Ajutor raspuns medic

Diabetul zaharat
Intrebare postata de maximix cu 9 ani in urma

Buna seara. Sotia mea este insarcinata in 10 saptamani si are de 17 ani diabet 1 insulino dependent. Pana in prezent folosea apidra ca insulina rapida dar o doamna doctor mai tare de cap i-a spus ca trebuie sa foloseasca Novorapid pentru ca Apidra nu a fost foarte testata pe femei insarcinate. Sotia mea a mai folosit anterior Novorapida si avea glicemii foarte mari cu ea fapt pentru care a trecut atunci la apidra pana in prezent. Intrebarea ar fi daca poate ramane pe Apidra ac***a in vedere ca testele facute( e drept pana in 300) nu a dat vreo contraindicatie la femeile insarcinate.
Va multumesc anticipat.
PS: dorim sfatul pt ca am vrea sa inlocuim cu vreo insulina umana gen Humulin pt ca intra in actiune mai greu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Dr. Catrinel Macovei MDr. Catrinel Macovei este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua,

Apidra face parte din categoria analogilor de insulina, iar dintre acestia, doar Humalogul, Novorapidul si Levemirul sunt aprobate in acest moment in timpul sarcinii peste tot in lume; puteti trece de asemenea pe orice tip de insulina umana disponibil in tara si sa combinati chiar bazalul din analog si rapida din umana, sau invers, alegand o schema potrivita sotiei dumneavoastra. E posibil ca in viitor sa se considere si Apidra ok in sarcina, dar in momentul de fata oficial nu este aprobata, deci daca alegeti sa continuati cu Apidra, va trebui sa va asumati responsabilitatea pentru eventualele probleme. Datoria medicului a fost sa va informeze de acest lucru si sa va recomande un tratament corect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: