Dereglare de la anticonceptionale?

Intrebare postata de cheers cu 7 ani in urma - 1 raspuns MExista raspuns de la medic
Grupurile de discutie din care face parte intrebarea: Dezechilibrele hormonale

Buna seara!
Am luat anticonceptionale timp de 3 ani si jup***ate,deoarece imi incepusem viata sexuala si aveam menstruatia abundenta(7-8 zile).Acum 2 luni am renuntat la ele.Apoi mi-a venit menstruatia la 27 de zile,cum imi venea inainte de a lua anticonceptionale si a durat 8 zile.Urmatoarea menstruatie ar fi trebuit sa imi vina pe 25 octombrie(calculata tot la 27 de zile),insa mi-a venit pe 22 si este foarte redusa cantitativ,ca un spotting,maro inchis,uneori rozaliu(deja am 5 zile de menstra redusa,folosesc 2 tampoane in 24 de ore,in loc de 5-6 cat foloseam inainte).As dori sa stiu daca acest fapt se datoreaza unei dereglari din cauza pilulelor,organismul meu isi revine la normal sau poate fi sarcina??Am mai citit ca e posibila sangerarea si in cazul unei sarcini.Mentionez ca am si o sensibilitate mare la sani,nu suport nici sa fie atinsi.Insa eu exclud posibilitatea unei sarcini deoarece am folosit corect prezervativul,verificandu-l si dupa contact,insa in mintea mea sunt nenumarate intrebari si dubii.Tin sa precizez ca la medic nu pot ajunge decat in decembrie.Multumesc anticipat!

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Spam
Categorie gresita
Abuz

Raspunsuri (1)

Aceste modificari ale duratei ciclului menstrual apar frecvent dupa incetarea contraceptivelor, pana cand ovulatia se va regla( exista la nivel ovarian , foliculi in diverse stadii de dezvoltare ce se vor matura, unul pe luna, pentru a elibera ovocitul.) Un test de sarcina din urina te poate orienta daca este vorba de o sarcina.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.