Un tratament-sfat va rog

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de mikaela81 cu 13 ani in urma

Buna ziua,am fost la dr endocrinolog pt ca mia iesit par pe mamelon,intre sani,buric,gat si fata,apoi am mers la control ginecologic pt ca ma trimis dr.endocrinolog,.rezultatul mia iesit ovare polichistice si menstruatia imi venea de 2ori pe luna dar foarte putin doar cat ma patam.Dr endocrinolog mia prescris diane 35 si androcur,prima luna nam avut nimic,dar la a doua luna am avut niste dureri de burta groaznice si menstruatia mia venit in timp ce luam diane.am mers din nou la ginecolog sa vad din ce cauza aveam acele dureri si dansul mia rasp sa las deoparte acele medicamente androcur,si acu nu stiu ce sa fac parca incepe iar sami iasa par pe fata,va rog sa ma sfatuiti,va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Ionescu (acum 13 ani)

Ati facut o mare greseala sa va dati pe mana unui endocronolog, caci hormonii sintetetici care sunt prescrisi numai daune aduc (asa cum vedeti singura dupa simptomele primite). O p***ae mai mare nu
poate face o femeie decat sa se trateze cu hormoni dupa daunele aduse deja de hormoni de la alte tratamente precedente.
Nu aveti nici o sansa sa va vindecati cu ajutorului uni ginecolog sau endocrinolog caci in aceste ramuri ale medicinii in afara de hormoni sintetetici si nocivi nu exista un altfel de tratament. De fapt si cresterea parului in locurile mentionate sunt tot urmarea tratamentelor hormonale sau cu anticonceptionale.
Diane 35 produce atatea boli la femei incat nici toti ginecologii de pe lume nu le pot trata in 100 de ani. Mergeti la un medic homeopat, tratati-va naturist, gasiti un medic care face aacupunctura, faceti orice altceva insa evitati ce ati facut pana acum. Cel mai bine mergeti la un medic homeopat, insa nu la oricare, ci la unul care practica homeopatia clasica si prescrie numai un remediu. Exista remedii homeopate care regleaza hormonii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mikaela81 (acum 13 ani)

buna ziua imi puteti recomanda un medic care practica homeopatia,sa iau legatura cu dansul sau dansa,va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona74 (acum 13 ani)

Buna, Mikaela. As avea si eu o intrebare: ai fost la endocrinologie la o policlinica, la un spital de specialitate, la un cabinet particular? Intreb acestea pentru ca nu toti medicii endocrinologi, din pacate, sunt "stapani pe meserie" si spun asta pentru ca si eu am avut o patanie cu o doctorita endocrinoloaga de la policlinica de care apartin, si care mi-a dat tratament fara sa imi spuna si cum sa il continui pe viitor. Adica mi-a prescris Vitamina E, fara sa-mi spuna ca trebuie inceput tratamentul intr-o anume zi a CM, eu am inceput sa-l iau imediat ce mi-a dat reteta si mi-am dat total peste cap Cm, m-am umplut de cosuri pe fata etc. Apoi mi-a dat Euthyrox si iar nu mi-a zis ca trebuie sa reduc doza la jumatate pe timpul verii, concluzia este ca mi-a fost asa de rau vara aceea incat am ajuns de urgenta la Spitalul de Endocrinologie C.I.Parhon (este in Bucuresti), unde mi-am facut analizele si medicii de acolo m-au pus pe picioare. Ajunsesem sa nu mai pot merge pe strada, vedeam punctisoare negre in fata ochilor, nu suportam absolut deloc razele solare pe piele, transpiram abundent, aveam ca niste bufeuri urate de tot de parca intram la menopauza (si aveam doar 25 de ani!).
Concluzia? Daca nu ai fost inca, mergi la policlinica acestui spital sau chiar la spitalul respectiv, cu trimitere de la medicul de familie pentru a-ti face analize si a te consulta un medic de acolo. Eu una am fost f.multumita. Si ginecologii de acolo mi s-au parut mai buni ca cei de la policlinica mea, acolo mi s-au descoperit ovare polichistice si cu ajutorul tratamentul am scapat, am CM regulat si nu am avut nici un fel de efecte adverse de la tratamentul prescris. Acum sunt bine, nu mai am probleme cu ovarele si m-am reglat si cu glanda tiroida. Incearca, poate nu ai "nimerit" tu medicul endocrinolog potrivit...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefania (acum 13 ani)

mirona74 te rog mult, daca se poate sa imi spui si mie numele medicilor care te-au consultat si ajutat de la I. Parhon din Bucuresti. sper sa mai intri pe aici si sa vezi rugamintea mea. iti las adresa de mail: [email protected] si id-ul de mess: sanghel84 unde sper sa putem vorbi mai multe. ms frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 13 ani)

Din propria mea experienta, am avut mare parte din simptomele tale, aproape cadeam de pe picioare, am fost la endocrinolog, am primit si eu Eutyrox si multe altele, cu schema, in functie de ciclu.L-am respectat cu strictete tratamentul cam 8 luni, timp in care am avut tot felul de reactii, sangerari cu cheaguri,iesit pe piele niste bube enorme, pline cu lichid.Am mers la un medic dermatolog, cel mai bun din Timisoara, mi-a dat tratamentul adecvat si am scapat de acele simptome.Dupa cele 8 luni si chiar in paralel am inceput sa fac numai tratamente naturiste acupunctura, reflexoterapie,dieta sanatoasa, gimnastica medicala,consultatii psihologice,multa relaxare si aer curat
Acum nu mai iau nici un fel de medicament, de circa 2 ani.
Iti doresc sa te faci bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Catva medici homeopati care practica homeopatia clasica :
Dr. Silvia Nedelcu - Bucuresti
Dr. Ileana Randasu,- Bucuresti
Dr. Chirila - Bucuresti
Dr. Doina Pavlovschi, Buzau
Dr. Ioan Dumitrescu - Bucuresti
Dr. Jurj Gheorghe - Timisoara
Dr. Sandaran - Timisoara
Dr. Raceanu - Iasi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paulista (acum 13 ani)

Mi s-au descoperit intamplator noduli pe glanda tiroidă, in dreapta iar medicul mi-a prescris euthyrox toata viata.M-am simit excelent si inainte sa iau acest medicament si dupa. Nu am avut nici un fel de simptome insa mi-am facut si toate analizele pentru glanda care au iesit perfecte.Intrebarea mea este daca chiar trebuie sa iau euthyrox toata viata sau pot sa intrerup tratamentul?
va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona74 (acum 13 ani)

Buna.
La noduli sa stii ca nu este de gluma. Cat ai zice peste se pot transforma in cancer. Te rog ai mare-mare grija si, daca nu te deranjeaza, urmeaza tratamentul prescris de medic. Si inca ceva extrem de important: trebuie sa mergi periodic pentru analize hormonale si pentru ecografie tiroidiana, ca sa vezi ce si cum stai cu nodulii: daca s-au marit sau, dimpotriva, daca s-au micsorat. Cu analizele... Ce sa-ti spun, eu una cred ca ecografia e edificatoare, si stii de ce? Nici nu-ti dai seama la cate cunostinte am auzit ca li s-au incurcat analizele la laborator si cand colo s-au pomenit cu cine stie ce afectiuni pe care nu le aveau!!!! Se intampla destul de frecvent, si crede-ma ca nici laboratoarele private nu sunt mai breze in a face astfel de erori. Spre exemplu, ca si caz concret, mamei i-au iesit TREI rezultate diferite la TSH, evident facute la trei laboratoare diferite: unul la Parhon, unul la Colentina si unul la privat. Noroc ca nu era o diferenta chiar de speriat intre rezultate, dar totusi ea exista. Iar rezultatele analizelor hormonale trebuie sa fie extrem de exacte pentru a ti se stabili doza optima de Euthyrox. Pana la urma endocrinologul de la Parhon, unde mergea mama, a luat in consideratie, evident, rezultatul de la Parhon. Deci, sa stii ca faptul ca ti-au iesit analizele bune nu prea conteaza asa de tare, se pot face erori cu carul la laboratoare, (ca doar traim in Romania!), insa ecografia "nu minte", ca sa zic asa, acolo se vad clar nodulii, daca ei sunt.
In concluzie, ia-ti medicamentul si fa-ti ecografii la tiroida periodic, fa analize hormonale la ce cabinet (sau spital) ai tu incredere cel mai mult si sa stii ca e posibil ca, pe viitor, sa primesti OK-ul medicului de a intrerupe Euthyroxul. Eu n-am avut noduli, dar am avut hipotiroidie si, dupa doi-trei ani de tratament cu Euthyrox, m-am "pus pe linia de plutire" si mi s-a reglat deficitul de hormoni.
Iti doresc si tie la fel, sa te faci bine si multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 13 ani)

Cauta sa incerci la afectiunea ta , pe net sau din alte surse de incredere, si tratamente naturiste, modul de viata adecvat,controlul starii psihice.II bine sa iei tratatmentul prescris, dar sa te uiti si la contraindicatii, si daca simti dupa un timp ca te deranjeaza, vei avea deja pregatita si alternativa naturista, care daca o vei continua si ai experimentat-o deja, eu zic ca este OK.Eu asa am facut, si acum ma tratez numai cu produse naturiste.Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefania (acum 13 ani)

mirona74 te rog mult, daca se poate sa imi spui si mie numele medicilor care te-au consultat si ajutat de la I. Parhon din Bucuresti. sper sa mai intri pe aici si sa vezi rugamintea mea. iti las adresa de mail: [email protected] si id-ul de mess: sanghel84 unde sper sa putem vorbi mai multe. ms frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: