Se vindeca depresia si daca se pensioneaza aceast diagonstic raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de ELENA93151720 cu 12 ani in urma

As dori sa stiu daca depresia este vindecabila,,daca se pensioneaza cu acest diagnostic,,,am 52 ani si sufar de aceasta boala cumplita,,,,sant disperata pt k ce medicamente am ancercat nu au dat rezultat ,,an prezent urmez cu cipralex 10 mg si calmepam de 3 mg 1 dim si 1 seara........ma antreb dak mai pot fi si eu un om normal sa pot munci pt k acum sant o leguma,,nu are cine sa ma antretina,,,sant disperata,,va multumec pt ajutor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

parerea mea (acum 12 ani)

Sigur se vindeca. Schimbati modul de viata, gasiti-va o pasiune, faceti drumetii, sport si combinati efortul cu placerea. Dureaza, datorita varstei, dar dupa un timp o sa uitati de ea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Claudia Popa MPsih. Claudia Popa este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

In paralel cu medicatia de la medicul psihiatru este necesar sa incepeti o psihoterapie. Mult succes.

Psihoterapeut  Claudia Popa ,

Contact - tel.: 0721.551.228

- e-mail: [email protected]

- www.claudiaradu.wordpress.com

- Oras Constanta
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Psih. Delia Mihaela MPsih. Delia Mihaela este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,
va inteleg disperarea si am o veste buna, este vindecabila atata timp cat veti merge la un psiholog in paralel cu tratamentul psihiatrului.
Mult succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ELENA93151720 (acum 12 ani)

va multumesc din tot sufletul meu de om,,,de saptamana asta nu mai pot lua nici un medicament pt k durerile de cap persista,,greata,oboseala cronica,,stare de rau,ameteli,etc pt k situatia financiara nu-mi mai permite ,,,neac***a nici un venit,,pensie nu,,,,sotul na ma mai poate antretine din 800 de lei salariul lui,,a0mi zice sa merg la munk pt k am maini si picioare,,,am fost o persoana activa,,am lucrat an fabrik la plan numai an picioare am facut 10 ani d scmb 3,,iar acum nu mai ansemn nimic nici pt copii mei pt k a-mi reproseaza k nu muncesc k sa-i ajut,,,situatia e ffff complicata si fff dificila,,,as da orice ank o data va spun sa mai eu,,,,ACEEASI,,,,,SANATATE MULTA SI MULTE MULTUMIRI!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Delia Mihaela MPsih. Delia Mihaela este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Daca va doriti cu adevarat psihoterapie si nu va permiteti putem face impreuna fara bani. Ma contactati pe mail si programam o intalnire, daca nu sunteti din Pitesti putem face online.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ELENA93151720 (acum 12 ani)

D_SOARA DOCTOR EU SANT DIN FOCSANI I-AR DAK DORITI SA MA AJUTA-TI,,NU AM CUVINTE CUM SA VA MULTUMESC!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Delia Mihaela MPsih. Delia Mihaela este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Am inteles D-na Elena, atata timp cat aveti nevoie si va doriti sa faceti acest lucru cu mare drag. Acesta este numarul meu de telefon 0733.857.696 ma sunati si ne punem de acord cum o sa se deruleze sedintele.
O zi frumoasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

George (acum un an)

Buna ziua am si eu o problema foarte grava am avut acum o luna si ceva niste atacuri de panica simteam ca mor în pat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

George (acum un an)

Va rog sa ma ajutati si pe mine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Orice ar fi nu va dati batuta! Cautati macar persoane de incredere cu care puteti discuta, care poate sa va asculte si sa va inteleaga, conteaza foarte mult! Si in legatura cu copiii cred ca acum dvs aveti nevoie de ajutorul lor si nu invers, ar trebui sa inteleaga asta...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mode (acum 12 ani)

Va inteleg chinul. Si eu sufar de depresie de ani de zile. Depresia este un cumul de efecte, nu o cauza in sine. Cautati sa descoperiti cauza si sa o eliminati si atunci veti scapa si de depresie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kalash2011 (acum 12 ani)

Cred ca ar trebui sa lasi medicamentele imediat, si sa inveti sa ai ceva de facut inainte sa termini ce ai inceput, sa si sa spui lucruri care te satisfac. Nici un medicament nu e mai puternic ca vointa omului. Mult noroc in continuare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kalash2011 (acum 12 ani)

Sa faci si sa spui. scuzati greleala de ortografie
:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

De multe ori vointa nu e suficienta. Va spun din proprie experienta. Medicamentele se dau pentru a va ajuta, acolo unde singura nu puteti reusi. Va doresc multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 8 ani)

Sunt la inceput de depresie si vreau sa ma fac bn ce trebuie sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 8 ani)

Multumesc astept raspunsul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pirvu magdalena (acum 8 ani)

Buna va deranjez si eu cu o intrebare a luat cineva cipralex si a avut arsuri pe piept ca eu il iau de 8 zile si am niste arsuri oribile doctora spune ca o sa treacă in maxim 14 zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Razvan114 (acum 5 ani)

Nu cred ca depresia se poate vindeca, insa se poate trai cu ea, cu episoade de remisiune si de revenire. Psihoterapia te poate invata cum sa gestionezi mai bine momentele in care se instaleaza un episod depresiv important. Te poate ajuta schimbarea stilului de viata, sa incepi sa faci mai mult din ceea ce crezi ca iti place, sa fii mai autonom. E usor de spus, dar greu de pus in practica, mai ales in Romania, unde nu prea esti ajutat nici de stat si nici de oamenii ( a se citi gibonii ) din jurul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11578389359 (acum 4 ani)

Numai cine nu trece nu stie este foarte rau si eu as avea aceeasi intrebare pot sa ma pensionez daca am anxietate atacuri de panica depresie de 13 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11604932576 (acum 3 ani)

Depresie se poate pensiona lucrez în jandarmerie 24

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2