Sarcina si tiroida

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de cosmin moise cu 10 ani in urma

Buna ziua,

Sotia mea este insarcinata in 7 saptamani si la analizele pentru sarcina I-a iesit TSH-ul mare 6.04.

Medicul ginecolog I-a dat trimitere la endocrine iar medical endocrinology I-a dat tratament cu EUTYROX 25 1pe zi. El spune ca nu influenteaza in mod negative sarcina ba chiar o ajuta sa evolueze normal.
Ce parere aveti este OK acest tratament, pot intervene problem in sarcina din cauza lui, poate avea bebelul de suferit din aceasta cauza????

Va multumesc pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

buna (acum 10 ani)

Buna, trebuie ca sotia sa fi ajuns la cel mai prost medic din tara caci este la mintea cocosului ca atunci cand THS-ul este marit este un exces de hormon si atunci nu se da da euthyrox.
Pana si in wikipedia scrie ca aceste hormon este contraidicat la hipertiroidie.

In plus in timpul sarcinii cele mai multe functiuni se autoregeleaza si interventia artificiala cu medicamente este aproape mereu gresita, caci corpul stie mereu ce face si de ce, insa medicii nu stiu deloc nici ce fac ei si nici medicamentele date.

Pe de alta parte: medicamentele nu se dau dupa analize ci dupa simptome. Cand nu exista simptome, deci cand corpul nu spune singur ca are probleme, medicamentele nu se dau.
Analizele sunt mereu pe moment facute si des sunt si gresite.
Analize facute numai o singura data si fara simnptome clare, nu sunt deloc un criteriu de prescriere !
Mai ales in sarcina!

Cu siguranta ca orice medicamet sintetic luat in sarcina afecteaza copilul si asta cu atat mai mult cu cate in aceste caz este vorba de un hormon artificial !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Oana Panfir MDr. Oana Panfir este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

In primul rand ar fi fost interesant de stiut daca sotia dvoastra a mai avut probleme sau analizele de tiroida au mai iesit modificate vreodata.
Foarte important: TSH marit nu inseamna hipertiroidie, ci hipotiroidie!!!!! Este un mecanism de reglare prin feedback negativ intre hipofiza si glanda (T3,T4 sunt secretati de tiroida, nu TSH)!!!! Deci, dupa analize, putem spune ca exista un grad de hipotiroidie care, intr-adevar, daca nu se corecteaza, afecteaza clar in mod negativ dezvoltarea fatului. Tratamentul cu Euthyrox trebuie urmarit de asemenea de medicul endocrinolog pt eventuale ajustari ale tratamentului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dezechilibrele hormonale.

cosmin moise (acum 10 ani)

Pana acum nu a mai avut problem sau nu a stiut de ele.
urmeaza sa faca analizele FT4,ATGO, ATP , va fi monitorizata in continuare de medical endocrinology, dar pana ajunge cu rezultatele medical a spus sa inceapa tratamentul cu EUTYROX 25 1/2 din pastiluta prima saptamana si dupa 1 pastila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum o luna)

Buna ziua! Sunt in aceeasi situatie, am tsh de 6 si sunt in a 7 a saptaman de sarcina. Am aflat abia ieri de am si inceput tratament cu Accu-Tyrox. Sunt foarte stresata, ma intreb daca acest tsh nu va afecta negativ copilul :( Stiti daca exista riscuri atat de grave ca cele pe care le gasesc pe internet, de eg retard mental sau pierderea sarcinii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: