Prea putini hormoni?

Dezechilibrele hormonale Pubertate intarziata Pubertatea intarziata la barbat
Intrebare postata de stormdesigner cu 12 ani in urma

Buna ziua.
Am si eu o intrebare. Se poate ca glandele endocrine sa nu produca destuli hormoni astfel incat sa nu prea ai atractie sexuala si sa nu se dezvolte organele genitale prea bine? Eu am 17 ani, si am fost la un endocrinolog dar acesta nu mia facut nicio analiza , a spus doa ca este pubertate in evolutie. Mi se pare ca penisul este prea mic. Ma gandeam sa iau niste testosteron, este indicat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Iuli (acum 12 ani)

Penisul creste pana la 18-19 ani, deci nu are acum marimea definitiva. Daca nu are sub 8-10 cm in erectie, nu sunt motive de ingrijorare. In nici un caz nu se pot lua hormoni fara prescriptie medicala, acest lucru este extrem de periculos, ca sa nu mai spun ca nu se gasesc asa de cumparat oriunde si oricum. Te sfatuiesc sa mergi la alt endocrinolog, unul mai serios, si sa ceri tu sa iti faca analize hormonale. Da, exista posibilitatea unei insuficiente hormonale si daca exista, trebuie tratata cat mai repede. Daca exista, la 17 ani e deja tarzior. Repede la medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stormdesigner (acum 12 ani)

buna ziua. multumesc pentru mesaj. as dori sa va mai intreb care sunt semnele atunci cand ai prea putini hormoni....dar a unei pubertati tarzi? se pot face testele separat sau trebuie mai intai sa consult un medic? daca merg la o clinica privata, testele acestea intra in pret sau sunt separate? daca sunt separate stiti cumva cam cat costa? multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

google (acum 12 ani)

Storm, daca vrei informatii, cauta pe Google. Scrie ''''pubertate tarzie'''' ''''dimensiuni penis'''', ''''dereglare hormonala barbatii'''' sau alte cuvinte de cautare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Testele se pot face "separat" dar este inutil, caci tu nu ai de unde sa stii cu exactitate care analize sunt necesare. Tot un e docrinolog trebuie sa te trimita la un laborator pt anumite analize. Gasesti preturi la analize hormonale spre exemplu pe site-ul Sanador, orientativ, dar e posibil ca unele sa fie decontate mai ales ca esti elev daca mergi la stat. In privat, consultatia si analizele se platesc. Intr-adevar gasesti pe google informatii despre pubertatea intarziata etc. La varsta ta, penisul si testiculele ar trebui sa se fi marit fata de perioada pre-pubertatii, sa exista pilozitate pubiana, axilara iar pe maini si picioare parul sa se fi ingrosat si indesit. Vocea trebuie sa se fi ingrosat si ea iar parul facial sa se dezvolte - exista deja mustata si apare incet si barba. Desigur, erectiile matinale, ejacularile nocturne sau prin masturbare sunt si ele prezente, impreuna cu un anumit libido, care difera de la om la om. Corpul creste in inaltime si in masa musculara, nu mai are aspectul de pre-adolescent. Sunt persoane care se dezvolta mai greu, dar un control endocrinologic serios este indicat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stormdesigner (acum 12 ani)

multumesc mult pentru ajutor. doctorii nu raspun pe forum?? sa nu e superi, doar intreb , informatiile tale au fost de ajutor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Mai raspund dar nu la toate intrebarile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristi (acum 10 ani)

Ce ai reusit cu doctorii/hormonii ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: