Etiologie: dereglare hormonala?

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de dr.ana87 cu 11 ani in urma

Buna ziua. Am 25 de ani si recent am fost la endocrinolog, dar consultatia sumara si expeditiva m-a lasat cu problema nerezolvata si cu un gust amar. Banuiesc o dereglare hormonala, dar nu stiu ce analize sa fac, ca sa nu mai zic ce dr specialist endocrinolog sa consult. Semnele clinice subiective sunt: incetinirea metabolismului in sensul ca diger greu mancarea, scaunele au aspect moale, am crmape si dureri abdominale(am urmat trat gastro pt gastrita, colon iritabil si reflux gastroesofagian, insa am reusit sa ameliorez, nu sa scap de "burdihanul aparut"); am abdomenul balonat mai mereu, mainile si picioarele reci; sunt iritabila, nervoasa, agitata fara un motiv anume(ca o indispozitie generala), uneori am scaderi bruste ale T.A., pulsul este normal. Nu sufar de boli cardiace si nu iau medicatie pt afectiuni cardiace. Am mucoasele uscate mai mereu, ma trezesc noaptea sa urinez 1 - 2 ori / noapte; parul este fragil si unghiile sunt casante. In ultimele 6 luni am luat 10-12 kg in greutate, cantonate pe abdoment, fese si coapse. Ma ingrijoreaza cel mai tare starea de nervozitate, deprimare, indispozitie si faptul ca nu ma pot alimenta corespunzator pt ca ma balonez. Nu pot manca varza, ardei, castraveti, pentru ca efectiv "ma umflu". In urma cu 2 ani am facut o operatie de apendicita, de atunci au inceput simptomele digestive. La echo si exam clinic la gastro a fost ok. Analizele de sange sunt toate f bune, mai putin calciu seric 3.95. Nu am hepatita nici HIV; au fost investigate anual. Hormonii tiroidieni au iesit la analize in limite normale, banuiam o hipotiroidie, insa se pare ca NU asta este cauza! Medicul de familie mi-a recomandat endocrinologia. Deci: catre ce analize / afectiuni trebuie sa ma indrept? De la ce sa fie pornit acest dezechilibru general? Nu iau anticonceptionale; am facut un avort in aug 2011. Am multiple alergii, dar ma tin la distanta de alergeni. Am facut un amalgam aici de analize si de simptome. Daca se poate, as avea maaaaaaaaare nevoie de opnia unui specialist. Va rog. Ma intereseaza sa depistez si sa tratez cauza, nu sa tratez niste efecte .... De fapt, asta e lucrul care conteaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

ana-maria (acum 10 ani)

Draga dr Ana, nu stiu daca ti-ai reglat intre timp eproblemele de sanatate. Mie legatura alergii - ingrasare si celelalte simptome imi inspira o dereglare tiroidiana, eventual o boala autoimuna - hashimoto. E extrem de frecventa la femei, poate nu asa de tinere, dar oricum.

Te sfatuiesc in caz ca n-ai actionat poana in prezent sa faci urmatoarele analize
TSH, T3, T4, FT3, FT4 ( foarte importante, astea cu F, daca ai probleme cu banii fa-le mai degraba pe astea: Free T3 si Tp si neaparat Anti TPO. Si cortizolul. Pentru analiza cortizolului n-ai voie sa bei cafea, si neaparat cat mai devreme dimineata. Ora 7 eventual, si fara stress, altfel iese compromisa analizas. Celelalte, analizele de tiroida n-au nici un fel de problema, poti sa le faci la orice ora. Trimite-mi analizele pe: [email protected] Succes! Ana-Maria
Banuiesc o diminuare a activitatii tiroidei, posibil din cauza bolii autoimune. Tiroida functioneaza antagonist cu cortisolul, de-aia ingrasarea pe burta. De-aia si alergiile eventual, disi alea sunt mai complicate. Nasul uscat noaptea e tot de la alergii.

Pentru alergii - in 80 la suta din cazuri - idiopatice, te sfatuiesc un tratament homeopatic.

Din pacate asta nu poate fi transmis asa, hopa-tropa, e individualizat si e nevoie de cineva cu experienta sa te "citeasca". Cunosc un bun alergolog homeopat in Bucuresti. doctor Simu. Daca vrei, iti dau datele de contact. La altceva nu se prea pricepe, dar la alergii e piua-ntai in Romania. Bafta, scrie-mi daca vrei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: