Sunt hartuita si nu stiu cum sa scap raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de PopaM cu 12 ani in urma

Am 25 ani si n urma cu aproape 8 ani am avut o relatie cu un baiat aproape un an de zile, relatie care s-a rupt dintr-o data din momentul in care eu nu am mai stiut absolut nimic de el.Dupa aproape 3 ani de zile, a luat legatura cu mine ,m-a sunat intr-un moment foarte critic din viata mea, luptam intre viata si moarte, iar faptul ca aveam vesti de la el m-a bucurat foarte tare,nestiind la momentul respectiv unde se afla el. Ulterior, mi-a spus ca este la puscarie,este inchis in alta tara si ca urmeaza sa vina acasa in scurt timp,si-a cerut iertare si multe vorbe frumoase.. Nu mi-a spus motivul pentru care a fost inchis, iar mie mi-a fost teama sa-l intreb.Am pastrat legatura o perioada dupa care s-a rupt din nou.Am reusit sa inving boala si mi-am luat viata de la capat. Am cunoscut un baiat de milioane cu care sunt si acum,care ma iubeste si este alaturi de mine tot timpul. Sunt 4 ani si jumatate de cand suntem impreuna si vreau sa fim impreuna ,insa acest individ din trecut nu ne lasa sa traim.In octombrie anul trecut,inca inchis in alta tara, suna si injura si ameninta ca ne omoara pe amandoi daca nu ma despart de baiatul cu care sunt acum. Mi am schimbat numarul de telefon.si cu timpul am reusit sa ma linistesc, credeam ca am scapat, ca s-a potolit, insa prin mai ,anul acesta primesc un telefon la locul de munca,un numar de romania, era tot el,era in tara de data asta...aflase unde lucrez, a aflat din nou numarul meu personal,mi a spus ca este in tara,inca inchis ,ca va iesi in cateva saptamani si sa stau linistita ca are el grija de mine, nu i-am mai raspuns cand a mai sunat, ba mai mult mi-am schimbat din nou nr de telefon si a inceput iar "distractia"...a sunat in disperare pe telefonul de la munca si s-a ajuns atat de departe incat a blocat centrala telefonica ,clientii nu mai puteau lua legatura cu noi...intr-un interval de 3 ore ..au fost 400 de apeluri...atat de departe s-a ajuns incat directorul meu a sunat la penitenciar ca sa relateze acest lucru ... dispera si ameninta o institutie......ce om normal ar face asa ceva ..?! mi-a amenintat familia, a spus ca ii transeaza pe toti si ii aduce in saci la mine la servici, mi-a zis sa am grija cum traversez strazile sa nu ma trezesc vreodata pe capota vreunei masini,....pana la urma,ceva s-a intamplat acolo de o perioada nu a mai dat nici un semn....pana azi (cand va scriu )....va spun sincer, mi-e teama sa nu innebunesc,multa lume cu care am vorbit despre asta mi au spus ca joaca la intimidare pentru ca m-a vazut mai sp***a de inger...a vazut ca intru repede in panica...si de asta face asa...dar nu, inca nu am luat-o razna...au aparut faptele...a trimis un tip la mine la munca,s a asezat pe scaun la biroul meu si mi a "in momentul asta il suni pe .. sau daca nu vei vedea ce se intampla" ...va dati seama, va imaginati ce am simtit eu in acel moment? am inceput sa tremur, am zis ca nu e adevarat ce se intampla...intre timp el suna la secretariat...m a dus...am ridicat receptorul ...si nu am auzit decat injuraturi si amenintari cu moartea ....intre timp individul plecase....m am panicat atat de tare incat nu am fost in stare sa apas butonul de panica, sa vina politia sa l ia la intrebari...intr o alta zi ... s a dat drept client, a sunat de pe alt numar si iar m a prins la telefon, mi a zis tot ce am facut cu o zi inainte cand am plecat de la servici pana sa ajung la metrou exact cum eram imbracata...si asta ca sa mi dau seama ca daca vrea sa mi faca rau, o poate face si de acolo de unde este,nu trebuie sa fie afara...Astazi, am iesit putin si am lasat unul din telefoane acasa, cand m-am intors am gasit 14 mesaje si 20 de apeluri... a aflat unde stau...ma intreb, de unde?????? am fost urmarita pana acasa??? intr unul din mesaje scria "nu raspunzi,nu?vezi ca in scurt timp va suna cineva la usa, sa te vad atunci" ...am la penitenciar sa le relatez ce mi se intampla, le-am dat numele si sper sa se faca ceva, am trimis si mail pe adresa penitenciarului....cum este posibil intr-un penitenciar de maxima securitate, sa li se permita telefoane mobile ???......credeam si nu credeam ca se va intampla...cine ar face lucruri de genul asta pentru cineva care e la puscarie,,,? cine si ar risca libertatea pentru cineva de la puscarie? dar...s- a intamplat..cu putin peste ora 23 bate cineva la usa....m-am speriat foarte tare...mi am dat seama imediat ca este opera lui....a batut de cateva ori bune si apoi a inceput sa sune insistent....eram cu luminile stinse...mi era teama...am stins si televizorul sa nu se vada de afara....a plecat intr un final .....nu stiu ce sa mai fac...mi e teama ca va face si restul lucrurilor pe care a spus ca le va face...de ce pentru un om bolnav psihic trebuie sa traiesc cu teama ca pot pati ceva pe strada sau chiar in propria casa???am vrut sa depun plangere la politie impotriva lui,dar n am vrut sa mi implic familia in asa ceva...nu vroiam ca ei sa ajunga la tribunal...dar nu am incotro si o voi face...si daca nici asa nu se rezolva nimic, voi depune plangere si impotriva penitenciarului, pentru legea si regulile care sunt incalcate...si daca nici asa nu va functiona...voi merge la televiziune sa spun tot ce patesc si neglijenta si nepasarea penitenciarului...ba chiar voi da si nume... nu stiu ce se va intampla atunci. nu stiu daca e bine cum procedez...dar va spun cu mana pe inima ca traiesc un infern...un infern din care nu stiu cum sa mai scap....
Va rog mult, un sfat , o sugestie, o mana de ajutor ....simt ca ajung la disperare...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (26)

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,

Solutia este sa mergeti la politie si sa apelati la ei de cate ori se intampla sa mai trimita pe cineva sa va terorizeze. Nu incercati sa va rezolvati singura aceasta problema. Din pacate, se pare ca are probleme psihice si este important sa luati masuri pentru a va apara.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

AMALIA (acum 11 ani)

In aceeasi situatie sant si eu , povestea e identica, acum sant casatorita a aflat m-a sunat si ma amennitat , a vorbit cuparintti mei prin telefon i-a insultat, nu mai stiu ce sa fac. Sotul meu stie , a vorbit cu el si puscariasul mi a spus ca nu o sa ma mai caute, dar vrea sa ne intalnim intr-un loc retras doar noi doi. Stiu ca vrea sa ma omaore, NU MAI POT PSIHIC, nu stiu ce sa fac. Nu ma bazaz pe politie pentru-ca a batut foarte multi oameni si nu a patit nimic, exceptie acum 7 a rupt usa , intrand cu forta ziua in casa unor baieti tineri si i-a nenorocit din bataie. Pentru asta a stat la puscarie 7 ani, acum a iesit si ma cauta, CE SA FAC''multumesc mut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Conteaza? (acum 10 ani)

daca ar fi vazut cum scrii, ar fi renuntat de mult sa te hartuiasca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

dupa cum s-a scris si mai sus, primul pas este sa mergeti la politie. din pacate trebuia sa mergeti la politie inca de la inceput, inca de la primele apeluri de amenintare. aceste lucruri trebuiesc reclamate ori de cate ori se intampla, doar asa se va vedea gravitatea cazului dumneavoastra de catre politist si procuror. il puteti da in judecata, va puteti angaja un avocat care sa va sfatuiasca ce este de facut.
si de cate ori a venit la dumneavoastra acel strain trebuia sa apasati butonul de panica la servici, trebuia sa sunati la politie cand a venit noaptea la dumneavoastra. trebuia sa faceti reclamatie la politie ca persoana va suna desi este in penitenciar si nu ar trebui sa aibe mobil. daca nimeni nu ii impiedica sa se manifeste cum doresc, nici nu au nici un motiv sa se opreasca. si pana si ce ati scris legat de televizor, este o metoda foarte buna si recomandata, nici un infractor nu vrea sa apara la televizor, si in plus autoritatile vor fi si mai constranse sa rezolve problema cat mai repede.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Razvan (acum 12 ani)

Du-te de urgenta la Politie! Nu te rezuma la o simpla poveste, descrie-le exact asa, spune-le si arata-le ca tu crezi ca ti-e viata pusa in pericol. Dar urgent, actioneaza pe toate planurile. Nu-ti cunosc situatia financiara, dar ai putea intre timp, pentru linistea ta, sa angajezi un detectiv sau o firma de paza si protectie. Nu este de gluma cu asa ceva. Politia se sesieaza de obicei, dupa ce se intampla o nenorocire.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DC (acum 12 ani)

Buna!
Este cumplit si singuracale disponibila este cea scrisa de tine, cu singura mentiune ca trebuiesc facute toate trei in acelasi timp, sau cel putin primele doua, apoi cea de a treia.
Rezolvarea o vei vedea in timp, iara cu mentiunea ca, daca este psihopat, vor fi ceva probleme mai mult sau mai putin grave.
Din cele scrise se poate itelege gravitatea situatiei si disperarea generata, dar trebuie sa faci cele ce ti-ai propus, o alta posibilitate neexistand.
Ai grija de sanatate, care sigur va fi afectata de un asemenea calvar.
Cauta-ti un avocat bun, cel putin pt.a citi plangerile ce le vei scrie, astfel incat sa fii inteleasa pe deplin, dar si sa cuprinda intreaga situatie intr-un mod cat mai concis, cu formularistica juridica, etc.
Multa sanatate si increderea in tine personal!
Cu mare ingrijorare,
DC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Vizitiu A. (acum 12 ani)

Trebuie sa vorbiti cu cei de la politie sa va asculte telefonul pentru a putea auzi si ei amenintarile, astfel incat sa puteti dovedi ca sunt reale. De asemenea cereti sa fiti supravegheata pentru a putea sti de la cine primeste informatii despre programul pe care il aveti dumneavoastra.
Trebuie sa faceti urgent acest lucru. Nu este de glumit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Fane (acum 12 ani)

Politia nu poate face mare lucru in asemenea situatii, din pacate...O eventuala amenda nu ar face decat sa il intarate pe psihopat...Insa ii poate speria pe complici...Sfatul cu firma de protectie este bun...Ce vrea individul de fapt, sa te "intorci" la el sau doar sa te pedepseasca pentru tradarea din capul lui? Incerca sa fii calma, fara reprosuri si afresivitate si totusi fii ferma in refuzul tau, sa fii atenta pe unde si cu cine mergi, sa ai un program si o deplasare cat se poate de imprevizibila...Ca sa nu te stresezi, ia-o ca pe un joc de atentie, desi este fff greu...Lectii de autoaparare fizica specializate si nu sport de contact care sa te invete cum sa reactionezi in situatii reale de stres si cum sa te folosesti de ceea ce ai la indemana... Succes!Cel mai bun aparator al tau esti tu insati in asemenea momente..De regula, societatea intervine prin pargiile sale doar ulterior evenimentelor nefericite...Ah, vezi ca amenintarea este infractiune, asta daca reusesti sa o probezi ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PopaM (acum 12 ani)

Ce vrea individul de fapt? Ai zis bine...vrea sa ma intorc la el ...de bunavoie sau silita...cum de altfel mi-a si spus...n-am voie sa fiu cu altcineva...mi a zis ca ma ia cu el in mormant ...am incercat sa i spun si frumos, si in alt mod...nu se poate...nu intelege sub nici o forma.... Marti ,de exemplu, seara, pe la 21 :30, a venit iar acel individ sau poate era altul...de data asta l am vazut pe geam cand pleca (dupa 10 minute de sunat la usa si cateva picioare in ea) ,intre timp sunam la politie si sigur m-a vazut...ca s-a intors inapoi...si a mai batut si sunat iar...din pacate , in ziua de azi ...cateva minute parca sunt o vesnicie...politia a venit prea tarziu...Unul dintre politisti mi-a dat nr lui si mi a zis daca se mai intampla, sa l sun direct, nu mi va raspunde, va veni direct aici, dar sa incerc sa l tin de vorba prin usa ...as face o , dar mi e teama sa nu ii treaca individului altceva prin cap si cine stie unde se mai ajunge....din fericire, am dat print screen la tot ce mi-a scris pe messenger , unde a scris clar ce i face fiecarui membru al familiei mele si prietenului meu...amenintarile cu moartea,vorbele urate ...tot ...ba mai mult, directorul meu ma va ajuta sa obtin si convorbirile telefonice de la locul de munca ... insa, nu stiu daca fac bine sau gresesc... dar as vrea sa mai astept inainte sa depun plangere...cum chiar tu ai spus Fane, politia nu ajuta mai deloc pana nu se intampla inevitabilul ...si atunci, sa nu fie prea tarziu ....Trebuie sa fac ceva !.....si-a propus sa ma distruga psihic...nu stiu daca si-ar duce amenintarile la capat sau doar vrea sa ma faca sa o iau razna ... dar voi face tot posibilul sa evit asta...desi frica isi spune cuvantul seara de seara cand plec de la servici .... N am crezut vreodata ca o sa trec prin asa ceva ...Multumesc din suflet tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loreley22 (acum 11 ani)

Buna ziua .Sunt casatorita de 21 de ani, nu am avut si nu am relatii extraconjugale, nu am deranjat pe nimeni niciodat, dar de la jumatatea lunii ianuarie sunt sunata cu nr. ascuns nu spune nimic suna si inchide. Daca nu raspund suna de 14-15 ori in interval de cateva min. suna noaptea pe la 1-2, sau dimineata pe la 4-5. am toate apelurile am mers la Orange poate ma ajuta sa aflu nr. m-a trimis la politie iar acolo mi-a spus ca nu-i mare lucru sa nu mai iau in seama cand sunt apelata cu nr. ascuns si sa-mi schimb nr. Spuneti cum sa fac sa aflu nr. si poate asa sa aflu cine este persoana care ma suna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirela (acum 11 ani)

Buna ziua imi pare ffff rau ce se intampla foarte periculos eu stau cu un astfel de om de trei ani nu stiu cum sa scap de el mie frica ma ameninta ca ma taie pe mn si familia mea ma bate rau tare de vreo 3 ori pe saptama mia spart si capul si nasul si vanata umblu mai mereu nu stiu cum sa fac mam saturat mie frica am doar 25 de ani sunt multe se zis multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ALEX (acum 11 ani)

pai iubitul tau nu teapara?
si pe mn ma cauta unu de 15 sa ma bata si nustiu ce safac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 10 ani)

va rog ajutor!!!!acum 2 ani am cunoscut unu tip..am fost impreuna fericiti si toate alea..dupaia am hotarat sa ma despart de el..dupa ce m-am despartit de el am fost cu un alt baiat..cu care sunt si acum..si il iubesc enorm .doar ca fostul ma ameninta ca o sa-mi distrga relatia daca nu intretin relatii sexuale cu el..acum merg din obligatie la el si cu sila pentru ca daca refuz se va duce la actualul si-i va spune si-mi va distruge relatia ..i-am zis odata ca daca nu ma lasa in pace ma omor dar nu-l intereseaza..eu nu mai pot continua asta..am 19 ani am bacul anul asta iar eu sunt pur si simplu terorizata..va rog ajutor!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 10 ani)

Ana, PopaM, Amalia - contactati-ma pe email va rog [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 10 ani)

buna ziua, nu stiu ce sa m-ai fac si unde sa scriu pur si simplu sunt terminat psihic , nu mai suport situatia in care ma aflu si nu vrea nimeni(autoritatile) sa ia masuri. in fata casei a facut primaria un teren de fotbal de 1 an si ceva de zile . in fiecare zi de dimineata pana seara se bate mingea pe el si ne da in casa , masina,gradina si in geam suntem injurati, facuti ou cu otet aproape in fiecare zi . daca nu azi sigur maine. pur si simplu n-ea disperat de viata parinti batrani injurati si facuti cu nervi cu fiecare ocazie.ne-au si batut si nu se ia nici o masura. terenul este fata in fata cu casa insemnand ca una din porti este spre casa noastra. are latimea exact cat casa si gradina noastra.are un gard de plasa din fier care bubuie toata ziua de parca ne joaca in casa la geam am pus o patura sa nu mai se uite in casa .am fost la primarie am chemat politia si de fiecare data aceasi problema -da ducetiva acasa linistiti ca o sa luam masuri. nu are grija nimeni de teren nu il administreaza nu le pasa ce se intampla. politia spune ca nu are ce sa le faca ca e teren de fotbal. suntem amenintati si injurati de toti , nu le pasa ca ne deranjeaza si ca noi trebe sa intelegem ca e teren de fotbal si ca e normal sa ne deie cu mingea in casa . este galagie mai tot timpul si daca nu ne da in casa bubuie mingea de parca joaca in casa . am si o problema de sanatate si nu putem sa ne odihnim deloc nici luni nici marti nici cand ca e 7 din 7 zile si binenteles din punctul lor de vedere al politiei ei poate sa se joace zi lumina asta insemnand pana la ora 22 .toti zice ca daca nu vrem sa fim deranjati sa avem noi grija de teren sa punem plasa sa facem gardul care e rupt si asa mai departe. scriu aici ca nu avem bani si nu stiu unde am mai putea sa vorbim daca nimeni nu vrea sa ne ajute.sincer chiar simt ca nu mai rezist si ca ma inbolnaveste pe zi ce trece . noi nu avem dreptul sa ne odihnim sau sa stam linistiti in propria casa cat cineva joaca fotbal , nu e zi de la dumnezeu sa nu fim deranjati ba de unu ba de altul. de la casa pana la teren sunt maxim 15 metri va dati seama ca si un copil de 10 ani nici nu se strofoaca sa traga un shut in minge si ne loveste casa si bubuie poarta. sunt disperat deja si azi luni de la ora10 pana acum la 2 deja nea dat de 2-3 ori in poarta si fac scandal daca ne da in gradina si nu le dam mingea. chiar simt ca nu se mai poate asa .nu cred ca suntem obligati sa stam si sa avem grija toata ziua de ei cand joaca fotbal.politia ne minte , primaria ne minte nu vor nici cum sa se ia masuri.ganditiva va rog cat am tras pana acum si ce nervi nea facut in fiecare zi tinand cont ca este vacanta si tot satul e aici in fata casei. binenteles ca seara la ora22 cand se opresc din batutul mingi mai stau in fata casei si mai urla si mai bate un pic mingea ca nu au avut timp toata ziua. binenteles ca toti spun ca noi nu avem bunu simt de ai intelege ca nimeni nu vrea sa deie cu mingea in casa si ca trebe sa ne comformam ca e teren de fotbal. suntem disperati si a inceput sa ne fie si frica sa mai iesim din casa la cate amenintari ni-sa facut. Nu mai putem sta linistiti ca poate ne arunca cu pietre in geam sau in gradina,casa si asa mai departe.toti sunt foartee revoltati si pusi pe rele.sincer chiar mi-am pierdut sperantele ca se poate face ceva desi nu cred ca e corect ce se intampla. s-au poate ca daca nu avem bani suntem sortiti si obligati sa suportam toate astea de nu vrea nimeni sa ne ajute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 10 ani)

revin cu o precizare, e normal ca mama mea care are 68 de ani si isi vede fiul callcat in picioare de 7-8 insi sa deie telefon la politie si acestia din urma dupa ce stam de vorba cu ei sa spuna asa- doamna daca m-ai dai telefon la 112 si zici ca se omoara astia pe aici vezi ca iti dam o sanctiune mare de tot. si sa le zica la fotbalisti ba baieti daca ii deranjati pe ei sau nu au bunu simt sa va deie mingea mergeti in fata la casa la mine si bateti acolo cat vreti ca nu va zice nimeni nimic. si c-am asta e oameni buni sa rezolvat cazul desi normal maine din nou se strang toti aici. mie si groaza sa ma gandesc deja la ziua de maine. e normal tot ce se intampla? nu vreau sa para aiurea dar imi scapa mie ceva si nu imi dau seama?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Motanes (acum 10 ani)

Plecand de la acesta intamplare, am deschis o alta discutie pe un forum de avocatura:
http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_386487/Detectivii-Particulari-intre-corect-si-abuziv.html#axzz2gLF2KBn8

Problema este ca nici avocatii nu stiu sa raspunda, de aceea situatia este grava.
In acest hatis legsilatiiv cei care agreseaza capata puteri nelimitate.
Am scris asta pentru a-i lamiri pe Medici care dau sfaturi de genul:
- evita persoana respectica

Stiu cazuri chair de avocati nenorociti de astfel de persoane. Scosi din viata publica...
Dar din spirit de turma nimeni nu vrea sa intervina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mery (acum 10 ani)

DA.NEAPARAT trebuie mers la politie.Si mie mi se intampla ceva asemanator.Sunt hartuita de ani buni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pop Mihai (acum 10 ani)

Cel mai mare om care a trait vreodata a spus un mare adevar:,,Acest neam de demoni nu iese decât cu rugaciune si cu post". La demoni,politia nu le poate face nimic! Demonii au putere de a face orice doresc,pentru ca pana la momentul stabilit nici Dumnezeu nu intervine. Dar stiu ca indiferenta,rugaciunea catre Dumnezeu si postul pot sa faca minuni pe care politia si întreg sistemul lor nu sunt în stare le faca niciodata! V-ati putea pune un gard cu sârma ghimpata,care sa le sparga mingea,dar metoda asta cu post si rugaciune face mai mult decât orice!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Te crut daca ma ierti (acum 10 ani)

iati un pistol , o sabie , o bata de baisboll , o crosa , o sabie , o maceta pt ca vei avea nevoie... vin dupa tine fa tarfa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2