Sufar de depresie? raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de julye27 cu 13 ani in urma

Buna ziua!Ma numesc Iulia si am 25 de ani,de un an ma confrunt cu o problema,imi vin in minte tot felul de ganduri urate,urmate de stari de frica,simt ca ma aflu intr-o situatie din care nu mai am scapare,aceste ganduri devin obsesive.Starea aceasta dureaza cateva zile,dispare si apare iar.As dori sa tiu ce ar putea fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

niko (acum 13 ani)

Buna seara!Dupa descrierea starilor (aceleasi l-am avut si eu tot la 25 de ani) este depresie!Desi, mergand ptr prima data la psihiatru mi s-a pus diagnosticul : tulburari anxioase-compulsive, dupa trecerea timpului a aparut si agorafobia si la sfarsit depresia!La mine nu au aparut din senin ci ca urmare a suprasolicitarii intelectuale si fizice, a unei vieti dezordonate... asa ca analizeaza bine motivele ce iti produc aceste stari si incearca sa le indepartezi!Nu stiu cum ai rezistat timp de un an fara un ajutor medicamentos sau psihologic, pentru ca stiu ca aceste stari te epuizeaza!Ai grija de tine, organizeaza-ti timpul si mergi si consulta medicul!Personal te sfatuiesc sa nu iei in gluma ptr ca eu am facut-o si desi au trecut peste 10 ani, am ramas foarte emotiva (nu am fost niciodata) sensibila la stress si oboseala si cand imi este lumea mai draga, apar atacurile de panica si fobia!
Iti doresc sanate multa si CURAJ!Cu ajutor si seriozitate din partea ta ai sa fii bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

controlmed (acum 13 ani)

buna seara iulia poate sa fie o tulburareanxioasa Aici sunt multe de spus
Astept sa-mi scrii pe email
[email protected]
psiholog Ioana Panculescu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

julye27 (acum 13 ani)

Inainte sa apara aceste stari am lucrat,un serviciu greu,responsabilitate mare ,program de lucru infernal(peste 8 ore pe zi),apoi m-am imbolnavit(palpitatii,stari de sufocare,frica),am fost la medic ,mi-am facut controale etc.Dupa cateva luni am ramas fara serviciu si de atunci ma confrunt cu tot felul de probleme(tristete,tot felul de ganduri,uneori plang).Nu am fost la un psiholog din motive financiare,cu siguranta m-as fi dus.Multumesc pt mesaje si multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 13 ani)

am nascut de 9 luni si stau intr-o casa la cativa km de Buc!nu am carnet deci stau numai in casa cu baietelul meu!acelasi program zi de zi nu mai pot simt ca inebunesc!am ramas si cu kg multe dupa sarcina numai cand ma vad imi vine rau!!si copilul meu este la fel,plictisit nu-i convine nimic,nu-i place nici o jucarie,deabia rade mi-e si mila de el!!nu stiu ce sa fac mi-e frica sa nu fie depresie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Irina ,e normal ca bebelusul sa preia starea ta .probabil ca ai facut o depresie postpartum..

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Trasaturile depresiei sunt:

inapetenta
bradipsihie, bradikinezie
tulburari ale somnului
scaderea apetitului sexual
anxietate
reducerea capacitatii de concentrare
Un diagnostic se pune numai daca au existat cel putin doua episoade cu durata minima de 14 zile si cu pauza intre ele de cateva luni. In depresia postnatala sau postspartum, grija si anxietatea mamei este in legatura cu copilasul ei. Ea se poate simti neajutorarata ca nu face fata situatiei cu totul noua in care se afla.

Femeia insarcinata trece print-o serie de schimbari atat la nivel hormonal cat si la nivel psihic. Desigur putem vorbi si de o predispozitie la depresia postnatala. Depresia postnatala apare si la tati si este caracterizata printr-un grad mare de nervozitate .

Tipetele micutului, reducerea somnului, schimbarea stilului de viata poate instala la unele persoane depresia. Pot aparea si tulburari neurovegetative cum ar fi dureri in capul pieptului, ameteli, senzatii de frig. Persoanele care au facut atac de panica si au nascut pot avea atacuri de panica mult mai frecvente. Aceste stari ale parintilor vor afecta bebelusul. Incercati sa va duceti la un specialist. Plansul celui mic, durerile de burtica sunt spaimele sale in raport cu lumea exterioara care este pentru el ceva cu totul nou. Burtica mamei ii ofera siguranta iar lipsa cordonului ombilical separarea de mama agita copilasul, il face sa planga, il doare burtica. Nasterea pentru el este o trauma si trebuie tratata ca a tare. Ganditi-va ca este prima lui separare de mama.

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florina (acum 11 ani)

Buna. Cred ca asceste probleme pot fi rezolvate cu ajutorul psihoterapiei. Imi puteti scrie la e-mail [email protected]

Psiholog Florina Toader

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim (acum 11 ani)

buna ziua...
am si eu aceste probleme de depresie si care devin obsessive nu ma pot gandi la nimic altceva
sunt intrun anturaj unde narcoticele fac parte zilnic din viata mea de cativa ani incoace
am ajuns sa ma cert cu cei din juru meu
de 3 zile plang non stop nu am linistite si tremuri
am renuntat la acele micile afaceri care imi aduceau benefice substantiale ca sa ajung acuma sa numi permit un pachet de tigari
duc o lupta intre inima si creier ..ma aflu in cadere libera de tot ce ma prind se rupe iar parasuta nu mi se deschide ..mie frik sa nu cedez psihic iar nu am incredere in nimeni...ma poate ajuta cineva???
am ajuns la capatu puterilor, am ajuns ca lacrimile sa numai curga, am ajuns ca pana si prietenu meu imaginar sa ma paraseasca din cauza necrederi pe care o acord persoanelor din juru meu
nu imi permit un psiholog nu imi permit mai nimic incerc sa ies la plutire renuntand la tot din juru meu...lasitatea chistiga teren si nu vreau sa ies pe usa din spate ..nu stiu ce samai fac sau pe unde sa o mai apuc..anturaju ma cheama inapoi viciile ma inebunesc, meditatiile transcendentale pe care le practic de o vreme ma inebunesc si am ajuns sa imi fie frik de mine insumi ...ma simt singur si izolat intro lume unde familia nu da 2 bani pe mine iar primesc mai mult ajutor dela un strain decat de la cei dragi din juru meu..dar din pacate si acel borcan odata se golseste...
mie frik si sunt disperat nu mai stiu ce sa fac:((
am incercat sa cer ajutor de la cei din jur dar din pacate nu ma ia nimeni in serios
ma poate ajuta cineva???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alfred (acum 10 ani)

Exact ! Niko te-ai exprimat super ... astazi am descoperit ca sufar de depresie , am aceleasi simptome ca si Julye27 , am 16 ani si simteam ca mor acum cateva saptamani ... Pur si simplu nu mai simteam deloc fericire .. nu am probleme cu parintii , nici in dragoste .. totul este ok din punct de vedere familiar . Dar din pacate m-am '''''''' scufundat '''''''' intr-o lume a conspiratiilor si religiei , ceea ce este foarte gresit . Am inceput sa fiu paranoic , ma rog , sa revin la subiectul principal . Acum am nimerit o perioada in care ma simt ami normal , tot simt acea durere sufleteasca dar nu este foarte intensa , e pur si simplu prezenta . Ma simt mai bine ca am aflat ca nu sunt singurul , am incercat si droguri din cauza durerii , aceea a fost prima tigara din viata mea , eram constient ca am expuneam unui pericol destul de mare dar acea durere ma acaparase asa ca nu aveam de ales ! Sper ca o sa imi revin si multumesc pentru sfat , ar trebuii sa nu mai astept daca se intampla din nou , o sa vizitez un doctor ! Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

OanaRafa (acum 10 ani)

Buna Iulia, par a fi niste atacuri de anxietate dar iti recomand sa apelezi la un specialist pentru o diagnosticare corecta. Cu putin timp in urma, m-am confruntat si eu cu o problema similara, starile care le aveam deveneau din ce in ce mai intense asa ca am decis sa ma duc la un psihoterapeut din orasul meu (Galati). Se numeste Oana Rafa ( http://psiholistic.ro/ )si pe mine m-a ajutat enorm.
Sfatul meu este sa apelezi la un psihoterapeut, si sa nu astepti ca aceste stari sa treaca de la sine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 10 ani)

Si eu sufer de depresie de foarte multi ani , medicamentele ma ajuta un an , pe urma trebuie sa le schimb, pana le gasesc pe cele care sa isi faca efectul ma simt foarte rau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

justme (acum 9 ani)

Buna elena,
TU decizi daca vei persista in aceiasi stare stiu ca ai sa zici(nu pot,mi-e greu,as vrea dar ...).
Nimic nu e usor in aceasta viata insa daca stii cum sa privesti asupra suferintelor,traumelor s-au a ceea ce declanseaza aceste stari o sa vezi mai multe lucruri,nu te fixa gata sufar si sunt la pamant.
Trebuie sa CAUTAM ce nu e bine in viata noastra,sa cautam in INTERIORUL NOSTRU pentru ca privind prea mult in jur nu o sa vezi decat agitatie,rautate si putini vor fi aceia care iti vor intinde o mana de ajutor si nimeni nu te poate ajuta mai mult ca TINE INSATI.
Nimeni nu e pierdut asa cum pare dar ca sa obii un Rezultat bun trebuie multa munca cu Sine si Responsabilitate(atat sa gandesti si sa actionezi responsabil fata de persoana ta).
In general depresia apare atunci cand nu iti mai acorzi Atentia propriei persoane,uiti Cine ESTI si te identifici drept victima.
TU ALEGI DACA VREI SA FII VICTIMA IN CONTINOARE.
Medicamentele ajuta cat ajuta insa chiar ai vrea sa iei toata viata ta aceste''''''''otravuri'''''''' ce iti amortesc simturile si nu vei rezolva mare lucru daca zici ca de multi ani suferi de depresie.
Este foarte important stilul de viata,ceea ce mananci,informatiile ce le primesti zilnic,sportul.
NU ESTE USOR INSA ATUNCI CAND ALEGI SA PORNESTI PE UN DRUM O SA VEZI CA TOTUL O SA PRINDA CONTUR.
Nu trebuie sa disperi.
Credinta te ajuta foarte mult.Probabil te simti goala pe dinauntru si tot ce simti e durere,teama,furie,singuratate,etc...
Invata sa meditezi,te va ajuta foarte mult sa iti linistesti mintea...roaga-te,nu trebuie neaparat sa mergi la Biserica iti poti crea acasa un mic locusor unde sa aprinzi cate o lumanare,un betisor,tamaie,salvie...si sa te rogi sa fii doar TU cu TINE.
Ai incredere in Tatal Creator ca te va lumina insa trebuie sa Il primesti in Tine de fapt este in Tine,pentru ca esti o Scanteie Divina din Lumina si Iubirea Sa Sfanta trebuie doar sa Il lasi sa se manifeste.
Merita sa incerci.
Fa tot ce iti sta in putinta elena si nu te lasa,timpul trece si vei ajunge sa realizezi ca ti-ai irosit fiecare clipa in suferinta si depresie pe cand ai fi putut sa te bucuri de aerul ce il respiri simplul fapt ac esti in viata.
Nu uita ca TOTUL ESTE LECTIE indiferent prin ceea ce treci.
Ai incredere.
Numa bine.
:*:*
Daca vrei sa vorbim contacteaza-ma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Timeea Semen (acum 9 ani)

Nu ai depresie !!! Inseamna ca acele gânduri urate nu le-a-i îndeplinit.Adică nu ți-ai terminat treba si de aia te tot gândești la astea !!!
Nu te mai îngrijora !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: