Nodul tiroidian raspuns medic

Dezechilibrele hormonale Tumorile tiroidiene
Intrebare postata de MadaC82 cu 12 ani in urma

Mi-am facut de curand mai multe echografii.As vrea sa va intreb daca medicul endocrinolog in baza unei echografii tiroidiene considera ca exista o suspiciune de cancer tiroidian,ce analize pot sa-mi fac in afara de biopsie?As mai vrea sa va intreb ce reprezinta microcalcificarile?In urma cu o luna mi-am facut si calcitonina si o aveam mai mica de 3.Ce analize mai pot face pentru a putea sti concret daca acest nodul pe care il am din 2008 a devenit malign sau e pe cale sa devina malign?Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

luki (acum 12 ani)

marcarii tumorali,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MadaC82 (acum 12 ani)

Calcitonina e unul din acei markeri.In afara de celalalt marker,ce mai pot face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei MAndrei este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Nodulii nu devin maligni, ei sunt sau nu sunt maligni.

Prezenta microcalcificarilor este considerata un element de suspiciune, insa argumentele echografice de malignitate pentru nodulii tiroidieni sunt nespecifice.

Investigatia esentiala este punctia-aspiratie cu ac subtire (care nu e o biopsie); diagnosticul de certitudine pentru malignitate este doar examenul anatomopatologic pe piesa de rezectie chirurgicala..restul sunt povesti :)

Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dezechilibrele hormonale.

MadaC82 (acum 12 ani)

In 2008 mi s-a facut aceasta punctie si nu era nodul malign,ci benign.De cate ori se pot face aceste punctii?Domnul Ioachim m-a salvat de la operatie in 2008 facandu-mi punctie,dar nu mai pot sa dau de dansul la telefon.Nu stiu cine mai face punctii in Bucuresti.Poate ma puteti indruma la un alt medic disponibil.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei MAndrei este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Practic orice endocrinolog serios poate face o punctie. Asa cum am spus mai sus punctia nu poate determina caracterul malign sau benign al nodulului, ea este orientativa. Astfel, daca anatomopatologul a caracterizat frotiul obtinut prin punctie drept "benign", sansa ca nodulul sa fie malign este de sub 1% si se urmareste clinic/echografic, fara a repeta neaparat punctia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MadaC82 (acum 12 ani)

Pe data de 10.12.2008 in urma ecografiei tiroidiene aveam:lobul tiroidian drept cu Fi L 32 mm AP 14 mm cu echostructura normala.La nivelul istmului tiroidian si lobul stang se observa o formatiune tumorala bine delimitata cu Fi 45/30 mm cu aspect neomogen cu mai multe zone transsonice in interior,bogat vascularizata.Pe data de 15.12.2008,domnul Ioachim mi-a facut punctie si mi-a aspirat 1 ml coloid hemoragic.Diagnosticul citologic prezenta epitelii foliculare tipice/atrofice,arii de colesteatom cu rare impregnatii calcare de tip distrofic,moderata siderofgie,moderat si parcelar marcat infiltrat inflamator cronic sclerogen perifolicular,coloid abundent:nodul adenomatos folicular foarte bine diferentiat fond coloid hemoragic vechi sclerocicatricial ,transformare chistica partiala ,arii de resorbtie posthemoragica.Nota laboratorului:reducere partiala in volum cu aspect stabil la 45 ” dupa punctie risc moderat de recidiva hemoragica intranodulara.Se sugera control clinic si ecografic foto la 6 luni,reevaluare prin punctie sau evaluare chirurgicala in conditiile cresterii ulterioare in volum.Pe data de 24 iunie 2009 in urma consultului clinicopatologic se constatau urmatoarele:reducere in volum a leziunii chistice cu aspect regresiv dimensional la cca 10.3/8.4 mm-0.28 cmc vol estimat,contur nodular foarte bine delimitat,continut hipoecogen neomogen.Nota laboratorului:risc moderat prezent de recidiva hemoragica intranodulara,se sugera control clinic si ecografic foto la 6 luni,eventual evaluare prin citopunctie la 18-24 luni dupa prima punctie,daca se considera necesar.Pe 7.07.2010 lobii tiroidieni aveau contur regulat LTD =3,7/1,5/1,8cm,structura normala.LTS=4,2/2,2/1,3 cm cu formatiune nodulara hipoecogena in regiunea istmului cu Fi =9,5 mm bine delimitata.De curand mi s-au gasit microcalcificari.Nu am inca rezultatul ecografiei tiroidiene.Ce analize pot face in continuare sau cum pot afla daca am sau daca voi avea cancer asa cum mi s-a spus?Nu gasesc un medic care sa-mi faca punctie.Ce dezavantaje are o operatie de scoatere a unui nodul tiroidian?Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MadaC82 (acum 12 ani)

Analizele imi ieseau normale in 2009.Anti-tiroglobulina 24,2, Anti-TPO 10.22,FT4 17,34,TSH 1,63.Am facut de curand TSH si mi-a iesit in limitele normale ca si calcitonina.Pe data de 4 .01.2010 mi-am facut o ecografie mamara si in urma examenului ecografic,au reiesit urmatoarele:tesut glandular cu aspect in limitele varstei,ecodens in cadranele superoexterne ,inferoextern stang se evidentia o formatiune ovalara de 14/5 mm,cu ax lung paralel cu suprafata cutanata,cu ecogenitate scazuta neomogena prin prezenta de fine travee si cu contur poliarcuat (fibroadenom?),fara adenopatii axilare.Pe data de 07.02.2011,in urma ecografiei genitale,s-au constatat urmatoarele:vezica urinara cu pereti subtiri elastici,integri,uter cu Fi 78/38 mmin pozitie mediana cu structura fibromatoasa ,ovarul drept cu structura omogena cu Fi 24 mm,ovarul stang cu structura omogena cu Fi 25 mm.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MadaC82 (acum 12 ani)

Tiroglobulina o am de 8,7 ng/mL- trebuie sa fie mai mica de 78 ng/mL.La ecografia din 28/06/2011 diagnosticul era de gusa nodulara non-toxica.Pancreasul nu s-a vazut clar.S-au observat chisturi de 5,3 mm pe uter si s-au mai gasit in ambele ovare chisturi,cel mai mare masura 6 mm.In urma ecografiei la san s-au gasit un nodul de 12.3/4 mm in sanul stang si 5.8x4.7 mm in sanul drept.Calcitonina e in limitele normale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MadaC82 (acum 12 ani)

As vrea sa stiu daca sunt insarcinata in 2 luni si daca as face avort,pot sa nu mai am copii niciodata?Care sunt riscurile?Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luki (acum 12 ani)

sunt femei care au facut intrerupere de sarcina sii nu au mai ramas gravide,dar sunt sii care au mai ramas.tu trebuie sa hotarasti,consulta sii un specialist

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 12 ani)

cu tiroida ce-ai facut? te-ai operat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MadaC82 (acum 12 ani)

nu m-am operat,dar nici nu m-am mai dus la medic.Am facut intrerupere de sarcina si nu ma mai dor sanii.Si acolo aveam noduli.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Sterea (acum 11 ani)

Mada, daca inca mai cauti un medic bun pentru tot ce inseamna analize, screening, punctii tiroidiene si tot ce tine de afectiunile tiroidei, mai ieftin si cu mai putina coada decat Dr Ioachim de la Parhon, ti-l recomnd pe Dr. Alexander Barac, specialist in medicina nucleara la Offenbach si care da consultatii si face punctii la FamilyClinic, Pipera, ori de cate ori este solicitat. Are cabinet si in Germania, dar vine lunar in Romania, la clinica de care iti spun. Eu il stiu din Germania, dar acum imi fac controalele in Romania. Este un medic excelent, cu multi ani de practica in domeniu, iar punctia la dumnealui este cu muult mai ieftina decat la Dr. Ioachim. In plus te programeaza imediat. Daca te intereseaza, imi lasi vorba si iti dau si coordonatele dumnealui. Clinica nu este departe, chiar vis-a-vis de Jolie Ville din Pipera. Mie mi-a schimbat viata omul asta. Cinste lui.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cornel Cristescu (acum 11 ani)

@Alina Sterea:pot sa confirm cele spuse de tine in ceea ce-l priveste pe doctorul Alexandre Barac.Este un profesionist desavarsit si-l recomand oricui are probleme.Pentru cei interesati de o programare la doctorul Barac,intrati pe pagina de Facebook FamilyClinic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramona Popovici (acum 11 ani)

De la prietenii mei din Germania am aflat de domnul doctor Alexandre Barac.Sunt din Constanta si aici,la malul marii,nu prea avem endocrinologi.Am reusit sa prind o programare la doctorul Alexandre Barac pentru inceputul lui 2013.FamilyClinic este in Pipera,strada Erou Iancu Nicolae,124,vis -a vis de Jollie Ville.Cine doreste o programare,o poate face si online,la adresa:[email protected].

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monade (acum 11 ani)

M-am programat la Family Clinic la dr. Alexander Barac pt 21 februarie.

Am o gusa polinodulara, depistata inca de cand eram studenta, 22 de ani, acum am 61. Diagnosticul a fost de hipotiroidie. Am cam neglijat, asa ca ultimul control l-am facut in iunie 2006 la Institutul Parhon la prof dr Dumitrache. Atunci am facut si punctie, mi-a fost punctionat un singur nodul, cel mai voluminos, am cel putin 4 noduli pe dreapta si cam tot atatia pe stanga. Am facut tratament cu eutyrox 25 mg.

Acum doua luni am avut probleme, aritmie si cateva pusee de hipertensiune, Toti medicii care m-au vazut atunci, au remarcat gusa pt ca se vede mai ales pe partea dreapta am un nodul de 4, 3 / 2, 4 cm. Punctia de acum 7 ani a relevat un continut lichid vascos sanghinolent, era benign, dar nu a evoluat, are aceeasi marime. Am fost la un serviciu de endocrinologie intr-un spital public, nu voi spune unde pt ca am avut si unele surprize neplacute, dar nu generalizez, am facut totusi multe investigatii in mai multe servicii, endocrinologie, cardiologie, pneumoftiziologie, mai multe ecografii, etc. pe ansamblu am fost foarte multumita.

De la endocrinolog nu am primit un diagnostic inca, am recomandare pt punctie la dr Ioachim la Parhon. Am aflat ca se plateste si trebuie si asteptat. Am totusi niste dubii. Din cate am citit pe net, am intrat pe site-uri franceze in special, puntia nodulilor se face punctual pe nodulii suspecti ecografic sub ghidaj ecografic. Acum 7 ani, mi-a fost punctionat doar nodulul mare care e palpabil si visibil, e de fapt un chist si probabilitatea ca sa fie malin e aproape zero. Ar putea sa-mi spuna cineva de pe acest forum si care a facut aceasta punctie recent, daca dr Ioachim face punctie ghidata ecografic ?

Eu am si alti noduli, cu diametre 11, 14, 12 mm, , care nu se palpeaza si nu sunt vizibili, sunt in spatele celui mare, care pot fi punctionati numai ghidat pe ecograf.

De aceea am facut programare la dr Barac, am aflat pe net ca face punctie ghidata ecografic., dar si pt ca e mai ieftin fata de dr Ioachim, 100 euros imi pare mult.

Deasemenea, daca cineva de pe forum a fost la dr Barac pt consultatie eco si punctie, poate ar putea sa-mi dea detalii ale desfasurarii investigatiilor. E un medic bun ? Pune si un diagnostic ? Cat timp dureaza investigatiile ? E aglomerat, se asteapta mult ? In cazul meu, as vrea sa stiu daca se impune tiroidectomia totala sau ablatia nodulilor sau poate nu trebuie de loc intervenit chirurgical. Acum 7 ani, nu era cazul de operatie.

Multumesc.

Dupa ce voi merge la Family Clinic, voi fi si eu in masura sa impartasesc experienta mea celor interesati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nana (acum 10 ani)

am un nodul tiroidian partea stinga nu este toxic si nu e vascularizat ce riscuri are interventia chirurgicala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 10 ani)

am facut de curand o ecografie tiroidiana si am aflat ca am un nodul de 2,3cm hemoragic si multe alte chisturi .din cate am inteles nodulul s-a spart dar nu inteleg atunci cum s-a mai vazut la eco .ar fi fost mai bine sa ramana intreg sau nu e bine deloc .ce sfat puteti sa-mi dati ?medicul mi-a recomandat tratament cu eutirox si dostinex ,o luna pana la urm .control.bineinteles am facut si celelalte analize corespunzatoare .r m n si de sange (glanda hipofiza ,etc)ce parere aveti si cam pe unde ma aflu in ecuatie .va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pana madalina (acum 10 ani)

Am facut ecografie tiroidiana si am aflat ca am un nodul3mm ,am facut si analizele fsh 7,820 lh 7,920 tsh 3,020 atpo 10,580 calcitonina 2,00 prolactina 630,700 .am fost la control si mia dat 3 luni eutirox daca in perioada asta nu se diminuiaza trebuie operat.imi doresc un bebe dar cred ca mai trebuie sa astept .trist

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Natalia (acum 9 ani)

Buna ziua, am 30 de ani, sufer de glanda tiroida si mia-am facut niste analize care mi-au iesit T4-7,9 TSH-2,9 TPO-39,9 imi poate spune cineva exact ce am si tratament as putea urma, Va multumesc anticipat!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: