Pilozitate in zona fetei

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de IONELA2287808 cu 16 ani in urma

Am de cativa ani o pilozitate in zona barbiei
ce se poate face pe plan intern dar si extern (in afara de pensare)?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Marius27888123 (acum 16 ani)

Epilarea cu ceara (efectul dureaza cam 2 saptamani) este o metoda mai recomandabila decat pensarea. Avantaje: Ceara subtiaza firul de par, si, in plus, rezultatul este mai durabil decat cel obtinut in urma pensarii.
Epilarea definitiva, cu laser sau IPL (Intense Pulsative Light) - functioneaza numai pe firele mai groase si inchise la culoare. In unele clinici (din strainatate, nu stiu in tara daca se recurge la acest procedeu), firele deschise la culoare sunt injectate cu squid ink (un lichid de culoarea cernelii, care se gaseste in compozitia sepiei) pt. a deveni vizibile - dar nu stiu sigur daca rezultatul (adica eliminarea definitiva a firelor de par astfel tratate) este garantat.
Electroliza (cea traditionala, cu ace) - este tot un fel de epilare definitiva, si, din cate am auzit, si cel mai sigur procedeu (desi de durata). Firele de par sunt injectate, la radacina, cu niste ace f. fine, care transmit un impuls electric ce le cauterizeaza.
Combinatia epilare laser/IPL si electroliza ar fi procedeul cel mai indicat (din cate am inteles, si din cate mi s-a recomandat de catre niste medici specialisti in domeniu, din strainatate).
Atentie!! Unele persoane care practica epilarea cu laser v-ar putea recomanda/sugera etc, sa va radeti cu lama (sa va barbieriti adica) forele de par faciale - sa NU faceti vreodata aceasta greseala ENORMA si IREMEDIABILA (indiferent catar insista si cat ar incerca sa va convinga si sa va bata la cap - nu urmaresc decat profitul lor, se gandesc probabil ca asa or avea clientii asigurati pe viata, sau nu stiu ce poate fi in capul unor asemenea persoane, numai creier nu)!! Mai bine schimbati clinica, mergeti in alta parte, decat sa le ascultati astfel de sfaturi complet GRESITE si ABSURDE, STUPIDE!!
In fine, ar mai fi cremele decolorante, pe baza de peroxizi etc (gen Karaver si altele). O crema buna ar trebui sa aiba un efect durabil (de pana la 2 saptamani, uneori chiar si o luna, depinde).
Sa nu incercati creme epilatoare, pt. ca au cam acelasi efect ca si barbieritul, adica oribil!!
Pensatul, cremele, barbieritul au F. multe dezavantaje! Efectul este ca firele de par cresc la loc F. rapid si mai groase, si mult mai dese (se observa de multe ori chiar si cate 2-4 fire de par care cresc intr-o singura radacina!)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 16 ani)

Mai exista si varianta consultului endocrinologic si a investigatiilor pentru a se regla prin tratament hormonal afectiunea.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana141 (acum 16 ani)

Sincer, nu as recomanda tratamentele pe baza de hormoni, pentru ca am auzit ca au efecte F. neplacute. De exemplu, am intalnit unele persoane care dupa ce au urmat unele tratamente cu medicamente precum Euthyrox si Medroxiprogesteron (sau Progesteron), ajunsesera la disperare, fiindca pilozitatea faciala li se INRAUTATISE, de fapt!!...
Poate ca exista si alternative, unele remedii mai naturale (sau mai neconventionale etc), depinde...
Dar, pana atunci, tot epilatul (sau, de ce nu, decolorarea) ramane singura solutie imediata si viabila...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina606 (acum 16 ani)

am aceeasi problema si am incercat destule!cel mai eficient este sa te epilezi cu ceara la un salon!acolo vei primi tot felul de sugestii...dar cel mai bine EPILEAZA.oricum rezultatul va fi acelasi si te costa mai putin! succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana519 (acum 15 ani)

nici eu nu recomand tratanente pe baza de medicamente va spun ca am patito pe pielea mea si acum ma rog cum sa scap de pilozitatea asta cu care ma confrunt de 5 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristiqq20 (acum 13 ani)

VEZI AICI GHIDUL COMPLET NEOBUX

SITE-URILE PTC (PAID TO CLICK)
Probabil mulți dintre voi au auzit de aceste site-uri PTC, care te plătesc doar pentru a face click pe anumite reclame. Unii au încercat aceasta metodă, insă s-au lăsat foarte repede, din cauza profitului mic pe care îl încasau, la început.
De ce credeți că mi-am irosit timpul pentru a scrie acest articol, când puteam face altceva mai distractiv ? Simplu! Pentru că imi pasă de cei care încă mai caută o metodă eficientă de a face bani de acasă, și care nu necesită o investiție preliminară.

DESPRE NEOBUX http://www.neobux.com/?r=cristiqq20
Vă prezint Neobux, cel mai sigur, mai performant si mai corect site PTC (Paid To Click), cea mai simplă metodă de a face bani pe net, doar vizualizând câteva reclame zilnic. Pentru a te convinge că acest site chiar plătește membrii (fiind, de asemenea printre putinele site-uri PTC care platesc), poți vedea AICI cateva mii de dovezi de plată, postate de către membrii mulțumiți de acest serviciu.
Puteți observa acolo chiar și una dintre cele mai mari plăți efectuate către un user, și anume suma de 5004$ (da, cinci mii patru dolari).
Site-ul plătește membrii cu 1 cent pentru fiecare reclamă vizualizată pentru 30 secunde. Pe zi sunt afișate maxim 7 reclame, pentru conturile Standard, si dublu pentru cele Golden.

REFERRALII http://www.neobux.com/?r=cristiqq20
Acum poate vă întrebați, oare cum au făcut oamenii aceia atâția bani, câștigând nu mai mult de 10 cenți pe zi? Răspunsul: i-au investit in referrali !
Ce sunt acești referrali? Oameni care fac bani pentru tine, ca și niște angajați ai propriei tale firme. De pe urma unui referral câștigați 0.5 cenți (Standard) sau 1 cent (Golden), pentru fiecare reclamă vazută de acesta.
Referralii se pot cumpăra direct din contul tău Neobux, cu banii câștigați de tine din efectuarea click-urilor, sau cu bani transferați din contul PayPal ori AlertPay, iar cei inactivi pot fi reciclați (înlocuiți cu alții activi) oricând, pentru doar 8 cenți.

CÂT POT CÂȘTIGA? http://www.neobux.com/?r=cristiqq20
Să dăm un exemplu: Ai dat timp de două luni , zilnic, click pe câte 10 link-uri, deci ai câștigat 60x10=600 cenți , adică 6$. Din acești 6$, 5$ ii poți investi, cumpărând 20 referrali pentru o lună, iar 1$ iți rămâne în cont. Dacă cei 20 referrali vor face zilnic click pe cate 5 reclame, după doar o lună, vei câstiga de pe urma lor o sumă de 5x0.5x20x30=1500 cenți, adică 15$ ! (pentru membrii Golden se va dubla aceasta sumă). Deci triplu față de cât ai investit.
Nu e rentabil? Dar dacă ai avea 100 referrali, cu o media de 5 click-uri pe zi? 5x0.5x100x30=7500 cenți, adică 75$ pe lună! cu doar 100 referrali !

CUM PRIMESC BANII ? http://www.neobux.com/?r=cristiqq20
Neobux este singurul site PTC care plătește membrii instantaneu, în unul din conturile PayPal, AlertPay sau Netellers. Plata se face atât de repede încât de la cererea de plată până la primirea sumei respective, toate operațiunile au loc în mod automat, astfel încît totul nu durează mai mult de 2-3 secunde.
Metoda cea mai folosită în România pentru extragerea a banilor din contul Neobux este prin PayPal. Ce reprezintă Paypal? PayPal este un serviciu de plați online, care vă permite să trimiteți și să primiți bani online. Acest serviciu a fost lansat în anul 1998 și a fost cumpărat de Ebay în 2002. PayPal este acceptat în prezent de toate marile magazine și servicii de pe internet (deci puteți face cumpărături online, cu bani direct de acolo). PayPal este ca un cont bancar. Singura diferență este că printr-un cont Paypal totul se realizează electronic, din fața calculatorului, prin intermediul unei conexiuni la Internet. Folosirea plăților pe site-uri web, din contul PayPal, reduc la minimum posibilitatea fraudelor în defavoarea utilizatorului.
Îți poți deschide si tu un cont PayPal, de aici, oricând, gratuit, fără a necesita obligatoriu un card bancar. Pentru persoanele fizice, care nu dețin afaceri online, este recomandat un cont de tip Personal.

VREAU SĂ ÎNCEP CHIAR ACUM!
Ne bucură această veste! Ok, hai să începem! Pentru a crea un cont la Neobux fă click pe bannerul lateral din partea de sus a acestei pagini, sau accesează : http://www.neobux.com/?r=cristiqq20 Dacă nu ai ajuns direct pe pagina cu câmpurile de îngregistrare, fă click pe "Register now", din coloana galbenă.
Pentru completarea câmpurilor folosește următoarele date:
Username: Numele de utilizator dorit
Password: Parola dorită
Password confirmation: Aceeaș parolă ca cea de mai sus
Email: Adresa ta de Email
AlertPay/PayPal Email: Adresa de email cu care te-ai înregistrat la PayPal
Birth Year: Anul nașterii
Image Verification: Literele care apar in imagine

După apăsarea butonului "Continue", vei primi pe adresa de Email introdusă mai sus, un cod, pe care va trebui să-l intruduci in câmpul "Validation code for: [Email]", apoi să introduci în câmpul "Image Verification" literele din imaginea respectivă, si la un final să apeși butonul "Finish registration".
Atentie! La logarea pe site există un câmp numit "Secondary password", care va trebui lăsat gol, dacă nu s-a activat in prealabil această parolă, din setările contului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: