Terapia cu iod radioactiv

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de Carla Andreea cu 11 ani in urma

Buna seara,
sunt operata de 6 saptamani, am toata tiroida extirpata si cat de curand ma asteapta o noua etapa....
a facut cineva terapia cu iod? imi puteti da cateva detalii? si mai ales ma intereseaza regimul alimentar care trebuie tinut inainte cu o luna de inceperea tratamentului, ce am voie sa mananc?
va multumesc si sanatate maxima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (50)

Crisa (acum 11 ani)

Buna, iti scriu pentru ca vad ca nimeni nu are vreo indrumare pentru tine. Eu nu am o experienta personala, in schimb cunosc pe cineva care face aceasta terapie periodic, o data pe an cred. Tot ce stiu de la aceasta persoana este ca, dupa fiecare externare pleca in provincie, la tara undeva, pentru a evita orice contact cu copilul, fiind parinte, si ca arunca toate lucrurile pe care le-a purtat/folosit in perioada terapiei (pijama, lenjerie intima...absolut tot!) Ideea este ca timp de aproximativ 2 saptamani dupa terapie, corpul ei era inca radioactiv. Deci probabil va trebui sa te izolezi oarecum dupa terapie si sa eviti in special contactul cu copiii. Cat priveste regimul alimentar, nu am auzit sa fi avut restrictii, singurele alimente pe care nu are voie sa le consume de regula fiind nucile si tot ce ar putea contine in mod natural iod (sare iodata, etc.). Nu cred ca ti-am oferit informatiile pe care doreai sa le aflii, dar sunt convinsa ca la momentul inceperii terapiei, ti se va spune in mod clar tot ceea ce e necesar sa stii.
Iti doresc multa sanatate si putere pentru a trece peste toate problemele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ICA (acum 11 ani)

BUNA ZIUA CARLA! EU AM FACUT IN 2006... DE 2 ORI LA 6 LUNI,A 2 DATA ERAM BINE SI DE ATUNCI NU AM MAI FOST LA PARHON...NU ITI FACE NIMIC GRAV... DOAR ITI FACE TOATE ANALIZELE SI APOI ITI DA UN PAHAREL CU UN LICHID INCOLOR ,FARA GUST SI MIROS SI FARA REACTII CIUDATE,NU TE SPERIA CA IN SPITAL VEI GASI TOT FELUL DE PARERI CARE INCEARCA SA TE SPERIE...INAINTE CU O LUNA SI JUMATATE DE A MERGE LA SPITAL PROBABIL CA AI FOST INFORMATA DE MEDIC CA TREBUIE SA INTRERUPI PASTILUTA. EU DUPA CE AM TERMINAT M-AM APUCAT SA IMI INTARESC IMUNITATEA CU NATURISTE SI ANUME ANTI TUMORALE SI SA NU UITI NICIODATA SA ITI IEI PASTILUTA SI LA 3 LUNI SA ITI FACI ANALIZA DE TSH...CA SA NU FIE PREA MARE SAU MICA AS PUTEA DA MAI MULTE SFATURI ...DACA VREI CAUTAMA PE ,,butarascu@ yahoo.com" si vorbim. FII OPTIMISTA SI NU TE SPERIA ,SUNT F.MULTE PRODUSE NATURALE CARE TE VOR AJUTA CA TRBUIE NEAPARAT SA ITI INTARESTI IMUNITATEA....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicoleta (acum 11 ani)

Buna Andreea,
In 2004 mi-i s-a scot partial tiroida, iar dupa ce mi-a iesit examenul histopatologic, am facut tratament cu iod radioactiv vreo 4 sau 5 sedinte (primele 3 din 3 in 3 luni), si asta deoarece mi-a fost lasata 1/3 din tiroida.
Ce pot sa iti spun e ca nu am tinut un regim special, doar ca mi-a fost indicat sa ma feresc de tot ce contine iod.
Terapia cu iod nu e o corvoada, eu am tolerat f. bine. Intr-adevar o saptamana dupa aceea, acasa aveam bolul meu, lingura mea, cana mea, si imi spalam separat hainele de alor mei, pt a nu intra ei in contact cu ceva resturi de iod radioactiv pe care il eliminam.
La 8 ani dupa operatie pot sa iti spun ca sunt super OK, am o minunatie de fetita de 14 luni si imi vad de viata mea ca si cand nu am experimentat episodul cu operatia si terapia pt tiroida.
Multa sanatate iti doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cami (acum 11 ani)

buna, in dec. sunt programata pentru iod la parhon. As vrea sa intreb daca pot manca , in aceasa perioada , paste fainoase pe baza de alac. Cred ca sunt fara sare si fara ou. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Enescu Marian (acum 8 ani)

Buna ziua.Doresc si eu amanunte despre terapia cu iod radioactiv.
Multumesc.Astept raspuns la [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iustina (acum 11 ani)

Buna, eu am facut terapia cu iod,acum aproape 3 luni,am facut analiza FT4si mi-a iesit f.bine. Nu am consumat alte ,(sau am consumat aceleasi) alimente . Nu am luat pastile ( tirozol luam) dupa iod desi trebuia ,si analizele au iesit bune. Voi vedea cum o sa fie peste 3 luni. Deci : Am intrerupt pastiluta cu 3 zile inainte,am mers la Cluj si am primit o pastiluta de iod (nu lichid) ,iar acasa, am folosit baia separat 3 zile ,iar tacamurile oricum le folosesti separat le speli normal si hainele la fel 3 zile (sa nu scuipi sau sa urinezi nu stiu unde ) aceasta a fost tot. Vobesc din propria mea experienta. Precizez ca nu am fost operata. Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marina (acum 10 ani)

buna seara Iustina.te rog sa imi spui cam cat trebuie sa dai la doctor pentru terapia cu iod?
plec peste 2 zile la parhon si inca nu stiu cam cat sa pregatesc
astept raspuns .multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Enescu Marian (acum 8 ani)

Buna ziua.Pana la urma cat ati dat la doctor pentru administrare iod radioactiv ? Astept raspuns la [email protected].
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura B (acum 11 ani)

Buna ziua,

Si eu am suferit acum 2 luni tiroidectomie totala, diagnostic cancer papilar cu celule oxifile.
Pe data de 29 aprilie sunt programata la terapia cu iod. Mai sunt persoane care urmeaza sa faca iod in aceasta perioada? Mi-ar fi de folos sa stiu ce alimente consuma pentru ca practic tot contine iod ...

Multumesc, sanatate maxima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 8 ani)

Buna,
In acest moment sunt internata intr-un spital din Anglia pentru terapia cu iod radioactive. Voi sta internata intr-o camera special izolata de restul lumii deoarece mi s-a administrat o capsula cu iod pt o perioada de 3-4 zile. inainte de asta timp de 2 saptamani dieta speciala a fost sa nu mananc peste, si nimic ce contine lapte, plus carnea pe cat posibil sa nu fie inghetata ci mai degraba proaspata la momentul pregatirii acesteia pt consum.

Sper sa ajute cu ceva informatiile mele :)
O zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 7 ani)

Buna. Sunt si eu interesata de evolutia ta.
Dar, mai ales de radioterapia cu iod 131.
E vb de mama mea, 57 de ani, care are o luna de la extirparea glandei tiroide. Saptamana trecuta a obtinut rezultatul la ce a fost extirpat care arata un cancer de stadiu 3.
Pb este ca programarea pt radioterapie s-a facut pt februarie 2017.
In Anglia cum ai ajuns sa poti face radioterapie? Imi poti recomanda clinica sau spitalul la care te afli?
Ce alte detalii imi poti oferi?
Multumesc mult!
([email protected])

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11537082405 (acum 5 ani)

Buna Laura B imi poti spune cum esti si daca ai reusit sa invingi boala ? Sunt si eu in aceiasi situstie acum

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

RODICA (acum 10 ani)

Buna Laura,
Si fratele meu are aceiasi problena ...doctorul i-a recomandat terapia cu iod ...EL ESTE foarte SPERIAT ...de acest diagnostic ....
Maine tb. sa mearga ia Parhon Bucuresti pt. investigatii si programarea pt. terapia cu iod ...
Spune-mi te rog cum te simti?
Adresa mea de e-mail [email protected]
Multumesc si astept raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aliera (acum 10 ani)

Buna Rodica

In urma cu un an de zile am facut si eu terapie cu iod radioactiv pentru cancer papilar si acum ma simt fff bine. Markerii tumorali, pe care i-am repetat in urma cu doua luni, au iesit bine, ceea ce inseamna ca iodul radioactiv si-a facut treaba si ca in organismul meu nu mai exista nicio celula canceroasa. Este firesc ca fratele tau sa fie speriat, si eu am fost din momentul in care am aflat diagnosticul si am fost programata pt terapia cu iod (ianuarie 2012) si pana la internarea pt terapia cu iod (mai 2012), dar acum, privind in urma, imi dau seama ca nu aveam de ce. Terapia cu iod nu este ca chimioterapia, este mult mai blanda. Daca doresti sa-ti dau amanunte despre terapie ma poti contacta la adresa de mail [email protected].. Multa sanatate fratelui tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 10 ani)

cat timp ai luat tirozol,ai facut reactie de la el,asa ai vrut tu sa mergi la spital?
eu trebuie sa merg la cluj,oare este bine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fala galina (acum 10 ani)

si eu am fost operata pe 16 09 acuma astept terapia cu iod sincer mii cam frica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 10 ani)

Va rog spuneti-mi ce mai pot minca deoarece am inceput regimul fara iod de o sapt si cind citesc pe etichete toate produsele contin sare mai mult sau mai putin.Am inteles ca reusita tratamentului consta in lipsa totala a iodului din organism.Am fost surprinsa sa vad ca si laptele dulce si brinza dulce si crice biscuitel contine sare iodata.Regimul dat de medicul de la parhon esta cam neclar asa ca va rog cei care ati trecut prin asta sa ma ajutati cu sfaturi despre ce mai mincati.Multumasc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 10 ani)

Va rog spuneti-mi ce mai pot minca deoarece am inceput regimul fara iod de o sapt si cind citesc pe etichete toate produsele contin sare mai mult sau mai putin.Am inteles ca reusita tratamentului consta in lipsa totala a iodului din organism.Am fost surprinsa sa vad ca si laptele dulce si brinza dulce si crice biscuitel contine sare iodata.Regimul dat de medicul de la parhon esta cam neclar asa ca va rog cei care ati trecut prin asta sa ma ajutati cu sfaturi despre ce mai mincati.Multumasc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 10 ani)

Va rog spuneti-mi ce mai pot minca deoarece am inceput regimul fara iod de o sapt si cind citesc pe etichete toate produsele contin sare mai mult sau mai putin.Am inteles ca reusita tratamentului consta in lipsa totala a iodului din organism.Am fost surprinsa sa vad ca si laptele dulce si brinza dulce si crice biscuitel contine sare iodata.Regimul dat de medicul de la parhon esta cam neclar asa ca va rog cei care ati trecut prin asta sa ma ajutati cu sfaturi despre ce mai mincati.Multumasc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cornelia (acum 8 ani)

dar exista la plafar sare fara iod ,stie toata lumea care face terapia cu iod si nu exista diferenta de gust,eu am folosit si am avut un pic de neincredere dar a fost perfect la masuratoarea iodului,nu a fost nici o problema,iar mancarea, multe legume, fructe ,carne am folosit vita ,porc foarte slab,chiar si pulpa de oaie,eventual pui dar eu nu pot manca,oricum totul gatit acasa inclusiv acele lipii pe care le faceam in tigaia cu teflon pe aragaz foarte rapid.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3