Lipsa menstruatiei

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de Sealexa1 cu 11 ani in urma

Buna ziua,
Ma confrunt cu o problema care nu stiu cand se va rezolva. Eu nu am menstruatie fara anticonceptionale si nu mai vreau sa mai iau astfel de pastile. Am fost la medicul ginecolog, mi-a dat Utrogestan si vitamina A si E, dar degeaba - tot nu am avut menstruatie. Am ajuns la endocrinolog unde mi s-a depistat o hipotiroidie si urmez tratament cu eutyrox si aspacardin si nici de aceasta data nu am menstruatie. urmez tratamentul dat de endocrinolog de cateva luni. Acum mi-a spus sa iau cinci zile Duphaston si nu stiu daca sa iau sau nu...deja imi este teama sa mai incerc. Ginecologul mi-a spus ca am un uter mic si din aceasta cauza nu am menstruatie (amenoree secundara). Ce ma sfatuiti sa fac? Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare un raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Ca metode alternative pot fi si curele balneoclimaterice (spre exemplu cele de la Sovata), acupunctura si regimul alimentar.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dezechilibrele hormonale.

Daiana (acum 11 ani)

Si eu am avut aceeasi problema si am fost la endocrinologie si mi-a dat Duphaston si mi-a venit menstruatia. l-am luat timp de un an iar acum imi vine in fiecare luna. Deci mie mi-a fost bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: