Poate sa ma ajute cineva?

Intrebare postata de Eniko12132721 cu 8 ani in urma - 7 raspunsuri
Grupurile de discutie din care face parte intrebarea: Dezechilibrele hormonale Otravire cu cianura

In urma cu 4 luni am fost diagnosticata cu hipotiroidie am facut tratament 1 luna dupa accea a trebuit sa-mi refac analizale si am hipartiroidie. am inceput sa i-au alt tratament inca o luna dupa care din nou a trebuit sa repet analizele.Doctorul mi-a spus ca asa-i ca slabesc ? Desi i-am explicat ca eu de fapt ma ingras,iar de un timp imi apar puncte de grasime pe tot corpul imi este rusine de cum am pielea spui ca este glaspapir si continui sa ma ingas. Va rog ajutati-ma!

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Spam
Categorie gresita
Abuz

Raspunsuri (7)

Nirolf (cu 8 ani in urma)

Problema medicinei moderne este ca trateaza simptomele si nu cauta sa elimine cauza. Una din cauze ar putea fi iodul, care ne este servit cu atata "dragoste". Excesul de iod poate cauza si cancer la tiroida.
Cautati sa aflati daca nu este asta cauza si daca este sa luati masurile necesare: inlocuiti sarea de bucatarie (care pe langa iod mai are si un antiaglomerant - ferocianat de potasiu - acesta la temperaturi peste 100 grd se descompune si asa va intoxicati cu cianura) cu sare pentru muraturi, limitati consumul de paine - care obligatoriu-fortat, tot de super-grijulii tipi care fac legea, contine sare iodata, nu consumati junk-food, adica fast-food si mezeluri care de asemenea contin o gramada de sare (si supimentul de iod).

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Eniko12132721 (cu 8 ani in urma)

Multumesc pentru raspuns ,dar oare este de ajuns sa schimb sarea si restul ca sa slabesc si sa-mi dispara punctele de grasime? Sau ar trebui sa ma duc si la un dermatolog?

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Nirolf (cu 8 ani in urma)

Cand este o problema de metabolism, nu cred ca un dermatolog te poate ajuta. Mai degraba gasesti ajutor la un nutritionist, daca cauza este intr-adevar din alimentatie, oricum nu se zice degeaba ca 2/3 din boli isi au originea in colon, sau la un endocrinolog, daca hipotiroidismul este cauzat de afectiunea altor glande endocrine.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Ionescu (cu 8 ani in urma)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Ionescu (cu 8 ani in urma)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Eniko12132721 (cu 8 ani in urma)

Multumesc mult .Sunt din Cluj Napoca sigur gasesc vreun medic bun.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
bogdan (cu 8 ani in urma)

Gasiti un endocrinolog bun. Daca sunteti din Cluj va recomand sa mergeti la Parhon. Pielea uscata si tendinta de ingrasare sunt consecinte ale unei Hipotiroidii. Ceea ce nu trebuia sa faceti este sa nu variati tratamentul cu hormoni in perioade sp***ate de timp. Hormonii tiroidieni se stabilizeaza in organism in minim 6 saptamani. deci daca ati inceput un tratament hormonal se recomanda repetarea analizelor si ajustarea doze dupa minim 2 luni. Altfel orice analiza facuta mai devreme nu este relevanta pentru ca organismul nu a stabilizat inca doza. Gasiti un endocrinolog bun, luati tratamentul ce vi-l prescrie, urmati-l minim 2 luni, faceti analizele si vedeti cum e. Un lucru cunoscut in endocrinologie este acela ca nu exista boli ci exista pacienti. Reactiile nu sunt asemenatoare de la un pacient la altul asa cum nu exista o formula matematica aplicabila in toate cazurile la fiecare pacient. In general dezechilibrele hormonale se repara greu si in timp prin incercari succesive. Adica, mai marim doza asteptam, vedem ce se intampla, mai micsoram si tot asa pana se ajunge la starea de echilibru. Poate parea ca se bajbaie dar nu este o alta metoda.
Succes! P.S. stiu ca pentru sexul frumos, ingrasatul este o mare problema. Esteticul este o problema dar credeti-ma ca in acest moment este cea mai mica problema pe care o aveti. Preocuparea principala trebuie sa fie sa va echilibrati hormonal si abia dupa aceea sa slabiti. Daca inaintea acestui dezechilibru erati o persoana supla atunci in momentul in care va veti echilibra hormonal veti reveni la forma initiala. Sau macar pe aproape. Nu luati hormoni ca sa slabiti, nu va jucati cu hormonii in speranta ca veti slabi. Va veti face mult mai rau.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.