Tratament cu daparox raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de ana maria r cu 13 ani in urma

Buna ziua ,sant ana maria r am 35 ani.am facut un tratament de 8 luni cu daparox pt depresie.m am simtit f bine in urma tratamentului pe care l am termiinat in decembrie 2011.dupa cca 2 luni am inceput sa am iar simptomele depresiei.(dupa un episod de stres si oboseala).as dori sa stiu daca se poate sa ma simt asa din cauza intreruperii daparox ului si daca e cazul sa l reiau.aceste simptome le am avut si intr un moment cand am intrerupt brusc tratamentul din greseala doctorului.stare de voma ,ameteala ,imi tremura corpul ,nu am putere si nu pot manca.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (22)

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

nu ai un psiholog sau psihiatru unde esti in evidenta?

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara
Nimeni nu poate preciza daca ceea ce simtiti dumneavoastra este sigur efectul intreruperii acestui medicament.
Medicul curant care va stie si v-a consultat de atitea ori si care poate spune daca ceea ce simtiti dumneavoastra sunt efectele adverse ale intreruperii medicamentului sau se intimpla altceva
Faptul ca ati observat reaparitia simptomatologiei in urma unui episod de stress si oboseala pot fi emise cel putin 2 ipoteze: reaparitia simptomatologiei, reactivarea depresiei sau poate doar accentuarea simptomelor
Aceste lucruri pot fi lamurite asa cum am spus cu medicul curant
V-ar mai fi de ajutor si daca ati merge si la un psihoterapeut deoarece lucrul in terapie v-ar permite dumneavoastra ca atunci cind ve-ti mai intilni situatii de genul acesta sa puteti reactiona in alt mod decit cel pe care il stiti pina acum(despre care nu spun ca in acest moment este si constient) mult mai stabil si mai optimist ceea ce ar permite sa vedeti si ca medicatia va poate fi de ajutor o bucata de drum dar ca puteti merge mai departe si singura pe picioarele dumneavoastra
Nu spun insa ca este si foarte usor si ca efectele apar imediat ca acelea date de medicatie spun totusi ca efectele sunt mai de durata
De aceea in cazul unei depresii se merge in paralel cu tratament medicamentos si psihoterapie
Va doresc sa va fie bine

Liliana Puchea
Psihoterapeut
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : Bucuresti, str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22
www.psihoterapiecabinet.com.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana maria r (acum 13 ani)

buna ziua,nu am mai rasp pt ca m am simtit f rau.scz.am ajuns la un dr psihiatru la sp obregia.am reluat tratamentul cu daparox si sper sa mi revin.inca ma simt rau.nu inteleg ce inseamna psihoterapie si cum ar putea ajuta.(discutii? din ce imi spune cuvantul).la fel si cu homeopatie nu stiu ce inseamna.nu cunosc alte feluri de tratamente pt depresie decat cel cu daparox si lexotan la nevoie.sant mai noua in lumea asta intunecata a depresiei.multumesc mult .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adina (acum 10 ani)

stai linistita ai sa vezi ca iti revgii incet incet.incearca sa stai mai mult cu lumea si uitate la multe filme sau faze de ras te va ajuta f mult.eu am crezut ca nam sa ies niciodata din asta dar am reusit.sanatate si fii optimista ai sa vezi ca iti reviii.daparoxul te va ajuta mult si eu il iau si ma ajutata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana maria r (acum 13 ani)

buna artur.nu spun ca nu ai perfecta dreptate.eu ce sa mai zic ca am intrat in sevraj din cauza greselii doctorului?si starea de sevraj ,numai cine o cunoaste ,ma poate intelege.este groaznicaaaaaaaaa.cred ca esti f la curent cu aceste lucruri.imi dau seama din ce spui.dar ..........nu pot spune ca fara ajutorul acestui doctor,mi as fi revenit.am fost intr o depresie urata,poate chiar faza ff grava si cu tratamentul dat de acest dr mi am revenit.apropo de greselile doctorilor....nu il pot uri pe doctorul care mi a gresit tratam (mi l a oprit brusc).doar imi amintes mereu in ce hal am ajuns la el ,iar el m a pus pe picioare.in concluzie:nu am nici eu cea mai mare incredere in toti medicii,si nu i vad ca niste zei,dar fara ajutorul lor,sant cele mai numeroase cazurile cand boala se agraveaza.tu ce ai face daca ai fi in locul meu?stii vreo cale spre bine?....sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

cred ca dna psihoterapeut Liliana a explicat f bine si acum stie ceea ce are de facut

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara.
Ce este psihoterapia?
Cel mai nimerit ar fi intii sa merigem la radacina cuvintului unde putem vedea ca este compus din 2 cuvinte –psiho si terapie
Cuvântul psihoterapie provine din greaca veche- psychē, însemnând spirit, suflet sau răsuflare și therapeia sau therapeuein, a vindeca sau a îngriji..
Astfel ca terapia sufletului, vindecarea lui sau ingrijirea lui sunt aspecte ce tin de acest domeniu
Asemeni medicului care a invatat sa poata descifra tainele corpului uman- ale corpului fizic si astfel sa poata vedea rana, interveni si ajuta organismul sa se vindece, asa si psihoterapeutul a invatat si are instrumentele necesare pentru a putea interveni asupra ranii sufletului astfel incit sa se poata curata si vindeca
Care ar fi urmarea?
Apare vindecarea ranilor sufletesti, scapind de himerele care nu ne lasa sa ne desfasuram optim viata de zi cu zi
Ba mai mult se intimpla adesea sa uitam ca in interiorul nostru exista resursele puterii noastre de a avea o imagine buna despre noi, de a avea incredere in noi, de a face fata intr-un mod echilibrat si stabil provocarilor pe care viata le scoate in cale, de a fi capabili sa facem alegerile care sa fie in acord cu sufletul nostru si care sa ne confere linistea sufleteasca si un mod optimist de a privi viata
Vindecarea ranilor inseamna relegarea la ce este mai bun in noi
Si nu am sa spun ca psihoterapia este o "discutie" ci o relatie de comunicare intre 2 oameni, 2 suflete, in care psihoterapeutul insoteste si ajuta pacientul pe drumul greu al vindecarii sale

Liliana Puchea
Psihoterapeut
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : Bucuresti, str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22
www.psihoterapiecabinet.com.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana maria r (acum 13 ani)

buna seara,va multumesc f mult pt explicatia f detaliata a cuvantului.din explicatia dvs inteleg in primul rand ca aveti o meserie f grea si totusi atat de frumoasa(de a lucra practic cu psihicul omului).credeti ca este cazul de o astfel de terapie chiar si in cazul in care o persoana stie cauza declansarii depresiei?ca sa fiu mai clara:eu am ajuns in situatia asta dupa ce am fost inselata de partener.in ziua aceea am facut atac de panica si mi s a dat trimitere la psihiatrie.nu am mai putut manca si astfel am cazut in depresie.dupa tratamentul de cca 8 luni ,prima problema de stres,oboseala si faptul ca el a trebuit sa plece din tara (deci m am vazut din nou singura,neprotejata,cu mai multa responsabilitate ),toate acestea m au adus din nou la simptomele depresiei.credeti ca si in aceasta situatie as avea nevoie de o astfel de terapie in paralel cu medicamentele?sau ce credeti ca ar trebui sa fac.iubitul meu imi spune;"voi veni acasa,eu sant medicamentul tau"credeti ca are dreptate?apropo de cauza si vindecare a sufletului.cum vedeti un caz de genul meu?multumesc fff mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mara (acum 13 ani)

Pai tu ai ramas cu el dupa ce te-a inselat??????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana maria r (acum 13 ani)

pt cca o saptamana da .nu mi amintesc exact.apoi ne am despartit 1 an jumate,timp in care m a tot cautat disperat.(specific barbatilor dupa ce te pierde isi da seama).intr un final am acceptat sa ma impac.nu cred ca am grsesit,si sper ca dzu sa nu mi dea surpriza sa constant ca am gresit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana maria r (acum 13 ani)

stiu ca suna a p***ae.si eu am gandit pt f mult timp asta......insa vad ca nu e chiar asa.si eu sant f feminista si impotriva infidelitatilor insa....se pare ca in viata tre sa invatam si sa iertam.daca merita sa ierti ,bineinteles.ps.sa nu crezi vreodata cat vei trai ca exista vreun barbat care sa nu insele macar o data.asta este o lege nescrisa a firii umane masculine
.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mara (acum 13 ani)

Bineinteles ca exista MULTI barbati care NU inseala nici macar o data (de fapt in jurul meu nu cunosc nici un barbat care sa fi inselat). Tu te imbeti cu apa rece crezand ca toti inseala, asa iti place sa crezi, ca sa il scuzi pe al tau. Poate depresia ta continua pentru ca ai ramas cu el si iti reaminteste de ce a facut. Nu stiu cum mai poti sta cu el. Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana maria r (acum 13 ani)

draga mea mara,ma bucur pt tine ca ai atata incredere in persoanele din jurul tau,si mai mult ca sigur ca ai si in partenerul tau de viata.este un lucru f important in viata,chiar esential intr o relatie.experientele din trecut visavi de relatii ,ma determina sa spun ca toti insala .nu este vorba de a ma imbata cu apa rece.nu sant pustoaica,nu sant la prima relatie,deci nu sant genul care sa lesin dupa un barbat.probabil ca o sa zici "daca nu esti genul....,de ce ai facut depresie?"tocmai din cauza increderii pe care am avut o in el am ajuns sa fac depresie.pt ca a fost un soc .puteam jura ca nu ma va insela niciodata.exact cum spui tu in randurile tale.poate ca modul cum am spus o eu ,f categoric ,ti a sunat aiurea,dar din pacate asa este.toti insala,fie ca descoperim sau nu.cine descopera vorbeste ca mine cine nu ,vorbeste ca tine.faptul ca mai stau cu el .....dupa 1 an jumate de despartire mi au trecut toti nervii si ranile s au mai inchis si bineinteles ,comportamentul lui din prezent confirma faptul ca merita sa incerc macar.crede ma ,nu incerc sa l scuz .nu pot spune ca nu l iubesc desi nu este singurul barbat din viata mea.deseori unde ieseam cunostintele imi spuneau ca sant de invidiat pt cat sant de iubita si alintata etc.iti doresc din suflet sa nu ai parte de tradari si lucruri de genul asta.este f frumoasa lumea ta .pare sa fie cea a Inocentei.multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sanatate (acum 13 ani)

Buna Ana Maria, iti pot recomanda un supliment alimentar biologic activ, se numeste "Pax", firma VISION este din Austria si are rezultate excelente. Trebuie luat timp de 3 luni, acelasi efect il pot avea si "Chromvital" sau "Setul Antistress". Ti le recomand cu asigurarea ca vei scapa de probleme. Nu le vei gasi la farmacii, se procura prin MLM. Multa sanatate si daca crezi ca te pot ajuta contacteaza-ma. Voi reveni !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana maria r (acum 13 ani)

buna,cum te pot contacta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sanatate (acum 13 ani)

Ma poti gasi la tel.0754596646 Bogdan !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

As recomanda prudenta legata de achizitionarea si mai ales administrarea unor produse care NU sunt prescrise de un medic. Nu exista nici un produs naturist sau alopat care sa nu aiba si efecte secundare. Multa lume crede ca daca un produs este naturist atunci este lipsit de pericole. Nu este asa. Intrebati macar un medic inainte de a le lua, pentru ca este usor sa comercializezi produse pentru care nici macar nu poti fi tras la raspundere daca se intampla ceva: de vreme ce nu sunt comercializate de un medic, nici de malpraxis nu poate fi vorba. Persoanele care au o suferinta sunt mai usor de p***at sa cumpere tot felul de produse in cel mai bun caz ineficiente, daca nu chiar nocive. Daca totusi doriti sa fiti cobai pentru astfel de produse, macar documentati-va asupra compozitiei, apoi cautati pe Net efectele fiecaruia dintre componente separat, ca sa va faceti o idee cat de eficiente sunt acele produse si ce efecte secundare au. Nu uitati ca o depresie netratata corect presupune riscul de adancire a simptomatologiei, si se poate ajunge chiar si la suicid. Acest lucru uita sa il ia in calcul vanzatorii de vise, pentru ca o persoana care ia un produs ineficient are doar senzatia ca se trateaza, in timp ce, de fapt, depresia se adanceste.... iar consecintele nu si le asuma nimeni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Constantin Fanica (acum 12 ani)

Buna ziua urmez de aproape trei luni cu Daparox si pot sa spun ca ma simt mult mai bine .Mi-a fost prescris in strainatate ,problema mea este ca acum sunt in tara ,a trebuit sa raman mai mult decat hotarasem inizial si am cam ramas fara picaturi .Am mers la farmaciile din orasul(p***aia-Ialomita) meu si nimik,ridicau toti din umeri spunand ca nu au auzit de acest medicament .unde pot gasi acest medicament?am reteta data de medicul de acolo ...va rog ajutati-ma cu un raspuns ca mai am doar pentru trei zile.Fanica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2