Pot lua antidepresive si fara recomandarea medicului? raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de Latiffa Q cu 14 ani in urma

Exista tratamente antidepresive naturiste?Sau ce as putea lua fara a consulta un medic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Ioana (acum 14 ani)

Poti incerca sunatoare,sub forma de pastile se gaseste la orice farmacie naturista.
Am auzit si lucruri bune legate si de rodiola rosea,iti da energie,dar nu am incercat pe pielea mea.Oricum,sunatoarea chiar are efecte asemanatoare medicamentelor,de aceea si scrie pe unele prospecte ca sunatoarea nu trebuie combinata cu antidepresive pentru a nu potenta prea mult efectele.Eu am mai incercat si omega3(ulei de peste) dar sincer nu m-a facut decat sa ma ingras,si mi-a facut pofta de mancare(in special dulciuri)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Latiffa Q (acum 14 ani)

Multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion (acum 14 ani)

baga xanax, doxepin, lyrica - da sa te vad cum le iei de la farmacie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Consultati un medic specialist psihiatru. Nu stim ce tratam, fara examinare?! poate nu aveti nevoie de medicatie?! Aveti un diagnostic stabilit de medic?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Latiffa Q (acum 14 ani)

Asa am sa fac,voi consulta un medic specialist.
Singurul diagnostic pe care il am este atac de panica,crize de anxietate,tetanie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

relldd (acum 10 ani)

hai frate are nevoie de medic pt ceai de sunatoare. voi absolviti pe ochi dulci?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Mi-e greu sa inteleg de ce nu doriti o consultatie cu un medic specialist... Depresia este o tulburare, si trebuie tratata ca atare. Altfel spus, daca ati suferi de inima, presupun ca ati face un consult cardiologic inainte de a lua orice fel de tratament, nu-i asa? Si in depresie sunt implicati factori biologici, de aceea se si recomanda tratament medicamentos. In afara de asta, nu cred ca trebuie sa luati medicamente care va sunt recomandate pe un forum! Sanatatea noastra, atat cea fizica cat si cea psihica, trebuie tratate cu seriozitate.
Va recomand sa consultati un medic psihiatru!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Latiffa Q (acum 14 ani)

Nu am spus ca nu doresc o consultatie la un medic specialist nu ma intelegeti gresit.Pur si simplu am intrebat.O tin asa de un an de zile chiar daca mi sa recomandat un medic am incercat sa gandesc pozitiv,sa mi lucrez subconstientul,sa mi spun tot timpul lucruri pozitive...nu am vrut sa depind de medicamente dar trecand tot timpul prin fel si fel de stari m am gandit ca vreau nu vreau imi trebuie medic.Intrebarea am pus o in ideea de a lua ceva naturist...sa incerc si asta inainte de a ajunge la un pshiatru.
Va multumesc ptr raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Latiffa,

Cred ca este normal sa trecem prin perioade de tristete, si sa incercam sa ne "tratam" singuri, adica sa cautam solutii singuri la problemele noastre. Insa, atunci cand aceasta stare de tristete devine patologica, cred ca este bine sa ne adresam specialistilor.
Gandirea pozitiva nu e neaparat de ajutor: mai degraba avem nevoie sa invatam sa gandim rational, sa invatam sa identificam problemele reale care ne cauzeaza disconfort si sa invatam sa le rezolvam, sa gasim solutii.
Medicamentele naturiste au avantaje si dezavantaje, iar o discutie cu un medic psihiatru iti poate fi de folos pentru a afla mai multe informatii despre asta; cred ca medicul psihiatru iti poate spune daca un tratament naturist este potrivit pentru tine, in functie de severitatea simptomelor.
Stiu ca exista tot soiul de povesti despre medicatia de psihiatrie, insa majoritatea miturilor sunt false. Nu cred ca vei deveni dependenta de medicatie, in special daca tratamentul medicamentos este insotit de psihoterapie.
Hai sa ne gandim impreuna: e ca si cum ai avea simptomele unei raceli: tusesti, iti curge nasul, etc. Sigur, la inceput incerci sa te tratezi singur: iei paracetamol, aspirina. Daca totusi nu iti trece dupa 2, 3 saptamani, te duci la doctor. Cam asa e si cu starile de tristete: daca am o dispozitie p***a o zi, doua, trei, e ceva normal, astept sa-mi treaca, incerc sa discut cu prietenii, sa fac acele actiuni care banuiesc ca m-ar putea ajuta. Insa, daca "gandurile negre" nu trec, si dispozitia mea nu se schimba, atunci poate ar fi bine sa discut cu un medic.
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ilinca (acum un an)

Si eu ma confrunt cu depresie puternica, nu vreau sa ma autodiacnostichez dar nu cred ca o duc prea bine, in ultimii doi ani devin din ce in ce mai trista si simt ca nu ma mai pot bucura de nimic așa cum o făceam înainte, e o stare de Tristețe permanenta si pe lângă asta ma mai confrunt si cu altele cum ar fi anxietate de am ajuns sa nu mai pot merge pe strada fără sa văd ca toată lumea se holbează la mine si pe lângă asta ma mai confrunt si cu ceva ce nu stiu sigur ce e dar cred ca este ocd pt ca m am informat si ma m regăsit in mai multe situații, efectiv am acea problema cu gândurile intruzive si acțiuni repetitive care îmi afectează ffff mult viata, si cu asta ma confrunt de 5 ani însă acum a devenit mult mai rau. Eu chiar as vrea sa ma duc la psiholog dar nu sunt adult sa pot face ce vreau, am 15 ani si ca sa merg la doctor trebuie mai întâi sa vorbesc cu părinții care nu cred ca o sa vrea sa ma ducă tinand cont ca stiu cât de cât de o parte din problemele cu care ma confrunt, deoarece uneori sunt destul de evidente si pt ca nu mai sunt la fel de vesela si muncitoare cum eram si pt ca le am mai zis de anxietatea mea dar nu îmi este prea confortabil sa vorbesc cu ei despre asta știind ca cel mai probabil vor zice ca este din cauza telefonului. Cât despre problema asta ocd sau ce o fi, ei stiu oarecum de ea (dar nu creed ca sa u documentat, nici măcar nu stiu ce este exact)pt ca am avut si probleme la scoala din cauza ei si atunci au vrut sa ma ducă la psiholog daR cu ajutorul profesoriilor mei înțelegători si colectivului super de treaba am trecut peste si lucruriile m am mai liniștit dar după ce am venit la liceu sa agravat mult mai rau acum fiind clasa a 10 dar acum nu par sa fie prea preocupați de asta si doar îmi reproșează cât de leneșă sunt etc. Ma m saturat de depresie anxietate si toate problemele pe care le am , ma doare capul îmi cade parul excesiv am amețeli tremurături si palpitații si as vrea sa iau ceva antidepresive dacă ajuta nu stiu ce dar dacă îmi trebuie prescriptie…pfff…Deci ceva putea sa fac??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ady (acum 14 ani)

medicamentele nu sunt o solutie nici chiar recomandate de medic , si apoi cata lume in ziua de azi
nu trece prin asemenea stari . Intr-o camera linistita nu-ti trebuie mai mult de jumatate de ora ca
sa-ti evaluezi trecutul , prezentul si viitorul . Gandeste-te la oamenii care sunt intradevar bolnavi
Viata este frumoasa , cu bune si rele , altfel te-ai plictisi .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Latiffa Q (acum 14 ani)

In prima faza ai dreptate medicamentele nu sunt o solutie totul depinde de noi si gandirea noastra dar spune mi ce sa fac daca stand in camera aia linistita si evaluandu mi trecutul,prezentul ( ptr ca viitor nu vad) nu rezolv nimic....sau poate ca m as linisti pe moment dar a doua zi as lua de la capat.Ma gandesc si la altii oameni suferinzi sau amarati,ma gandesc si ii multumesc lui Dzeu ptr ceea ce am dar tot nu mi trece depresia...si nu e o fitza si nici isterica nu sunt.
Ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Ady,

In ceea ce priveste depresia, nu pot fi de acord cu tine. Imi pare rau ca oamenii nu inteleg ca si tulburarile psihice au (pe langa factorii psihologici, de mediu, etc) si cauze biologice, si ca ele trebuie tratate asa cum tratam orice alta boala (de inima, de stomac, etc). Sfaturile cu "viata e frumoasa" pot fi valabile pentru tine, pentru alti oameni (in special pentru o persoana cu depresie), viata nu e deloc frumoasa, ci dimpotriva este urata, neagra si lipsita de speranta - de asta se si numeste depresie. Oamenii care vad viata frumoasa, nu au depresie - aceasta e diferenta. E ca si cum pe tine te-ar durea capul ingrozitor de tare si cineva ti-ar spune ca nu e adevarat, ca ti se pare, ca de fapt nu te doare - cum te-ai simti? Eu una nu l-as crede...
Repet: depresia este o tulburare - daca cineva considera ca sufera de depresie trebuie sa se adreseze medicului psihiatru, pentru a primi ingrijirea necesara si pentru a scurta suferinta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 13 ani)

in crestetul capului am o durere cu ameteala daca nu pot sa dorm noaptea ceia ce se intimpla des seara daca nu iau un distonocalm nu pot sa dorm si binenteles ca a doua zi sint ametita ce sa fac .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalina (acum 12 ani)

Eu sufar dupa un baiat si am mai mereu depresi ce medicamente mi se recomanda in situati asta...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrian (acum 9 ani)

Pe principiul "cui pe cui se scoate" , cel mai bun tratament naturist este ..... alt baiat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 12 ani)

Eu iau tratament cu Abilify si m-am ingrasat foarte tare. de la acest tratament?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioi tulai doamnie grea-i viata la 12 ani (acum 10 ani)

.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Monik (acum 8 ani)

Eu sufar de depresie sevara.. Am fost la medic in Italia si am luat escitalopram ceva de genu.. am ajuns in Romania si nu mil pot da fara reteta. Ce pot sa iau in schimb fara reteta? va rog sa ma ajutati "am ganduri de suicid chiar am si comandat o rochie de mireasa cu care sa ma ambrace dupa... "am incercat de en ori sa imi iau viata dar nu am reusit (ma simt trista si deluza de toti)Am si doi copiilasi frumosi care ai cresc singurica ma gandesc la ei dar tot nu pot prinde taria de a ma ridica si a continua sa lupt cu viata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: