Noduli tiroidieni

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de cu 14 ani in urma

Buna ziua,
In urma unui control medical de rutina, in decembrie 2008 mi s-a descoperit pe lobul drept al glandei tiroide o formatiune nodulara heterogena, hipervascularizata, tisulara cu mici zone lichidiene, polar superior prezentand calcificare de 7-8 mmm diam. (70% din dimesiunile lobului). Mi s-a recomandat extirparea nodulului cu o parte din lobul tiroidian drept, prin operatia. Nu am facut nici un tratament.
Luna acesta, am facut un alt ecograf si s-a constatat ca si la lobul stang exista o ecostructura neomogene, iar lobul are o vascularizare crescuta. Mi s-a recomandat de urgenta operatia si extirparea glandei tiroide.
In octombrie sunt programata pentru operatie. Poate cineva sa imi dea cateva informatii despre operatie si despre perioada postoperatorie?
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

raluca (acum 14 ani)

Buna Vali,
Incearca sa completezi o fisa medicala in care sa scrii tot ceea ce te doare, iar un medic de pe acest site iti va raspunde cu siguranta. Nu stiu cati dintre cei de pe forum au trecut prin asa ceva, si nu stiu daca iti vor raspunde chiar la problema pe care o ai. Cel putin stiu ca un medic iti va scrie ceea ce te framanta pe tine. [url=//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul]SfatulMedicului.ro - formular de consultatie[/url]
Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena794117188 (acum 14 ani)

La fel ca tine, si eu sunt programata pentru operatie, din aceleasi motive: Mai multi noduli pe lobul stang si doi noduli de dimensiuni mari pe lobul drept. In plus la mine este vorba de o hipertrofie a tiroidei. Am fost diagnosticata cu tiroidita hashimoto, guse multinodulara si hipertiroidie. De obicei tiroidita hashimoto nu se opereaza pentru ca raspunde bine la tratamente, dar pentru celelalte doua diagnostice este nevoie de extirparea tiroidei. Voi fi operata la Cluj. Din informatiile mele, dupa internare , doua /trei zile se fac toate investigatiile paraclinice , se administreaza un tratament preoperatoriu, iar a treia sau a patra zi vine operatia. Dupa doua zile externarea. Totul dureaza cam o saptamana. In cazul extirparii (tiroidectomiei) , va trebui sa iau o patila pe zi, toata viata. Tot e mai bine ca si acum cand iau cu pumnul calciu, Mg. si alte pastile pentru a ma mentine la linia de plutire. Iti doresc si tie, multa sanatate si curaj. Emma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miry (acum 13 ani)

la ce doctor te-ai operat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabyluca (acum 14 ani)

no bine izabela, eu tot astept un raspuns de la medicii astia de mam saturat,ma uit ddin 5 in 5 minute si nimic si tu mai zici k o sa raspunda un medic cu siguranta. da de unde am inceput sa cred k toate siturile sunt false, isi bat joc de noi,la 25 ani cred k asi putea suferi de tiroida si explic K p***a presupusului medic aproape plangand in timp ce ii scriam sintomele care le am, si ce, nimic nici un raspuns, si tu ,CU SIGURANTA ITI VA RASPUNDE CINEVA.. uita k nui asa sunt niste falsi si astia k toti ceilalti. OAMENI BUNI TREBUIE SA MERGEM DIRECT LA SPECIALISTI NU LA SIMPLU MEDIC DE FAMILIE SAU SA LE ZICEM SINTOMELE LA SPECIALISTII ACESTUI SITE, K E VB DE VIATA NOASTRA. AICI CONSIDER K SUNT BATAIA DE JOC A ACESTOR PERS. sunt la al treilea tratament care il fac (tratamentul dat de medicul de familie, care dupa parerea mea e un fraier care nu are ce cauta in acest domeniu) primul cu ibficuprofen pt k sa crezut k e vb de o inflamatie in gat, al doilea puternic-cate 4 pastile la fiecare 8 ore nimc egal cu zero, acum al treilea care dureaza iara 20 de zile cu cel mai puternic medicament (asa zice medicul) sa vedem dar nu cred k o sa fie bn, partea p***a e k nu pot merge la specialist fara trimitere de la el (nu sunt in tara si aici nu e k la noi sai banu si esti in fata) si asa mai departe tratamente peste tratamente , voi ce parere aveti sunt normali acesti medici, ce fac baga pastile in tine care nau niciun Dumnezeu si pt ce pt nimic. ce vor .asteapta sa mori si dupa aia sa afle care e boala pe care o ai.asa stau seara se seara si ziua cand am timp uitanduma pe toate siturile si nimic, numai bataie de joc din toate partile,persoane in cauza - va doresc tot binele din lume, si aveti grija de sanatatea voastra, cine crede k ma poate ajuta cu un sfat sau sa discute pe aceasta teme tiroida ma puteti contacta la [email protected] sau mos_nita10.O VIATA BUNA PT TOTI SI MULTA SANATATE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amy204you (acum 14 ani)

buna!numele meu este amalia si in urma cu un an am avut aceiasi problema ca si tine. as dori sa stau de vb cu tine. [email protected] sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: