Valoarea analize raspuns medic

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de lisa_neculai cu 12 ani in urma

Va rog sa-mi intrepretati valoarea analizelor pe care le-am facut recent la fetita mea de 12 ani atpo-419;tsh-100;ft4-9.36; in rest glicemie trigliceride si colesterol bune
va rog sami spuneti ce alt tratament se poate face in afara de eutirox il vomita nu il suporta organismul ei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

intradevar tratamentul recomandat in cazul fetitei dumneavoastra este un substituent al hormonilor tiroidieni. daca are reactii adverse la medicatia prescrisa de medicul endocrinolog trebuie sa va prezentati de preferinta tot la acest medic pentru schimbarea tratamentului. trebuie sa mentineti legatura cu acesta, deoarece eficacitatea tratamentului se evalueaza in timp, trebuind sa va prezentati cu fetita la reevaluarea hormonilor tiroidieni la anumite intervale de timp.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dezechilibrele hormonale.

lisa_neculai (acum 12 ani)

eu merg in fiecare an(chiar de 2-3 ori pe an) la analize de la varsta de sapte ani dar nu mia dat alt tratament ca a zis nu mai este altul si nu pot sai dau un tratament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdan (acum 12 ani)

Majoritatea medicilor recomanda euthyrox. Este cel mai bun in gama lui de produse dar nu este singurul. Thyro-4 este tot un preparat pe baza de levothyroxina si mai sunt. Ceea ce este ciudat este faptul ca, desi multi pacienti dezvolta reactii adverse la euthyrox, acestea nu includ voma. Reactiile sunt acelea de hipertiroidian cum ar fi: agitatie, anxietate, tahicardie (puls crescut), palpitatii, tremor, transpiratii. De asemenea va recomand sa insistati cu administrarea de euthyrox. Daca pacientul a dezvoltat senzatii de greata sau voma in urma administrarii acestui medicament in primele zile, acesta nu este grav. Simptomele scad in intensitate sau dispar in timp. Trebuie sa tineti cont de faptul ca tratamentele hormonale isi fac efectele in perioade lungi de timp. Ca si recomandare personala, uitandu-ma la tsh care este mare, banuiesc faptul ca pacienta ia cel putin 100 mg de euthyrox. Pentru un copil, inceperea cu acest dozaj poate fi dur. Incepeti cu mai putin si cresteti o data la minim 10 zile doza gradual. Sa zicem, luati euthyrox de 25 o pastiluta 10 - 14 zile apoi cresteti la 50 iarasi 10 - 14 zile si tot asa pana ajungeti la doza recomandata.
De asemenea atentie mare la administrare. Hormonii tiroidieni se administreaza dimineata pe stomacul gol, cu multa apa, si cu minim 30 minute inainte de prima masa. Se recomanda administrarea lor pe cat posibil zilnic la aceasi ora si nu haotic, in functie de cum ne aducem aminte.
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lisa_neculai (acum 12 ani)

a luat tratamentul asa cum ati descris mai sus si dupa o saptamana a vomat o jumatate de zi numai galben si nu se orprea de loc ,nu are reactii adverse si senzatia de voma , dupa cateva zile de tratament incepe sa vomite si nu il suporta organismul ei
anul trecut a avut alte valori decat cele relatate sus ,iar acum 4 ani alte valori si sau micsorat singure fara tratament
dar au crescut acum anul asta si doctorul care o urmareste a zis sa nu il mai dau daca nu poate lua
dar nu stiu daca e bine
si ce trebuie sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 11 ani)

incercati si cu tintura de sanzaiene cate o lingurita de 3 ori pe zi inainte de masa dizolvata in 50-100 ml apa!tratamentul se face macar 3 luni!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: