Chist tiroidian

Intrebare postata de LilianaE cu 5 ani in urma - 2 raspunsuri MExista raspuns de la medic
Grupurile de discutie din care face parte intrebarea: Dezechilibrele hormonale

Buna ziua si multumesc
as mai avea o intrebare
intre analizele din 01.10 cand am avut TSH 2,2 si analizele din 13.11 cand am avut TSH 1,45 si la ecografie au aparut acei noduli noi, si primul nodul transformat in chist, urmasem o luna de tratament de la nefrologie de la Fundeni
- Cystone 1-0-1
- Total Cleanse Kidneys 1-0-1
- Axanum 1-0-0
- Detralex 0-1-1
- Crestor 0-0-1
si am luat in continuare Euthyrox de 50 mg dimineata

exista posibilitatea ca unul din aceste medicamente sa-mi fi afectat glanda tiroida si sa fi cauzat inmultirea si transformarea acelui nodul?

Este cazul sa intrerup tratamentul cu crestor?
multumesc
eu am citit prospectele si nu am gasit contraindicatii pt.hipotiroidism, insa am doua colege care au urmat un timp indelungat tratament cu Crestor si le-au aparut noduli la tiroida care au trebuit operati de urgenta crescand f.mari, si li s-a spus ca din cauza tratamentului cu Crestor

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Spam
Categorie gresita
Abuz

Raspunsuri (2)

Crestor poate influenta functia tiroidiana si de aceea se acorda o atentie mai mare atunci cand se administreaza celor cu hipotiroidism. De preferat este sa se evite administrarea sa in astfel de situatii.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Esti medic si vrei sa te promovezi?

Raspunde intrebarilor din grupul Dezechilibrele hormonale.

Inscrie-te aici!
LilianaE (cu 5 ani in urma)

pot sa inlocuiesc crestor cu Sortis? sau si acesta afecteaza functia tiroidei?
multumesc

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.