Diabet din cauza consumului de ceai?? raspuns medic

Diabetul zaharat Inversare a sedarii
Intrebare postata de km cu 13 ani in urma

Este adevarat ca, consumul mare de ceai (sunatoare, roinita, musetel, laxative...) poate cauza diabetul? Cantitate mare insemnand mai mult de 2 l de ceai/zi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

km (acum 13 ani)

...Chiar daca acesta e consumat fara zahar?? (am uitat sa precizez asta)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DR KIN (acum 13 ani)

exclus!!!!!!! lichidele de tipul....alcoohol,distrug pancreasul si mai departe poate favoriza aparitia diabetului.sunt multe de spus ,dar referitor la intrebare,raspunsul este NU!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

km (acum 13 ani)

Ok, m-am linistit, multumesc pentru mesaj

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Totusi nu abuzati de ceaiul laxativ, de cel verde sau cel negru. Daca le consumati cu moderatie totul este ok. Excesele nu sunt niciodata bune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Consumul de ceai nu poate cauza diabetul, dar poate da alte boli. Au si plantele anumite contraindicatii si restrictii de utilizare. Poti gasi pe GOOGLE INFORMATII DESPRE PLANTE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Precautii

In general, este bine ca tratamentul cu sunatoare sa nu dureze mai mult de doua luni, urmat de doua saptamani de pauza, intrucat favorizeaza aparitia unor simptome cum ar fi nevralgia, sensibilitatea exagerata la lumina, durerile usoare de cap.
La utilizarea oricarui preparat pe baza de sunatoare, este recomandata evitarea expunerii la soare (plaja), deoarece pot aparea reactii de fotosensibilizare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

km (acum 13 ani)

Multumesc ptr raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Precautii in ceea ce priveste roinita

Roinita nu prezinta riscuri majore asupra organismului. Exista, insa, situatii in care aceasta planta poate duce la manifestarea unor efecte secundare precum stare de voma si varsaturi, dureri abdominale, stare de ameteala si wheezing.

Unele studii de specialitate au relevat faptul ca roinita poate fi administrata in siguranta copiilor cu varstta cuprinsa intre 1 luna si 12 ani.

Urmatoarele persoane trebuie sa evite roinita:

* femeile insarcinate sau cele care alapteaza;
* persoanele care in urmatoarele 14 zile vor suferi o interventie chirurgicala. In combinatie cu anumite medicamente folosite in timpul sau dupa interventia chirurgicala aceasta planta cauzeaza o stare excesiva de sedare.

Interactiunea cu alte medicamente

* Sedative (depresante ale SNC – sistemul nervos central)

Gradul de interactiune: moderat, motiv pentru care medicii specialisti recomanda atentie sporita in ceea ce priveste aceasta combinatie.
Roinita cauzeaza o stare excesiva de somnolenta si ameteala, efect similar sedativelor. In consecinta, administrarea simulatana a celor 2 tipuri de tratament poate duce la manifestarea excesiva a starii de somnolenta.

Anumite sedative contin clonazepam, lorazepam, fenobarbital, zolpidem, etc.

Doze recomandate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Contraindicatii
la pacienţii aflaţi în tratament cu anticoagulante, sarcină, alăptare, alergie la muşeţel.

Precautii
REACŢII ADVERSE:
poate produce fotosensibilizare şi dermatite de contact.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Scrie pe Google laxativul pe care il folosesti si cuvantul ''''precautii'''' sau ''''riscuri'''' si vei vedea care sunt consecintele utilizarii in exces.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

km (acum 13 ani)

Multumesc, o sa folosesc si google-ul sa ma clarific in fnctie de ceaiul pe care il beau. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vadim (acum 13 ani)

NU! aceste plante folosite in exces pot proaca deshidratare(laxativele) sau dizbacterioza intestinala (musetelu, romanita) care au si rol antiseptic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Enculescu Dan-Anton MDr. Enculescu Dan-Anton este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

tot ce este mult poate si strica.
2 litri de ceai /zi este cam mult mai ales daca este indulcit
Din punctul meu de vedere diabetul este dat de sedentarism,consum mare de grasimi,consum mare de dulciuri si Euri si lipsa consumului de legume autohtone fara pesticide.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diabetul zaharat.

Gabi (acum 13 ani)

Pentru detalii intrati pe www.gabrielahripcaru.mycali.biz.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudia Pitesti (acum 13 ani)

In ce masura poate afecta diabetul viata sexuala la un barbat de 25 de ani. la ce as putea sa ma astept si daca viata va fi scurtata de aceasta boala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: