Sindrom Adrenogenital

Dezechilibrele hormonale Sindromul adrenogenital
Intrebare postata de 0000000000 cu 9 ani in urma

Buna! De curind am fost diagnosticata cu Sindrom Adrenogenital (forma virila), ce sa va zic, eu nu imi traiesc viata,ci incerc sa o supravietuiesc dim mila celor dragi... Am 25 de ani , niciodata nu am avut nici-o menstra, ma simt rau pe zi ce trece, ma sting, iar excesul de par de pe fata (in special) si de pe intreg corpul ma aduce la disperare... Mentionez ca pina la 17 ani eram un copil normal (exceptie facind - fara ciclu menstrual), mergind prima data la un ginecolog mi-a zic ca asa m-am nascut (parul in exces mi-a inceput a creste la 14-15 ani) ca nu se mai poate face nimic dupa mai multe incercari cu Marvelon, Duphaston, Foliculin, Progesteron...M-am inchis in mine de atunci pina la virsta de 20 de ani , am tras aer in piept si am mers mai departe ... Arat bine dupa spusele medicilor in comparatie cu alti bolnavi, nici nu ai spune la prima vedere ca am probleme, (in afara de cea cu hirsutismul) pentru ca incerc sa duc un mod de viata cit mai sanatos si natural... Am ajuns pina in momentul asta cind imi cade extraordinar parul din cap,alopecie adrenogenitala (hiperplazie uterina, ovariana, suprarenaliana de gr 1) ... Mi s-a dat Dexametazona sa iau pentru tot restul vietii, in a aduce 17 -OH progesteronul care este de 300 de ori mai mare decit normal, aldosteronul, ACTH-ul, testosteronul la un nivel cit de cit saisfacator... AJUTOR! Va rog din suflet, este cineva pe aici, cu asa problema , daca a luat cineva dexametazona, ce efecte poate sa aiba asupra organismului?! Multumesc din suflet!
Scrieti va rog, sunt din R. Moldova...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

buna (acum 9 ani)

Buna,

Boala ta, ca orice alta boala, are cauze pur emotionale/sufletesti.
Starea ta iti afecteaza hormonii. Hormonii dereglati nu sunt cauza ci doar urmarea emotiilor pe care le traiesti.
Citeste despre cauza exacta aici, Noua medicina Germana a descoperit cum functioneaza cu adevarat corpul cat si cauzele EXACTE si VERIFICABILE in orice caz si la orice pacient:
http://s*****a/t3144-filme-si-carti-despre-noua-medicina-germana

Medicamentul acela nu numai ca nu te va ajuta, dar te va deregla si mai rau.
Asta nu e nici un fel de solutie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Tu inca mai postezi aici?Tu nu vezi ca nu esti bagat in seama?Cat ai sa mai incerci sa ne convingi de p***aile din capul tau?Te rog sa te potolesti ca degeaba te strofoci sa ne convingi de aceste idei, ca oricum fara dovezi sunt egale cu zero.Esti penibil!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Deci explica: daca totul are la baza cauze emotionale/sufletesti, daca beau, fumez, mananc prost, nu fac miscare, dar in schimb sunt fericit si am o stare emotionala foarte buna, inseamna ca nu ma imbolnavesc din cauza stilului de viata alimentar si sedentar? Te rog sa explici amannuntit, daca nu explici nimic, nu-mi voi schimba parerea despre ideile tale si nimeni altcineva nu o va face.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Din cate se stie, boala ta nu se vindeca, decat prin ce ai primit pana acum, si in strainatate cam tot la fel se face, luandu-ma dupa google.Daca vrei sa te vindeci definitiv, desi asta nu cred ca se poate MOMENTAN, ar trebui sa mergi la o clinica in strainatate, dar crede-ma, mai mult nu are ce sa-ti faca.Dute prin bucuresti la institutul Parhon, sau spital, numai stiu ce e, si vezi ce iti poate face acolo, desi ti-am mai spus, e greu sa faci ceva, atata timp cat nu exista leac, decat anumite tratamente, care reduc boala, dar nu o vindeca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ely (acum 9 ani)

daca medicul nu mai poate sa faca nimic este unul care poate sa faca acela e Dumnezeu crede ca poate sa te vindece

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 9 ani)

Pot sa-ti zik atat : -COPILUL MEU A FOST DIAGNOSTICAT CU ACEASTA BOALA LA 3 SAPTAMANI !..de atunci este pe tratament cu hidrocortison si astonin, si face analize 17oh progesteron,testosteron ,sodiu,potasiu cam la 3-6luni....,pt a se stabilii corect doza de hidrocortison.
Daca nu ai doza corecta sau esti stresata,suparata sau chiar f. fericita,emotionata poti face criza adrenala.
Lipsa de cortisol te deshidrateaza!..nu este de glumit cu boala asta !...un doctor bun endocrinolog gasesti la parhon sau la medlife favorit din drumul taberei !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paul (acum 3 luni)

Bună ziua, un nr de contact ca și eu am aceiași problema mulțumesc 🙏

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: