce analize sa fac inainte sa raman insarcinata.va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NICOLA (acum 14 ani)

LA ORA ZECE SEARA NU SE CONSUMA ALTCEVA DECAT UN FUCT(MAR,PORTOCALA)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorina (acum 14 ani)

Pentru Nicola:la ora zece seara nu se recomanda a se consuma doar aceste alimente,pentru ca trebuie sa ai un numar exact de carbohidrati.Marul este de preferat a se consuma cu 3,4 biscuiti dietetici,depinde de gramajul lor si portocala nu este indicata la acea ora din cauza ca are mai multi carbohidrati decat ar trebui.Ceea ce va recomand eu,ca si diabetic, este o cana cu lapte cu cativa biscuiti sau un iaurt cu o felie de paine.Se pot face foarte multe combinatii,insa nu trebuie sa fie exact ceea ce a scris Nicola.Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alinusgeo (acum 14 ani)

buna ziua. As vrea sa stiu si eu cum pot sa-mi regulez cat de cat glicemilile. In ultima perioada(ultimele 2 luni) am inceput sa am glicemii foarte mari, 400-560. Dimineata ma trezesc cu o glicemie de 360, fara a manca nimic seara. Ce alimente as putea folosi, sau ce as putea face pt a meliora puti. Sunt destul de preocupata, de aceasta stiuati, stiind care sunt riscurile... Va multiumesc Alina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

asdera (acum 14 ani)

Diasip(Vanilie sau Capsuni)
IG sub 35.
gata preparat, contine amidon cu lant lung ,prebiotice ,proteine din soia.
raspuns PPG cu 44% redus.
vezi la Nutricia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorina (acum 14 ani)

Pentru Alina.Nu inseamna ca daca seara nu mananci nimic trebuie sa ai glicemii mici.Din contra este un lucru care agraveaza mai ales daca nu ti-ai facut nici insulina.Pentru ca dimineata sa ai valori mici ale glicemiei,seara trebuie sa-ti faci insulina si sa bei o cana cu lapte cu o felie de paine de ex(la ora 10).Controleaza-ti glicemiile si in fct de valorile lor vei putea sa-ti schimbi unitatile de insulina,alimentatia,orele de masa etc.
Daca nu,atunci fuguta la medic!Mult succes si nu sta asa de mult cu aceste valori glicemice,pt ca este grav!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreutza:) (acum 14 ani)

pt sorinanetoi...
Seara dupa insulina lenta de la 22.00 se consuma un numar redus de carbohidrati de preferat carbohidrati lenti(biscuiti,paine,lapte,unt,iaurt) deoarece insulina scade lent nivelul de zahar din sange si tot la fel de lent se absorbe si painea.Astfel excludem riscul de hipoglicemie pe timpul noptii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: